sharutils 4.11 - en to da translation catalogue (151 entries)

en: 
      -m, --base64    use base64 encoding as of RFC1521
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
da: 
      -m, --base64    brug base64-kodning ifølge RFC1521
      -h, --help      vis denne hjælpetekst og afslut
      -v, --version   vis versionsinformation og afslut

en: 
    Option -o is required with -l or -L, option -n is required with -a.
da: 
    Flaget -o kræves sammen med -l eller -L, flaget -n kræves sammen med -a.

en: 
    Protecting against transmission:
      -w, --no-character-count      do not use `wc -c' to check size
      -D, --no-md5-digest           do not use `md5sum' digest to verify
      -F, --force-prefix            force the prefix character on every line
      -d, --here-delimiter=STRING   use STRING to delimit the files in the shar
    
    Producing different kinds of shars:
      -V, --vanilla-operation   produce very simple and undemanding shars
      -P, --no-piping           exclusively use temporary files at unshar time
      -x, --no-check-existing   blindly overwrite existing files
      -X, --query-user          ask user before overwriting files (not for Net)
      -m, --no-timestamp        do not restore file modification dates & times
      -Q, --quiet-unshar        avoid verbose messages at unshar time
      -f, --basename            restore in one directory, despite hierarchy
          --no-i18n             do not produce internationalized shell script
da: 
    Beskyttelse mod overførselsfejl:
      -w, --no-character-count      brug ikke 'wc -c' for at tjekke størrelsen
      -D, --no-md5-digest           brug ikke 'md5sum' til kontrol
      -F, --force-prefix            skriv præfikstegnet på alle linjer
      -d, --here-delimiter=STRENG   adskil filer i arkivet med STRENG
    
    Forskellige typer af skal-arkiver:
      -V, --vanilla-operation   lav simple arkiver som bruger få kommandoer
      -P, --no-piping           brug kun midlertidige filer ved udpakning
      -x, --no-check-existing   overskriv eksisterende filer ved udpakning
      -X, --query-user          spørg bruger om filer skal overskrives
                                (ikke for arkiver til nettet)
      -m, --no-timestamp        genskab ikke filers ændringstid
      -Q, --quiet-unshar        undgå snakkesalige beskeder ved udpakning
      -f, --basename            udpak filer i ét katalog, uden hierarki
          --no-i18n             opret ikke internationaliserede skalarkiver

en:   -S, --stdin-file-list   read file list from standard input
    
    Splitting output:
      -o, --output-prefix=PREFIX    output to file PREFIX.01 through PREFIX.NN
      -l, --whole-size-limit=SIZE   split archive, not files, to SIZE kilobytes
      -L, --split-size-limit=SIZE   split archive, or files, to SIZE kilobytes
    
    Controlling the shar headers:
      -n, --archive-name=NAME   use NAME to document the archive
      -s, --submitter=ADDRESS   override the submitter name
      -a, --net-headers         output Submitted-by: & Archive-name: headers
      -c, --cut-mark            start the shar with a cut line
      -t, --translate           translate messages in the script
    
    Selecting how files are stocked:
      -M, --mixed-uuencode         dynamically decide uuencoding (default)
      -T, --text-files             treat all files as text
      -B, --uuencode               treat all files as binary, use uuencode
      -z, --gzip                   gzip and uuencode all files
      -g, --level-for-gzip=LEVEL   pass -LEVEL (default 9) to gzip
      -j, --bzip2                  bzip2 and uuencode all files
da:   -S, --stdin-file-list   læs filliste fra standard-ind
    
    Opsplitning af uddata:
      -o, --output-prefix=PRÆFIKS   udskriv på filerne PRÆFIKS.01 til PRÆFIKS.NN
      -l, --whole-size-limit=STØRR  opsplit arkiv, ikke filer, i STØRR kilobyte
      -L, --split-size-limit=STØRR  opsplit arkiv eller filer i STØRR kilobyte
    
    Kontrol af felter i arkivhovedet:
      -n, --archive-name=NAVN   brug NAVN for at dokumentere arkivet
      -s, --submitter=ADRESSE   angiv eksplicit adresse for arkiv-skaberen
      -a, --net-headers         indsæt headere Submitted-by: og Archive-name:
      -c, --cut-mark            begynd arkivet med en linje til afskæring
      -t, --translate           oversæt tekster i skriptet
    
    Kontrol af hvordan filer gemmes:
      -M, --mixed-uuencode          afgør dynamisk om uuencode behøves
                                    (standardværdi: på)
      -T, --text-files              behandl alle filer som tekst
      -B, --uuencode                behandl alle filer som binære data,
                                    brug uuencode
      -z, --gzip                    kør gzip og uuencode på alle filer
      -g, --level-for-gzip=NIVEAU   giv flaget -LEVEL til gzip
                                    (standardværdi: 9)
      -j, --bzip2                   bzip2 og uuencode alle filer

en:   -Z, --compress               compress and uuencode all files
      -b, --bits-per-code=BITS     pass -bBITS (default 12) to compress
da:   -Z, --compress                kør compress og uuencode på alle filer
      -b, --bits-per-code=BIT       giv flaget -bBIT til compress
                                    (standardværdi: 12)

en:   -p, --intermix-type     allow -[BTzZ] in file lists to change mode
da:   -p, --intermix-type     tillad -[BTzZ] i fillister at ændre tilstand

en:   -p, --intermix-type     allow -[BTz] in file lists to change mode
da:   -p, --intermix-type     tillad -[BTz] i fillister at ændre tilstand

en: %s is probably not a shell archive
da: %s er formodentlig ikke et skalarkiv

en: %s looks like raw C code, not a shell archive
da: %s ser ud som rå C-kode, ikke som et skalarkiv

en: %s: Illegal file name: %s
da: %s: Ugyldigt filnavn: %s

en: %s: No `begin' line
da: %s: 'begin'-linje savnes

en: %s: No `end' line
da: %s: 'end'-linje savnes

en: %s: Not a regular file
da: %s: Ikke en normal fil

en: %s: Short file
da: %s: Afkortet fil

en: %s: Write error
da: %s: Skrivefejl

en: %s: data following `=' padding character
da: %s: det findes data efter udfyldningstegnet '='

en: %s: illegal line
da: %s: fejlagtig linje

en: %s: invalid option -- '%c'
da: %s: ugyldigt flag -- %c

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '%c%s' tillader ikke et argument

en: %s: option '%s' is ambiguous
da: %s: flaget '%s' er flertydigt

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '--%s' tillader ikke et argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
da: %s: flaget '--%s' behøver et argument

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
da: %s: flaget '-W %s' tillader ikke et argument

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
da: %s: flaget '-W %s' er flertydigt

en: %s: option '-W %s' requires an argument
da: %s: flaget '-W %s' behøver et argument

en: %s: option requires an argument -- '%c'
da: %s: flaget behøver et argument -- '%c'

en: %s: unrecognized option '%c%s'
da: %s: ukendt flag '%c%s'

en: %s: unrecognized option '--%s'
da: %s: ukendt flag '--%s'

en: (binary)
da: (binær)

en: (bzipped)
da: (bzip-komprimeret)

en: (compressed)
da: (komprimeret)

en: (empty)
da: (tom)

en: (gzipped)
da: (gzip-komprimeret)

en: (text)
da: (tekst)

en: -C is being deprecated, use -Z instead
da: -C er forældet, brug -Z i stedet

en: Archives must be unpacked in sequence!
    Please unpack part `cat ${lock_dir}/seq` next.
da: Arkiver skal udpakkes i rækkefølge!
    Udpak venligst arkivdel `cat ${lock_dir}/seq` herefter.

en: Cannot access %s
da: Kan ikke få adgang til %s

en: Cannot chdir to `%s'
da: Kan ikke gå til katalog '%s'

en: Cannot get current directory name
da: Kan ikke få fat på navnet på aktuelt katalog

en: Cannot open file %s
da: Filen %s kunne ikke åbnes

en: Cannot use -a option without -n
da: Flaget -a kan ikke bruges uden -n

en: Cannot use -l or -L option without -o
da: Flaget -l eller -L kan ikke bruges uden -o

en: Closing `%s'
da: Lukker '%s'

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
da: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    Dette er frit programmel; se kildeteksten for kopieringsvilkår.  Der gives
    INGEN garanti; ikke engang for SALGBARHED eller ANVENDELIGHED FOR NOGET SPECIELT
    FORMÅL.

en: Could not fork
da: Kunne ikke fraspalte ny proces

en: Could not popen 'wc' command:  %s
da: Kunne ikke åbne 'wc'-kommando: %s

en: Created %d files
da: Oprettede %d filer

en: DEBUG was not selected at compile time
da: DEBUG var ikke valgt da programmet oversattes

en: End of %s part %d
da: Slut på %s arkivdel %d

en: End of part %d, continue with part %d
da: Slut på arkivdel %d, fortsæt med arkivdel %d

en: File %s (%s)
da: Fil %s (%s)

en: File %s is complete
da: Fil %s er færdig

en: File %s is continued in part %d
da: Fil %s fortsætter i arkivdel %d

en: Found no shell commands after `cut' in %s
da: Fandt ingen skalkommandoer efter skæringslinje i %s

en: Found no shell commands in %s
da: Fandt ingen skalkommandoer i %s

en: Hard limit %s
da: Hård begrænsning på %s

en: In shar: remaining size %s
da: I shar: resterende størrelse %s

en: Limit still %s
da: Begrænsningen er stadig %s

en: MD5 check failed
da: MD5-kontrollen mislykkedes

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
    
      -d, --directory=DIRECTORY   change to DIRECTORY before unpacking
      -c, --overwrite             pass -c to shar script for overwriting files
      -e, --exit-0                same as `--split-at="exit 0"'
      -E, --split-at=STRING       split concatenated shars after STRING
      -f, --force                 same as `-c'
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
    
    If no FILE, standard input is read.
da: Obligatoriske argumenter for lange flag er også obligatoriske for korte flag.
    
      -d, --directory=KATALOG     gå til KATALOG før udpakning
      -c, --overwrite             giv -c flaget til arkivet for overskrivning
      -e, --exit-0                det samme som `--split-at='exit 0''
      -E, --split-at=STRENG       opdel sammenlagte arkiver efter STRENG
      -f, --force                 det samme som '-c'
          --help                  vis denne hjælpetekst og afslut
          --version               vis versionsinformation og afslut
    
    Hvis ingen FIL angives så læses standard ind.

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
    
    Giving feedback:
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
      -q, --quiet, --silent   do not output verbose messages locally
    
    Selecting files:
da: Obligatoriske argumenter for lange flag er også obligatoriske for korte flag.
    
    Giver tilbagemeldinger:
      -h, --help              vis denne hjælpetekst og afslut
      -v, --version           vis versionsinformation og afslut
      -q, --quiet, --silent   udskriv ikke udførlige beskeder lokalt
    
    Udvælgelse af filer:

en: Mandatory arguments to long options are mandatory to short options too.
      -o, --output-file=FILE   direct output to FILE
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
da: Obligatoriske argumenter for lange flag er også obligatoriske for korte flag.
      -o, --output-file=FIL    skriv resultatet til FIL
      -h, --help               vis denne hjælpetekst og afslut
      -v, --version            vis versionsinformation og afslut

en: New file, remaining %s,
da: Ny fil, resterende %s,

en: No input files
da: Ingen indfiler

en: No user `%s'
da: Ingen bruger '%s'

en: Note: not verifying md5sums.  Consider installing GNU coreutils.
da: Bemærk: efterprøver ikke md5summer. Overvej at installere GNU coreutils.

en: Opening `%s'
da: Åbner '%s'

en: Option -g implies -z, option -b implies -Z.
da: Flaget -g medfører -z, flaget -b medfører -Z.

en: Option -g implies -z.
da: Flaget -g medfører -z.

en: PLEASE avoid -X shars on Usenet or public networks
da: Undgå venligst -X for skalarkiver som skal til Usenet eller offentlige netværk

en: Please unpack part ${shar_sequence} next!
da: Vær venlig at udpakke arkivdel ${shar_sequence} herefter!

en: Please unpack part 1 first!
da: Vær venlig at udpakke arkivdel 1 først!

en: Read error
da: Fejl ved læsning

en: Report bugs to <%s>.
da: Rapportér fejl til <%s>.

en: SKIPPING %s
da: OVERSPRINGER %s

en: Saving %s (%s)
da: Gemmer %s (%s)

en: Soft limit %s
da: Blød begrænsning på %s

en: Starting `sh' process
da: Starter en skalproces

en: Starting file %s
da: Begynder på fil %s

en: The `cut' line was followed by: %s
da: Skæringslinjen efterfulgtes af: %s

en: This system doesn't support -Z ('compress'), use -z instead
da: Dette system understøtter ikke -Z ('compress'), brug -z i stedet

en: Too many directories for mkdir generation
da: Kan ikke generere mkdir-kommandoer for så mange kataloger

en: Try `%s --help' for more information.
da: Prøv med '%s --help' for yderligere information.

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: Usage: %s [FILE]...
da: Brug: %s [FIL]...

en: Usage: %s [INFILE] REMOTEFILE
da: Brug: %s [LOKAL_FIL] IKKE_LOKAL_FIL

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
da: Brug: %s [FLAG]... [FIL]...

en: WARNING: No user interaction in vanilla mode
da: ADVARSEL: Ingen brugerinteraktion i 'vanilla'-tilstand

en: WARNING: Non-text storage options overridden
da: ADVARSEL: Gemningsflag for ikke-tekst tilsidesat

en: WARNING: not restoring timestamps.  Consider getting and
    installing GNU `touch', distributed in GNU coreutils...
da: ADVARSEL: Tidsinformation for filer genskabes ikke. Overvej at skaffe og installere GNUs 'touch' som følger med GNU coreutils...

en: Write error
da: Skrivefejl

en: You cannot specify an output file when processing
    multiple input files.
da: Du kan ikke angive en uddatafil ved behandling
    af flere inddatafiler.

en: You have unpacked the last part
da: Du har udpakket den sidste arkivdel

en: all
da: alle

en: allocate file buffer
da: allokér filbuffer

en: allocate file name buffer
da: allokér buffer for filnavn

en: allocating output file name
da: allokerer filnavn på uddata

en: archive
da: arkiv

en: binary
da: binær

en: bunzipping file %s
da: bunzipper fil %s

en: bzipped
da: bzip-komprimeret

en: cannot access %s
da: kan ikke få adgang til %s

en: chmod of %s
da: chmod af %s

en: compressed
da: komprimeret

en: continuing file %s
da: fortsætter med fil %s

en: empty
da: tom

en: exit immediately
da: aflut med det samme

en: explain choices
da: forklar valg

en: extraction aborted
da: udtræk afbrydes

en: failed to create %s lock directory
da: det mislykkedes at oprette låsekatalog %s

en: fopen(3) of file %s
da: fopen(3) af fil %s

en: fopen-ing %s
da: laver fopen på %s

en: freopen of %s
da: freopen af %s

en: fstat-ing %s
da: laver fstat på %s

en: gunzipping file %s
da: gunzipper fil %s

en: gzipped
da: gzip-komprimeret

en: help
da: hjælp

en: illegal output prefix
da: ugyldigt præfiks for uddata

en: invalid file size limit `%s'
da: ugyldig grænse på filstørrelse '%s'

en: invalid format (count field too wide): '%s'
da: ugyldigt format (antalsfelt for bredt): '%s'

en: lock directory %s exists
da: låsekatalog %s eksisterer

en: no
da: nej

en: no memory for %d byte allocation
da: ikke hukummelse til %d byte allokering

en: none
da: ingen

en: overwrite %s
da: overskriv %s

en: overwrite all files
da: overskriv alle filer

en: overwrite no files
da: overskriv ingen filer

en: overwrite this file
da: overskriv denne fil

en: pipe(2) failed
da: pipe(2) mislykkedes

en: popen(3) on: %s
da: popen(3) på: %s

en: printf formatting error:  %s
da: printf formatfejl: %s

en: quit
da: afslut

en: restoration warning:  size of %s is not %s
da: advarsel ved gendannelse: størrelse på %s er ikke %s

en: restore of %s failed
da: gendannelse af %s mislykkedes

en: sharutils bug - no status
da: sharutils fejl - ingen status

en: skip this file
da: overspring denne fil

en: standard input
da: standard ind

en: text
da: tekst

en: uncompressing file %s
da: udpakker fil %s

en: uudecoding file %s
da: uuafkoder fil %s

en: x - SKIPPING %s (file already exists)
da: x - OVERSPRINGER %s (filen findes allerede)

en: x - STILL SKIPPING %s
da: x - FORTSÆTTER MED AT OVERSPRINGE %s

en: x - created directory %s.
da: x - oprettede låsekatalog %s.

en: x - created lock directory %s.
da: det mislykkedes at oprette låsekatalog %s.

en: x - extracting %s %s
da: x - udtrækker %s %s

en: x - failed to create directory %s.
da: x - det mislykkedes at oprette låsekatalog %s.

en: x - failed to create lock directory %s.
da: x - det mislykkedes at oprette låsekatalog %s.

en: x - failed to remove lock directory %s.
da: x - det mislykkedes at fjerne låsekatalog %s.

en: x - overwriting %s
da: x - overskriver %s

en: x - removed lock directory %s.
da: x - fjernede låsekatalog %s.

en: yes
da: ja
