gst-plugins-base-0.10.32.2 - en to cs translation catalogue (166 entries)

en: %s RTP depayloader
cs: Depayloader RTP %s

en: %s RTP payloader
cs: Payloader RTP %s

en: %s audio RTP depayloader
cs: Depayloader RTP %s, audio

en: %s audio RTP payloader
cs: Payloader RTP %s, audio

en: %s decoder
cs: Dekodér %s

en: %s demuxer
cs: Demultiplexer %s

en: %s encoder
cs: Kodér %s

en: %s muxer
cs: Multiplexer %s

en: %s protocol source
cs: Zdroj protokolu %s

en: %s video RTP depayloader
cs: Depayloader RTP %s, video

en: %s video RTP payloader
cs: Payloader RTP %s, video

en: A %s plugin is required to play this stream, but not installed.
cs: Zásuvný modul %s je vyžadován k přehrání tohoto proudu, ale není nainstalován.

en: A subtitle stream was detected, but no video stream.
cs: Byl rozpoznán proud titulků, ale nikoliv obrazový proud.

en: APE tag
cs: Značka APE

en: Audio CD source
cs: Zdroj zvukového CD

en: Bass
cs: Basy

en: Both autoaudiosink and %s elements are missing.
cs: Schází jak prvek autoaudiosink, tak %s.

en: Both autoaudiosink and %s elements are not working.
cs: Nefunguje ani prvek autoaudiosink, ani %s.

en: Both autoaudiosink and alsasink elements are missing.
cs: Schází jak prvek autoaudiosink, tak alsasink.

en: Both autovideosink and %s elements are missing.
cs: Schází jak prvek autovideosink, tak %s.

en: Both autovideosink and %s elements are not working.
cs: Nefunguje ani prvek autovideosink, ani %s.

en: Both autovideosink and xvimagesink elements are missing.
cs: Schází jak prvek autovideosink, tak xvimagesink.

en: CYUV Lossless
cs: Bezeztrátový CYUV

en: Can't play a text file without video or visualizations.
cs: Textový soubor nelze přehrát bez videa nebo vizualizací.

en: Can't record audio fast enough
cs: Zvuk nelze zaznamenat s dostatečnou rychlostí

en: Capture
cs: Záznam

en: Configured audiosink %s is not working.
cs: Nefunguje prvek audiosink %s.

en: Configured videosink %s is not working.
cs: Nefunguje prvek videosink %s.

en: Connection to %s:%d refused.
cs: Spojení s %s:%d bylo odmítnuto.

en: Could not close vfs file "%s".
cs: Nezdařilo se zavření souboru vfs "%s".

en: Could not create "decodebin" element.
cs: Nezdařilo se vytvoření prvku "decodebin".

en: Could not determine type of stream
cs: Nezdařilo se určit typ proudu

en: Could not open CD device for reading.
cs: Nezdařilo se otevření zařízení CD ke čtení.

en: Could not open audio device for playback.
cs: Nezdařilo se otevření zvukového zařízení k přehrávání.

en: Could not open audio device for playback. Device is being used by another application.
cs: Nezdařilo se otevření zvukového zařízení k přehrávání. Zařízení je používáno jinou aplikací.

en: Could not open audio device for recording.
cs: Nezdařilo se otevření zvukového zařízení k záznamu.

en: Could not open audio device for recording. Device is being used by another application.
cs: Nezdařilo se otevření zvukového zařízení k záznamu. Zařízení je používáno jinou aplikací.

en: Could not open device "%s" for reading and writing.
cs: Zařízení "%s" se nezdařilo otevřít ke čtení a k zápisu.

en: Could not open device for playback in %d-channel mode.
cs: Nezdařilo se otevření zařízení k přehrávání v %dkanálovém režimu.

en: Could not open device for playback in mono mode.
cs: Nezdařilo se otevření zařízení k přehrávání v režimu mono.

en: Could not open device for playback in stereo mode.
cs: Nezdařilo se otevření zařízení k přehrávání v režimu stereo.

en: Could not open device for recording in %d-channel mode
cs: Nezdařilo se otevření zařízení k záznamu v %dkanálovém režimu

en: Could not open device for recording in mono mode.
cs: Nezdařilo se otevření zařízení k záznamu v režimu mono.

en: Could not open device for recording in stereo mode.
cs: Nezdařilo se otevření zařízení k záznamu v režimu stereo.

en: Could not open vfs file "%s" for writing: %s.
cs: Nezdařilo se otevření souboru vfs "%s" k zápisu: %s.

en: Could not read CD.
cs: Nezdařilo se přečíst CD.

en: Could not seek CD.
cs: Nezdařilo se nalézt CD.

en: Custom text sink element is not usable.
cs: Vlastní prvek kanálu textu není použitelný.

en: DVD source
cs: Zdroj DVD

en: Device "%s" does not exist.
cs: Zařízení "%s" neexistuje.

en: Device "%s" is already being used.
cs: Zařízení "%s" je již používáno.

en: Digital zoom ratio used when capturing an image
cs: Stupeň digitálního přiblížení při záznamu obrazu

en: DivX MPEG-4 Version %d
cs: DivX MPEG-4, verze %d

en: Error while sending data to "%s:%d".
cs: Chyba při odesílání dat na "%s:%d".

en: Error while sending gdp header data to "%s:%d".
cs: Chyba při odesílání dat záhlaví gdp na "%s:%d".

en: Error while sending gdp payload data to "%s:%d".
cs: Chyba při odesílání zátěžových dat gdp na "%s:%d".

en: Error while writing to file "%s".
cs: Chyba při zápisu do souboru "%s".

en: Failed to read tag: not enough data
cs: Nezdařilo se přečtení značky: nedostatek dat

en: Focal length of the lens used capturing the image, in mm
cs: Ohnisková vzdálenost čoček při záznamu obrazu, v mm

en: Focal ratio (f-number) used when capturing the image
cs: Clonové číslo při záznamu obrazu

en: GStreamer element %s
cs: Prvek systému GStreamer %s

en: ICY internet radio
cs: Internetové rádio ICY

en: ID3 tag
cs: Značka ID3

en: If the flash fired while capturing an image
cs: Zda byl při záznamu obrazu použit blesk

en: Internal data stream error.
cs: Vnitřní chyba datového proudu.

en: Invalid URI "%s".
cs: Neplatné URI "%s".

en: Invalid subtitle URI "%s", subtitles disabled.
cs: Neplatné URI titulků "%s", titulky vypnuty.

en: Kate subtitle format
cs: Formát titulků Kate

en: Line-in
cs: Linkový vstup

en: Lossless MSZH
cs: Bezeztrátové MSZH

en: Media (image/video) intended horizontal pixel density in ppi
cs: Zamýšlená hustota pixelů multimédia (image/video) vodorovně v pixelech na palec

en: Media (image/video) intended vertical pixel density in ppi
cs: Zamýšlená hustota pixelů multimédia (image/video) svisle v pixelech na palec

en: Microphone
cs: Mikrofon

en: Microsoft Media Server (MMS) protocol source
cs: Zdroj protokolu Microsoft Media Server (MMS)

en: Missing element '%s' - check your GStreamer installation.
cs: Schází prvek "%s" - zkontrolujte prosím instalaci systému GStreamer.

en: MusicBrainz TRM ID
cs: ID stopy TRM MusicBrainz

en: MusicBrainz album ID
cs: ID alba MusicBrainz

en: MusicBrainz album artist ID
cs: ID umělce alba MusicBrainz

en: MusicBrainz artist ID
cs: ID umělce MusicBrainz

en: MusicBrainz track ID
cs: ID stopy MusicBrainz

en: No URI handler implemented for "%s".
cs: U "%s" není prováděna obsluha URI.

en: No URI specified to play from.
cs: Nezadáno žádné URI, ze kterého se má přehrávat.

en: No decoder available for type '%s'.
cs: K typu "%s" není dostupný dekodér.

en: No device specified.
cs: Nezadáno zařízení.

en: No filename given
cs: Nezadán název souboru

en: No volume control found
cs: Nenalezeno žádné ovládání hlasitosti

en: Only a subtitle stream was detected. Either you are loading a subtitle file or some other type of text file, or the media file was not recognized.
cs: Byl rozpoznán pouze proud titulků. Buď je nahráván pouze soubor titulků nebo nějaký jiný typ textového soubor, popřípadě nebyl rozpoznán multimediální soubor.

en: Playback
cs: Přehrávání

en: Plugin or element of unknown type
cs: Zásuvný modul nebo prvek neznámého typu

en: RTSP streams cannot be played yet.
cs: Proudy RTSP zatím nemohou být přehrávány.

en: Raw %d-bit PCM audio
cs: Surový %dbitový zvuk PCM

en: Raw %d-bit floating-point audio
cs: Surový %dbitový zvuk s pohyblivou desetinnou čárkou

en: Raw PCM audio
cs: Surový zvuk PCM

en: Raw floating-point audio
cs: Surový zvuk s pohyblivou desetinnou čárkou

en: Real Time Streaming Protocol (RTSP) source
cs: Zdroj Real Time Streaming Protocol (RTSP)

en: Run-length encoding
cs: RLE (Run-Length Encoding)

en: Sami subtitle format
cs: Formát titulků Sami

en: Shutter speed used when capturing an image, in seconds
cs: Rychlost závěrky při záznamu obrazu, v sekundách

en: Source element is invalid.
cs: Zdrojový prvek je neplatný.

en: Synth
cs: Syntezátor

en: TMPlayer subtitle format
cs: Formát titulků TMPlayer

en: The ISO speed used when capturing an image
cs: Rychlost ISO při záznamu obrazu

en: The autoaudiosink element is missing.
cs: Schází prvek autoaudiosink.

en: The autoaudiosink element is not working.
cs: Nefunguje prvek autoaudiosink.

en: The autovideosink element is missing.
cs: Schází prvek autovideosink.

en: The autovideosink element is not working.
cs: Nefunguje prvek autovideosink.

en: The direction of contrast processing applied when capturing an image
cs: Použité zpracování kontrastu při záznamu obrazu

en: The direction of saturation processing applied when capturing an image
cs: Použité zpracování sytosti při záznamu obrazu

en: The direction of sharpness processing applied when capturing an image
cs: Použité zpracování ostrosti při záznamu obrazu

en: The exposure compensation used when capturing an image
cs: Kompenzace expozice při záznamu obrazu

en: The exposure mode used when capturing an image
cs: Režim expozice při záznamu obrazu

en: The exposure program used when capturing an image
cs: Program expozice při záznamu obrazu

en: The metering mode used while determining exposure for capturing an image
cs: Režim měření expozice při záznamu obrazu

en: The overall gain adjustment applied on an image
cs: Úprava zesílení při záznamu obrazu

en: The scene capture mode used when capturing an image
cs: Typ zachycení scény při záznamu obrazu

en: The selected flash mode while capturing an image
cs: Režim blesku vybraný při záznamu obrazu

en: The source or type of device used for the capture
cs: Zdroj nebo typ zařízení použitého při záznamu

en: The white balance mode set when capturing an image
cs: Režim vyvážení bílé nastavený při záznamu obrazu

en: This CD has no audio tracks
cs: Toto CD nemá žádné zvukové stopy

en: This appears to be a text file
cs: Zdá se, že se jedná o textový soubor

en: This is not a media file
cs: Toto není multimediální soubor

en: This stream type cannot be played yet.
cs: Tento typ proudu zatím nemůže být přehrán.

en: Treble
cs: Výšky

en: Uncompressed YUV
cs: Nekomprimovaný YUV

en: Uncompressed black and white Y-plane
cs: Nekomprimovaná černá a bílá rovina Y

en: Uncompressed packed YUV 4:1:0
cs: Nekomprimovaný zabalený YUV 4:1:0

en: Uncompressed packed YUV 4:1:1
cs: Nekomprimovaný zabalený YUV 4:1:1

en: Uncompressed packed YUV 4:2:2
cs: Nekomprimovaný zabalený YUV 4:2:2

en: Uncompressed packed YUV 4:4:4
cs: Nekomprimovaný zabalený YUV 4:4:4

en: Uncompressed packed YVU 4:1:0
cs: Nekomprimovaný zabalený YVU 4:1:0

en: Uncompressed palettized %d-bit %s
cs: Nekomprimovaný paletizovaný %dbitový %s

en: Uncompressed planar YUV 4:1:1
cs: Nekomprimovaný planární YUV 4:1:1

en: Uncompressed planar YUV 4:2:0
cs: Nekomprimovaný planární YUV 4:2:0

en: Uncompressed planar YUV 4:2:2
cs: Nekomprimovaný planární YUV 4:2:2

en: Uncompressed planar YVU 4:2:0
cs: Nekomprimovaný planární YVU 4:2:0

en: Unknown decoder element
cs: Neznámý dekodérový prvek

en: Unknown element
cs: Neznámý prvek

en: Unknown encoder element
cs: Neznámý kodérový prvek

en: Unknown sink element
cs: Neznámý kanálový prvek

en: Unknown source element
cs: Neznámý zdrojový prvek

en: You do not have a decoder installed to handle this file. You might need to install the necessary plugins.
cs: K obsluze tohoto souboru není nainstalován dekodér. Patrně bude nutné nainstalovat nezbytné zásuvné moduly.

en: album ID
cs: ID alba

en: album artist ID
cs: ID umělce alba

en: artist ID
cs: ID umělce

en: capturing contrast
cs: kontrast záznamu

en: capturing digital zoom ratio
cs: stupeň digitálního přiblížení záznamu

en: capturing exposure compensation
cs: kompenzace expozice záznamu

en: capturing exposure mode
cs: režim expozice záznamu

en: capturing exposure program
cs: program expozice záznamu

en: capturing flash fired
cs: použití blesku při záznamu

en: capturing flash mode
cs: režim blesku při záznamu

en: capturing focal length
cs: ohnisková vzdálenost záznamu

en: capturing focal ratio
cs: ohnisková vzdálenost záznamu

en: capturing gain adjustment
cs: úprava zesílení záznamu

en: capturing iso speed
cs: rychlost ISO záznamu

en: capturing metering mode
cs: režim měření při záznamu

en: capturing saturation
cs: sytost záznamu

en: capturing scene capture type
cs: typ zachycení scény záznamu

en: capturing sharpness
cs: ostrost záznamu

en: capturing shutter speed
cs: rychlost závěrky záznamu

en: capturing source
cs: zdroj záznamu

en: capturing white balance
cs: vyvážení bílé záznamu

en: image horizontal ppi
cs: pixelů na palec vodorovně v obrazu

en: image vertical ppi
cs: pixelů na palec svisle v obrazu

en: track ID
cs: ID stopy

en: track TRM ID
cs: ID stopy TRM
