iso_639_3 - en to gl translation catalogue (1363 entries)

en: 'Are'are
gl: Are are

en: //Gana
gl: Ganda

en: //Xegwi
gl: Xegwi

en: /Gwi
gl: Gwi

en: /Xam
gl: Xam

en: =/Hua
gl: Hua

en: A'tong
gl: Atong

en: Abanyom
gl: Abaniom

en: Abidji
gl: Abidxi

en: Abkhazian
gl: Abjaziano

en: Abnaki, Eastern
gl: Abnaki do Leste

en: Abnaki, Western
gl: Abnaki do Oeste

en: Abui
gl: Abuí

en: Abure
gl: Aburé

en: Achinese
gl: Achinés

en: Acipa, Eastern
gl: Acipa, do leste

en: Acoli
gl: Acolí

en: Adamorobe Sign Language
gl: Lingua de signos  damorobe

en: Adyghe
gl: Adigué

en: Afghan Sign Language
gl: Lingua de signo afgana

en: Afrikaans
gl: Africáner

en: Agta, Alabat Island
gl: Agta, IslaAlabat

en: Agta, Mt. Iriga
gl: Agta, Monte Iriga

en: Ainu (Japan)
gl: Ainu (Xapón)

en: Aja (Sudan)
gl: Aja (Sudán)

en: Akkadian
gl: Acadio

en: Al-Sayyid Bedouin Sign Language
gl: Lingua de signos de Al-Sayyid Bedouin

en: Albanian
gl: Albanés

en: Albanian, Arbëreshë
gl: Albanés, Arbëreshë

en: Albanian, Arvanitika
gl: Albanés, Arvanitika

en: Albanian, Gheg
gl: Albanés, Gheg

en: Albanian, Tosk
gl: Albanés

en: Aleut
gl: Aleutiano

en: Algerian Sign Language
gl: Lingua de signos arxelina

en: Algonquian, Carolina
gl: Algonquiano, Carolina

en: Alladian
gl: Alladiano

en: Alta, Northern
gl: Alta, do norte

en: Alta, Southern
gl: Alta, do sur

en: Altai, Northern
gl: Altai, do norte

en: Altai, Southern
gl: Altai, meridional

en: Ama (Papua New Guinea)
gl: Ama (Papúa Nova Guinea)

en: Ama (Sudan)
gl: Ama (Sudán)

en: Amami-Oshima, Northern
gl: Amami-Oshima, do norte

en: Amami-Oshima, Southern
gl: Amami-Oshima, Meridional

en: Amarasi
gl: Aimará

en: Amba (Solomon Islands)
gl: Amba (Islas Solomon)

en: Ambae, East
gl: Ambae do leste

en: Ambae, West
gl: Ambae do oeste

en: Ambrym, Southeast
gl: Ambrym, sudeste

en: American Sign Language
gl: Lingua de signos americana

en: Amharic
gl: Amhárico

en: Apache, Western
gl: Apache, do oeste

en: Apurinã
gl: Apuriná

en: Arabic
gl: Árabe

en: Arabic, Algerian
gl: Árabe, arxelino

en: Arabic, Algerian Saharan
gl: Árabe, arxelino sahariano

en: Arabic, Andalusian
gl: Árabe, andalusí

en: Arabic, Baharna
gl: Árabe, Baharna

en: Arabic, Chadian
gl: Árabe chadiano

en: Arabic, Cypriot
gl: Árabe, chipriota

en: Arabic, Dhofari
gl: Árabe, dhofari

en: Arabic, Eastern Egyptian Bedawi
gl: Árabe, exipcio oriental bedawi

en: Arabic, Egyptian
gl: Árabe, exipcio

en: Arabic, Gulf
gl: Árabe do golfo

en: Arabic, Hadrami
gl: Árabe, hadrami

en: Arabic, Hijazi
gl: Árabe, hixazi

en: Arabic, Judeo-Iraqi
gl: Árabe Xudeu-iraquí

en: Arabic, Judeo-Moroccan
gl: Árabe Xudeu-marroquí

en: Arabic, Judeo-Tripolitanian
gl: Árabe, Xudeu-tripolitano

en: Arabic, Judeo-Tunisian
gl: Árabe, Xudeu-tunecino

en: Arabic, Judeo-Yemeni
gl: Árabe, Xudeu-yemení

en: Arabic, Libyan
gl: Árabe, libio

en: Arabic, Mesopotamian
gl: Árabe, mesopotámico

en: Arabic, Moroccan
gl: Árabe, marroquí

en: Arabic, Najdi
gl: Árabe, najdi

en: Arabic, North Levantine
gl: Árabe, levantino do norte

en: Arabic, North Mesopotamian
gl: Árabe, norte de Mesopotamia

en: Arabic, Omani
gl: Árabe, omani

en: Arabic, Saidi
gl: Árabe, saidi

en: Arabic, Sanaani
gl: Árabe, sannani

en: Arabic, Shihhi
gl: Árabe, shihhi

en: Arabic, Siculo
gl: Árabe, siculo

en: Arabic, South Levantine
gl: Árabe, sur de levante

en: Arabic, Standard
gl: Árabe, estándar

en: Arabic, Sudanese
gl: Árabe, sudanés

en: Arabic, Ta'izzi-Adeni
gl: Árabe, Ta'izzi-Adeni

en: Arabic, Tajiki
gl: Árabe, Taxico

en: Arabic, Tunisian
gl: Árabe, tunecino

en: Arabic, Uzbeki
gl: Árabe, uzbeko

en: Aragonese
gl: Aragonés

en: Aramaic, Jewish Babylonian (ca. 200-1200 CE)
gl: Arameoc, Xudeu babilonio (ca. 200-1200 CE)

en: Aramaic, Jewish Palestinian
gl: Arameo, palestino judío

en: Aramaic, Official (700-300 BCE)
gl: Aramaico, Oficial (700-300 AC)

en: Aramaic, Samaritan
gl: Arameo, samaritano

en: Arapesh, Abu'
gl: Arapesh, Abuú

en: Argentine Sign Language
gl: Lingua de signos Arxentina

en: Armenian
gl: Armenio

en: Armenian Sign Language
gl: Liengua de signos armenia

en: Armenian, Classical
gl: Armenio, clásico

en: Armenian, Middle
gl: Armenio

en: Arrarnta, Western
gl: Arrarnta, occidental

en: Arrernte, Eastern
gl: Arrernte, do leste

en: Aruá (Amazonas State)
gl: Aruá (Estado de Amazonas)

en: Aruá (Rodonia State)
gl: Aruá (Estado de Rodonia)

en: Ashéninka, South Ucayali
gl: Ashéninka, Ucayali sur

en: Asmat, Casuarina Coast
gl: Asmat, costa Casuarina

en: Asmat, North
gl: Asmat, norte

en: Assamese
gl: Asamés

en: Asturian
gl: Asturiano

en: Asu (Nigeria)
gl: Asu (Nixeria)

en: Aushi
gl: Auxi

en: Australian Aborigines Sign Language
gl: Lingua de signos dos aborixes australianos

en: Australian Sign Language
gl: Lingua de signos australiana

en: Austrian Sign Language
gl: Lingua de signos austriaca

en: Avar, Old
gl: Avar antigo

en: Avaric
gl: Avárico

en: Avestan
gl: Avéstico

en: Awa (Papua New Guinea)
gl: Awa (Papúa Nova Guinea)

en: Awyu, North
gl: Awyu, norte

en: Awyu, South
gl: Awyu, Sur

en: Ayi (Papua New Guinea)
gl: Ayi (Papúa Nova Guinea)

en: Aymara
gl: Aimará

en: Aymara, Central
gl: Aimará, central

en: Aymara, Southern
gl: Aimará, do sur

en: Azerbaijani
gl: Acerbaixano

en: Azerbaijani, North
gl: Azerbayano, do norte

en: Azerbaijani, South
gl: Acerbaixano, do sur

en: Babar, North
gl: Babar, do norte

en: Babar, Southeast
gl: Babar, sureste

en: Bada (Nigeria)
gl: Bada (Nixeria)

en: Bai, Central
gl: Bai, central

en: Bai, Northern
gl: Bai do norte

en: Bai, Southern
gl: Bai do sur

en: Bajau, Indonesian
gl: Bajau, Indonesia

en: Bajau, West Coast
gl: Bajau, Costa oeste

en: Baka (Cameroon)
gl: Baka (Camerún)

en: Baka (Sudan)
gl: Baka (Sudán)

en: Bali (Democratic Republic of Congo)
gl: Bali (Congo)

en: Bali (Nigeria)
gl: Bali (Nixeria)

en: Balinese
gl: Balinés

en: Balochi, Eastern
gl: Balochi, oriental

en: Balochi, Southern
gl: Balochi, meridional

en: Balochi, Western
gl: Balochi, occidental

en: Bamako Sign Language
gl: Lingua de signos de Bamako

en: Ban Khor Sign Language
gl: Lingua de signos de Ban Khor

en: Banda, Mid-Southern
gl: Banda, meridional

en: Banda, South Central
gl: Banda, sur central

en: Banda, West Central
gl: Banda, centro oeste

en: Banda-Mbrès
gl: Banda-Mbrés

en: Banda-Ndélé
gl: Banda-Ndele

en: Basa (Cameroon)
gl: Basa (Camerún)

en: Basa (Nigeria)
gl: Basa (Nixeria)

en: Basque
gl: Vasco

en: Bati (Cameroon)
gl: Bati (Camerún)

en: Bavarian
gl: Bávaro

en: Bekati'
gl: Bekati

en: Belarusian
gl: Bielorruso

en: Beli (Papua New Guinea)
gl: Beli (Papúa Nova Guinea)

en: Beli (Sudan)
gl: Beli (Sudán)

en: Bemba (Democratic Republic of Congo)
gl: Bemba (República Democrática do Congo)

en: Bembe
gl: Bemba

en: Bena (Nigeria)
gl: Bena (Nixeria)

en: Bengali
gl: Bengalí

en: Bengkala Sign Language
gl: Lingua de signos de Bengkala

en: Benyadu'
gl: Benyadu

en: Berawan, East
gl: Berawan, oriental

en: Berawan, West
gl: Berawan, oeste

en: Beti (Côte d'Ivoire)
gl: Beti (Costa de marfil)

en: Bharia
gl: Bihari

en: Bikol, West Albay
gl: Bikol, Albay oeste

en: Bina (Nigeria)
gl: Bina (Nixeria)

en: Bina (Papua New Guinea)
gl: Bina (Papua Nueva Guinea)

en: Binukidnon, Northern
gl: Binukidnon, septentrional

en: Binukidnon, Southern
gl: Binukidnon, meridional

en: Birifor, Southern
gl: Birifor, do sur

en: Blissymbols
gl: Símbolos Blis

en: Bo (Papua New Guinea)
gl: Bo (Papúa Nova Guinea)

en: Bobo Madaré, Northern
gl: Bobo Madaré do norte

en: Bobo Madaré, Southern
gl: Bobo Madaré do sur

en: Bodo (Central African Republic)
gl: Bodo (República centro-africana)

en: Boko (Democratic Republic of Congo)
gl: Boko (Congo)

en: Bolgarian
gl: Búlgaro

en: Bolivian Sign Language
gl: Lingua de signos boliviano

en: Bontok, Eastern
gl: Bontok do leste

en: Bontok, Northern
gl: Bontok do norte

en: Bontok, Southern
gl: Bontok do sur

en: Bontok, Southwestern
gl: Bontok do sueste

en: Borna (Democratic Republic of Congo)
gl: Borna (República Democrática do Congo)

en: Boro (Ethiopia)
gl: Boro (Etiopía)

en: Bosnian
gl: Bosnio

en: Bozo, Kɛlɛngaxo
gl: Kelengazxo Bozo

en: Brazilian Sign Language
gl: Lingua de signos brasileira

en: Breton
gl: Bretón

en: Breton, Middle
gl: Bretón

en: Breton, Old
gl: Breton, antigo

en: British Sign Language
gl: Lingua de signos británica

en: Bru, Eastern
gl: Bru, Oriental

en: Bru, Western
gl: Bru, Occidental

en: Buginese
gl: Buginés

en: Bulgarian
gl: Búlgaro

en: Bulgarian Sign Language
gl: Lingua de signos búlgara

en: Bulu (Cameroon)
gl: Bulu (Camerún)

en: Bulu (Papua New Guinea)
gl: Bulu (Papúa Nova Guinea)

en: Burdekin, Lower
gl: Burdekin, Baixo

en: Buriat, Russia
gl: Buriat, Rusia

en: Burmese
gl: Birmano

en: Burmese, Old
gl: Burmese, antigo

en: Buru (Nigeria)
gl: Buru (Nixeria)

en: Bwamu, Láá Láá
gl: Bwamu, La la

en: Cakchiquel-Quiché Mixed Language
gl: Cakchiquel-Quiché idioma mixto

en: Carib, Island
gl: Islas caribeñas

en: Carolinian
gl: Carolinio

en: Carrier, Southern
gl: Carrire do Sur

en: Catalan
gl: Catalán

en: Catalan Sign Language
gl: Lingua de signos catalán

en: Celtiberian
gl: Celtíbero

en: Cemuhî
gl: Cemuhi

en: Chadian Sign Language
gl: Lingua de signos de Chad

en: Cham, Eastern
gl: Cham, Este

en: Cham, Western
gl: Cham do oeste

en: Chatino, Eastern Highland
gl: Chatino, Altos do leste

en: Chatino, Western Highland
gl: Chatino, tierras altas occidentales

en: Chechen
gl: Checheno

en: Chehalis, Lower
gl: Chehalis, Baixo

en: Chehalis, Upper
gl: Chehalis, Alto

en: Chiangmai Sign Language
gl: Lingua de signos Chiangmai

en: Chilean Sign Language
gl: Lingua de signos chileno

en: Chinese
gl: Chinés

en: Chinese Sign Language
gl: Lingua de signos chino

en: Chinese, Gan
gl: Chino, Gan

en: Chinese, Hakka
gl: Chinés, Hakka

en: Chinese, Huizhou
gl: Chino, Huizhou

en: Chinese, Jinyu
gl: Chino, Jinyu

en: Chinese, Late Middle
gl: Chino. medio tardío

en: Chinese, Literary
gl: Chino, literario

en: Chinese, Mandarin
gl: Chino, Mandarín

en: Chinese, Min Bei
gl: Chino, Min Bei

en: Chinese, Min Dong
gl: Chino, Min Dong

en: Chinese, Min Nan
gl: Chino, Min Nan

en: Chinese, Min Zhong
gl: Chino, Min Zhong

en: Chinese, Old
gl: Chino, antigo

en: Chinese, Pu-Xian
gl: Chino, Pu-Xian

en: Chinese, Wu
gl: Chino, Wu

en: Chinese, Xiang
gl: Chino, Xiang

en: Chinese, Yue
gl: Chino, Yue

en: Chinook
gl: Chinook, jerga

en: Chinook jargon
gl: Chinook, argot

en: Chochotec
gl: Chochoteco

en: Chontal, Highland Oaxaca
gl: Chontal, Oaxaca

en: Chontal, Lowland Oaxaca
gl: Chontal, Oaxaca

en: Colombian Sign Language
gl: Lingua de signos colombiano

en: Comorian, Maore
gl: Comoriano. Maore

en: Comorian, Ngazidja
gl: Comoriano, Ngazidja

en: Coptic
gl: Copto

en: Cora, El Nayar
gl: Cora, O Nayar

en: Cornish
gl: Córnico

en: Cornish, Middle
gl: Córnico

en: Cornish, Old
gl: Córnico antigo

en: Corsican
gl: Corso

en: Costa Rican Sign Language
gl: Lingua de signos costaricense

en: Cree, Northern East
gl: Cree, nororiental

en: Cree, Plains
gl: Cree, llanuras

en: Cree, Southern East
gl: Cree, suroriental

en: Creole Arabic, Babalia
gl: Árabe crioulo, Babalia

en: Creole Arabic, Sudanese
gl: Árabe criollo, sudanés

en: Creole Dutch, Berbice
gl: Holandés criollo, Berbice

en: Creole Dutch, Skepi
gl: Holandés criollo, skepi

en: Creole English, Antigua and Barbuda
gl: Inglés crioulo, Antigua e Barbuda

en: Creole English, Bahamas
gl: Inglés crioulo, Bahamas

en: Creole English, Fernando Po
gl: Inglés criollo, Fernando Po

en: Creole English, Grenadian
gl: Inglés mestizo, granadino

en: Creole English, Guyanese
gl: Inglés criollo, Guyanese

en: Creole English, Hawai'i
gl: INglés criollo, Hawai

en: Creole English, Islander
gl: Inglés criollo sanandresano

en: Creole English, Jamaican
gl: Inglés criollo, xamaicano

en: Creole English, Nicaragua
gl: Inglés criollo, Nicaragua

en: Creole English, Sea Island
gl: Inglés criollo, Sea Island

en: Creole English, Tobagonian
gl: Inglés criollo, tobagoniano

en: Creole English, Trinidadian
gl: Inglés criollo, Trinidad

en: Creole English, Turks And Caicos
gl: Inglés criollo (Turcos e Caicos)

en: Creole English, Vincentian
gl: Inglés criollo, vincentiano

en: Creole English, Virgin Islands
gl: Inglés criollo, islas Virxes

en: Creole French, Guadeloupean
gl: Francés mestizo, guadalupano

en: Creole French, Guianese
gl: Francés criollo, Guianese

en: Creole French, Karipúna
gl: Francésc criollo, Karipúna

en: Creole French, Louisiana
gl: Francés criollo, Louisiana

en: Creole French, Réunion
gl: Francés criollo, Reunión

en: Creole French, Saint Lucian
gl: Francés crioulo, Saint Lucian

en: Creole French, San Miguel
gl: Francés criollo, San Miguel

en: Creole French, Seselwa
gl: Francés mestizo, seselwa

en: Creole Hindi, Andaman
gl: Hindi criollo, Andaman

en: Creole Malay, Malaccan
gl: Malayo criollo, Malaccan

en: Creole Malay, Sri Lankan
gl: Malayo criollo, Sri Lanka

en: Creole Portuguese, Korlai
gl: Portugués criollo, Korlai

en: Creole Portuguese, Malaccan
gl: Portugués criollo, Malaccan

en: Creole, Afro-Seminole
gl: Crioulo afro-semínola

en: Creole, Cafundo
gl: Criollo, Cafundo

en: Creole, Haitian
gl: Mestizo, haitiano

en: Creole, Torres Strait
gl: Criollo, Torres Strait

en: Crioulo, Upper Guinea
gl: Crioulo, Guinea superior

en: Croatia Sign Language
gl: Lingua de signos croata

en: Croatian
gl: Croata

en: Cuba Sign Language
gl: Lingua de signos cubano

en: Czech
gl: Checo

en: Czech Sign Language
gl: Lingua de signos checo

en: Dacian
gl: Dacio

en: Dagaare, Southern
gl: Dagaare do sur

en: Dagara, Northern
gl: Dagara do norte

en: Dalmatian
gl: Dálmata

en: Damar, East
gl: Damar, este

en: Damar, West
gl: Damar, oeste

en: Dani, Lower Grand Valley
gl: Dani, Gran Val inferior

en: Dani, Mid Grand Valley
gl: Dani, Gran Valle medio

en: Dani, Upper Grand Valley
gl: Dani, Gran Valle superior

en: Dani, Western
gl: Dani do oeste

en: Danish
gl: Danés

en: Danish Sign Language
gl: Lingua de signos danés

en: Danish, Traveller
gl: Danés, viaxeiro

en: Dari, Zoroastrian
gl: Dari, Zoroastriano

en: Dendi (Central African Republic)
gl: Dendi (República centroafricana)

en: Deng, Geman
gl: Deng, alemán

en: Dera (Nigeria)
gl: Dera (Nixeria)

en: Dimli (individual language)
gl: Dimli (idioma individual)

en: Dinka, Northeastern
gl: Dinka, noroeste

en: Dinka, Northwestern
gl: Dinka, noroeste

en: Dinka, South Central
gl: Dinka, sur central

en: Dinka, Southeastern
gl: Dinka, sureste

en: Dinka, Southwestern
gl: Dinka, suroeste

en: Dogri (individual language)
gl: Dogri (idioma individual)

en: Dogri (macrolanguage)
gl: Dogri (macrolingua)

en: Dominican Sign Language
gl: Lingua de signos dominicano

en: Dong, Northern
gl: Dong do norte

en: Dong, Southern
gl: Dong do sur

en: Dutch
gl: Holandés

en: Dutch Sign Language
gl: Lingua de signos holandés

en: Dutch, Middle (ca. 1050-1350)
gl: Neerlandés medieval (ca. 1050-1350)

en: Dutch, Old
gl: Holandés, antigo

en: Eastern Maroon Creole
gl: Maroon criollo oriental

en: Ecuadorian Sign Language
gl: Lingua de signos ecuatoriano

en: Edomite
gl: Edomita

en: Efate, North
gl: Efate, norte

en: Efate, South
gl: Efate do sur

en: Egypt Sign Language
gl: Lingua de signos egipcio

en: Egyptian (Ancient)
gl: Exipcio (antigo)

en: Elamite
gl: Elamita

en: Emberá, Northern
gl: Emberá do norte

en: Enets, Forest
gl: Enets, Bosque

en: English
gl: Inglés

en: English, Liberian
gl: Inglés, liberiano

en: English, Middle (1100-1500)
gl: Inglés medio (1100-1500)

en: English, Old (ca. 450-1100)
gl: Inglés, Antigo (ca. 450-1100)

en: Enwan (Akwa Ibom State)
gl: Enwan (Estado de Akwa Ibom)

en: Enwan (Edu State)
gl: Enwan (estado de Edu)

en: Estonian
gl: Estonio

en: Estonian Sign Language
gl: Lingua de signos estonio

en: Estonian, Standard
gl: Estonio, estándar

en: Eteocypriot
gl: Eteochipriota

en: Ethiopian Sign Language
gl: Lingua de signo etíope

en: Eton (Cameroon)
gl: Eton (Camerún)

en: Etruscan
gl: Etrusco

en: Extremaduran
gl: Extremeño

en: Fali, North
gl: Fali do Norte

en: Fali, South
gl: Fali do sur

en: Fang (Cameroon)
gl: Fang (Camerún)

en: Fang (Equatorial Guinea)
gl: Fang (Guinea ecuatorial)

en: Faroese
gl: Feroés

en: Fars, Northwestern
gl: Fars, noroeste

en: Fars, Southwestern
gl: Fars, sudoeste

en: Fijian
gl: Fixino

en: Fijian, Western
gl: Fijian, occidental

en: Finland-Swedish Sign Language
gl: Lingua de signos finlandés-sueco

en: Finnish
gl: Finés

en: Finnish Sign Language
gl: Lingua de signos finés

en: Finnish, Kven
gl: Finés

en: Finnish, Tornedalen
gl: Finés, Tornedalen

en: Flinders Island
gl: Islas Flinders

en: French
gl: Francés

en: French Sign Language
gl: Lingua de signos francés

en: French, Cajun
gl: Francés, Cajun

en: French, Middle (ca. 1400-1600)
gl: Francés medieval (ca. 1400-1600)

en: French, Old (842-ca. 1400)
gl: Francés arcaico (842-ca. 1400)

en: Frisian, Eastern
gl: Frisón do leste

en: Frisian, Northern
gl: Frisón do norte

en: Frisian, Old
gl: Frisón, antigo

en: Frisian, Western
gl: Frisón do oeste

en: Friulian
gl: Friuliano

en: Fulfulde, Central-Eastern Niger
gl: Fulfulde, centro este de Niger

en: Fulfulde, Nigerian
gl: Fulfulde, Nixeriano

en: Fulfulde, Western Niger
gl: Fulfulde, oeste de Niger

en: Futuna, East
gl: Futuna do leste

en: Ga'anda
gl: Ganda

en: Ga'dang
gl: Gadang

en: Gaelic, Hiberno-Scottish
gl: Gaélico, hiberno-escocés

en: Gaelic, Scottish
gl: Gaélico, escocés

en: Galice
gl: Gallego

en: Galician
gl: Galego

en: Gata'
gl: Gata

en: Gaulish, Cisalpine
gl: Galo cisalpino

en: Gaulish, Transalpine
gl: Gaulish, Transalpino

en: Gbaya (Central African Republic)
gl: Gbaya (República centroafricana)

en: Gbaya (Sudan)
gl: Gbaya (Sudán)

en: Gbaya, Northwest
gl: Gbaya, noroeste

en: Gbaya, Southwest
gl: Gbaya do suroeste

en: Gbe, Eastern Xwla
gl: Gbe,  Xwla do leste

en: Gbe, Western Xwla
gl: Gbe, Xwla occidental

en: Gelao, Green
gl: Gelao, verde

en: Gelao, Red
gl: Gelao, vermello

en: Gelao, White
gl: Gelao, branco

en: Georgian
gl: Xeorxiano

en: Georgian, Old
gl: Georgiano, antigo

en: German
gl: Alemán

en: German Sign Language
gl: Lingua de signos alemán

en: German, Colonia Tovar
gl: Alemán, Colonia Tovar

en: German, Hutterite
gl: Germánicas, huterita

en: German, Middle High (ca. 1050-1500)
gl: Alemán, Alta Idade Media (ca. 1050-1500)

en: German, Middle Low
gl: Alemán, Baixa Idade Media

en: German, Old High (ca. 750-1050)
gl: Alemán, Baixa Idade Media (ca. 750-1050)

en: German, Pennsylvania
gl: Alemán, Pennsylvania

en: German, Swiss
gl: Alemán, suizo

en: Ghale, Northern
gl: Ghale, septentrional

en: Ghale, Southern
gl: Ghale, meridional

en: Ghanaian Sign Language
gl: Lingua de signos de Ghana

en: Ghomálá'
gl: Ghomala

en: Gilbertese
gl: Gilbertés

en: Gimi (Eastern Highlands)
gl: Gimi (Terras altas do leste)

en: Gimi (West New Britain)
gl: Gimi (Oeste de nova britania)

en: Giziga, North
gl: Giziga, norte

en: Gondi, Northern
gl: Gondi do norte

en: Gondi, Southern
gl: Gondi do sur

en: Goodenough, West
gl: Goodenough, oeste

en: Gothic
gl: Gótico

en: Great Andamanese, Mixed
gl: Gran andamanés, mezclado

en: Grebo, Northern
gl: Grebo do norte

en: Grebo, Southern
gl: Grebo do sur

en: Greek Sign Language
gl: Lingua de signos griego

en: Greek, Ancient (to 1453)
gl: Grego antigo (ata 1453)

en: Greek, Cappadocian
gl: Griedo, capadoccia

en: Greek, Modern (1453-)
gl: Grego moderno (1453-)

en: Greek, Mycenaean
gl: Grego, micénico

en: Guajajára
gl: Guajajara

en: Guana (Brazil)
gl: Guana (Brasil)

en: Guarani
gl: Guaraní

en: Guaraní, Eastern Bolivian
gl: Guaraní. do leste de Bolivia

en: Guaraní, Paraguayan
gl: Guaraní, paraguayo

en: Guaraní, Western Bolivian
gl: Guaraní. do oeste de Bolivia

en: Guatemalan Sign Language
gl: Lingua de signos de Guatemala

en: Guinean Sign Language
gl: Lingua de signos Guineano

en: Gula (Central African Republic)
gl: Gula (República centroafricana)

en: Gurung, Eastern
gl: Gurung do leste

en: Gurung, Western
gl: Gurung do oeste

en: Hai//om
gl: Haiom

en: Haida, Northern
gl: Haida do norte

en: Haida, Southern
gl: Haida do sur

en: Haiphong Sign Language
gl: Lingua de signos de Haiphong

en: Haitian Vodoun Culture Language
gl: Idioma da cultura haitiana vodoun

en: Hanoi Sign Language
gl: Lingua de signos de Hanoi

en: Hausa
gl: Haussa

en: Hausa Sign Language
gl: Lingua de signos de hausa

en: Hawai'i Pidgin Sign Language
gl: Lingua de signos hawaiano pidgin

en: Hawaiian
gl: Hawaiano

en: Hebrew
gl: Hebreo

en: Hebrew, Ancient
gl: Hebreo anciano

en: Hindko, Northern
gl: Hindko do norte

en: Hindko, Southern
gl: Hindko do sur

en: Hindustani, Caribbean
gl: Hindustaní, caribeño

en: Hittite
gl: Hitita

en: Hittite, Middle
gl: Hitita

en: Hittite, Neo-
gl: Neo Hittite

en: Hittite, Old
gl: Hitita, antigo

en: Hmong, Southwestern Guiyang
gl: Hmong, sudoeste de Guiyang

en: Ho Chi Minh City Sign Language
gl: Lingua de signos de ciudad Ho Chi Min

en: Honduras Sign Language
gl: Lingua de signos hondureño

en: Hong Kong Sign Language
gl: Lingua de signos de Hong Kong

en: Huave, San Dionisio Del Mar
gl: Huave, San Dionisio do mar

en: Huave, San Francisco Del Mar
gl: Huave, San Francisco do Mar

en: Huave, San Mateo Del Mar
gl: Huave, San Mateo do Mar

en: Huave, Santa María Del Mar
gl: Huave, Santa María do Mar

en: Hungarian
gl: Húngaro

en: Hungarian Sign Language
gl: Lingua de signos húngaro

en: Hungarian, Old
gl: Húngaro, antigo

en: Iberian
gl: Ibérico

en: Icelandic
gl: Islandés

en: Icelandic Sign Language
gl: Lingua de signos islandés

en: Iha Based Pidgin
gl: Pidgin basado en el iha

en: Ijo, Southeast
gl: Ijo, sureste

en: Indian Sign Language
gl: Lingua de signos indio

en: Indo-Portuguese
gl: Indo-portugués

en: Indonesian
gl: Indonesio

en: Indonesian Sign Language
gl: Lingua de signos indonesio

en: Indonesian, Peranakan
gl: Indonesio, Peranakan

en: Indus Valley Language
gl: Idioma do val de Indus

en: Inga, Jungle
gl: Inga, Jungla

en: Interlingua (International Auxiliary Language Association)
gl: Interlingua (lingua internacional auxiliar)

en: International Sign
gl: Signos internacionales

en: Inuktitut, Eastern Canadian
gl: Inuktitut, este de Canadá

en: Inuktitut, Western Canadian
gl: Inuktitut, oeste canadiense

en: Inupiaq
gl: Inupiak

en: Inupiatun, North Alaskan
gl: Inupiatun, norte de Alaska

en: Inupiatun, Northwest Alaska
gl: Inupiatun, noroeste de Alaska

en: Irish
gl: Irlandés

en: Irish Sign Language
gl: Lingua de signos irlandés

en: Irish, Middle (900-1200)
gl: Irlandés medio (900-1200)

en: Irish, Old (to 900)
gl: Irlandés antigo (ata 900)

en: Irish, Primitive
gl: Irlandés, primitivo

en: Israeli Sign Language
gl: Lingua de signos israelí

en: Isu (Fako Division)
gl: Isu (división Fako)

en: Isu (Menchum Division)
gl: Isu (División Menchum)

en: Italian
gl: Italiano

en: Italian Sign Language
gl: Lingua de signos italiano

en: Ivbie North-Okpela-Arhe
gl: Ivbie Okpela-Norte-Arhe

en: Jamaican Country Sign Language
gl: Lingua de signos xamaicano

en: Jamaican Sign Language
gl: Lingua de signos xamaicano

en: Japanese
gl: Xaponés

en: Japanese Sign Language
gl: Lingua de signos xaponés

en: Japanese, Old
gl: Xaponés, antigo

en: Javanese
gl: Xavanés

en: Javanese, Caribbean
gl: Xavanés, caribeño

en: Javanese, New Caledonian
gl: Xavanés, Nova Caledonia

en: Jhankot Sign Language
gl: Lingua de signo de Jhankot

en: Jimi (Cameroon)
gl: Jimi (Camerún)

en: Jimi (Nigeria)
gl: Jimi (Nixeria)

en: Jordanian Sign Language
gl: Lingua de signos xordano

en: Judeo-Arabic
gl: Xudeu-Árabe

en: Judeo-Berber
gl: Judeo-bereber

en: Judeo-Georgian
gl: Judeo-Georgiano

en: Judeo-Italian
gl: Judeo-italiano

en: Judeo-Persian
gl: Xudeu-Persa

en: Jumla Sign Language
gl: Lingua de signos Jumla

en: Kabwa
gl: Kamba

en: Kadazan, Klias River
gl: Kadazan, río Klias

en: Kalapuya, Northern
gl: Kalapuya do norte

en: Kalapuya, Southern
gl: Kalapuya do sur

en: Kalinga, Mabaka Valley
gl: Kalinga, val Mabaka

en: Kalinga, Southern
gl: Kalinga do sur

en: Kamba (Brazil)
gl: Kamba (Brasil)

en: Kamberau
gl: Kamberó

en: Kami (Nigeria)
gl: Kami (Nixeria)

en: Kango (Bas-Uélé District)
gl: Kango (Dsitrito Bas-Uélé)

en: Kango (Tshopo District)
gl: Kango (distrito de Tshopo)

en: Kanjobal, Western
gl: Kanjobal do oeste

en: Kankanay, Northern
gl: Kankanay do norte

en: Kara (Central African Republic)
gl: Kara (República centroafricana)

en: Kara (Papua New Guinea)
gl: Kara (Papúa Nova Guinea)

en: Karaboro, Eastern
gl: Karaboro do leste

en: Karaboro, Western
gl: Karaboro do oeste

en: Kare (Central African Republic)
gl: Kare (República centroafricana)

en: Kare (Papua New Guinea)
gl: Kare (Papúa Nova Guinea)

en: Karen, Pwo Eastern
gl: Karen, Pwo do leste

en: Karen, Pwo Northern
gl: Karen, Pwo do norte

en: Karen, Pwo Western
gl: Karen, Pwo do oeste

en: Karo (Brazil)
gl: Karo (Brasil)

en: Kashubian
gl: Kashubiano

en: Katu, Eastern
gl: Katu do leste

en: Katu, Western
gl: Katu do oeste

en: Kayah, Eastern
gl: Kayah do leste

en: Kayah, Western
gl: Kayah do oeste

en: Kayan, Kayan River
gl: Kayan, rio Kayan

en: Kazakh
gl: Kazako

en: Kela (Democratic Republic of Congo)
gl: Kela (República demoncrática do Congo)

en: Kela (Papua New Guinea)
gl: Kela (Papúa Nova Guinea)

en: Kele (Democratic Republic of Congo)
gl: Kele (República Democrática do Congo)

en: Kele (Papua New Guinea)
gl: Kele (Papúa Nova Guinea)

en: Kentish Sign Language, Old
gl: Lingua de signos de Kentish, antigo

en: Kenyan Sign Language
gl: Lingua de signos keniata

en: Keres, Eastern
gl: Keres do leste

en: Keres, Western
gl: Keres do oeste

en: Kham, Eastern Parbate
gl: Kham, Parbate oriental

en: Kham, Western Parbate
gl: Kham, Parbate occidental

en: Khmer, Central
gl: Jemer, central

en: Khmer, Northern
gl: Jemer do norte

en: Khorezmian
gl: Khorezmiano

en: Kinabatangan, Upper
gl: Kinabatangan, superior

en: Kirghiz
gl: Kirghizo

en: Kirike
gl: Kirghizo

en: Kirmanjki (individual language)
gl: Kirmanjki (lingua individual)

en: Kisi, Southern
gl: Kisi do sur

en: Kissi, Northern
gl: Kissi do norte

en: Kituba (Democratic Republic of Congo)
gl: Kituba (República Democrática do Congo)

en: Kiwai, Northeast
gl: Kiwai, noreste

en: Kiwai, Southern
gl: Kiwai do sur

en: Kohistani, Indus
gl: Kohistaní, Indus

en: Koiali, Mountain
gl: Koiali, montaña

en: Kol (Cameroon)
gl: Kol (Camerún)

en: Kol (Papua New Guinea)
gl: Kol (Papúa Nova Guinea)

en: Kolami, Northwestern
gl: Kolami, noroeste

en: Kolami, Southeastern
gl: Kolami do sur

en: Kom (Cameroon)
gl: Kom (Camerún)

en: Komo (Democratic Republic of Congo)
gl: Komo (República Democrática do Congo)

en: Komo (Sudan)
gl: Komo (Sudán)

en: Konjo, Highland
gl: Konjo, terras altas

en: Konkani (individual language)
gl: Konkani (lingua individual)

en: Konkani (macrolanguage)
gl: Konkani (macrolingua)

en: Kono (Nigeria)
gl: Kono (Nixeria)

en: Kono (Sierra Leone)
gl: Kono (Sierra Leona)

en: Korean
gl: Coreano

en: Korean Sign Language
gl: Lingua de signos coreana

en: Korean, Middle (10th-16th cent.)
gl: Coreano medieval (séculos X a XVII)

en: Korean, Old (3rd-9th cent.)
gl: Coreano antigo (séculos III a IX)

en: Koro (Côte d'Ivoire)
gl: Koro (Costa de marfil)

en: Koro (Papua New Guinea)
gl: Koro (Papúa Nova Guinea)

en: Kosraean
gl: Kosraeano

en: Kota (Gabon)
gl: Kota (Gabón)

en: Krahn, Eastern
gl: Krahn do leste

en: Krahn, Western
gl: Krahn do oeste

en: Krevinian
gl: Kreviniano

en: Kriol English, Belize
gl: Inglés kriol, Belize

en: Kulung (Nigeria)
gl: Kulung (Nixeria)

en: Kuman (Russia)
gl: Kuman (Rusia)

en: Kupia
gl: Inupiak

en: Kurdish
gl: Kurdo

en: Kurdish, Central
gl: Kurdo, central

en: Kurdish, Northern
gl: Kurdo do norte

en: Kurdish, Southern
gl: Kurdo do sur

en: Kurux, Nepali
gl: Kurux, nepalí

en: Kuskokwim, Upper
gl: Kuskokwim, superior

en: Kwa'
gl: Kwa

en: Lacandon
gl: Lacandón

en: Lachi, White
gl: Lachi, blanco

en: Ladin
gl: Ladino (Xudeu-español)

en: Lahu
gl: Manchú

en: Laka (Nigeria)
gl: Laka (Nixeria)

en: Lalu, Eastern
gl: Lalu, oriental

en: Lalu, Western
gl: Lalu, occidental

en: Lamnso'
gl: Lamnso

en: Lango (Sudan)
gl: Lango (Sudán)

en: Langobardic
gl: Langobárdico

en: Langue des signes de Belgique Francophone
gl: Lingua de signos da Bélxica francófona

en: Lao
gl: Laosiano

en: Laos Sign Language
gl: Lingua de signos laosiana

en: Latgalian
gl: Latgaliano

en: Latin
gl: Latín

en: Latvian
gl: Lituano

en: Latvian Sign Language
gl: Lingua de signos letón

en: Latvian, Standard
gl: Letón, estándar

en: Laurentian
gl: Laurentiano

en: Lawa, Eastern
gl: Lawa do leste

en: Lawa, Western
gl: Lawa, occidental

en: Lele (Democratic Republic of Congo)
gl: Lele (Congo)

en: Lele (Papua New Guinea)
gl: Lele (Papúa Nova Guinea)

en: Lembata, South
gl: Lembata, sur

en: Lembata, West
gl: Lembata, Oeste

en: Lengua
gl: Lingua

en: Leti (Cameroon)
gl: Leti (Camerún)

en: Lezghian
gl: Lezghiano

en: Libyan Sign Language
gl: Lingua de signos libia

en: Ligurian
gl: Liguriano

en: Ligurian (Ancient)
gl: Ligurio (Ancián)

en: Limba, East
gl: Limba do leste

en: Limba, West-Central
gl: Limba, Central-Oeste

en: Limburgan
gl: Limburgués

en: Linear A
gl: Lineal A

en: Lingua Franca
gl: Lingua franca

en: Lithuanian
gl: Lituano

en: Lithuanian Sign Language
gl: Lingua de signos lituana

en: Lolopo, Southern
gl: Lolopo, meridional

en: Loma (Côte d'Ivoire)
gl: Loma (Costa de marfil)

en: Loup A
gl: Loup «A»

en: Lule Sami
gl: Sami Lule

en: Luo (Cameroon)
gl: Luo (Camerún)

en: Luo (Kenya and Tanzania)
gl: Luo (Kenia e Tanzania)

en: Luri, Northern
gl: Luri do norte

en: Luri, Southern
gl: Luri do sur

en: Lusitanian
gl: Lusitanio

en: Luwian, Cuneiform
gl: Luwian, cuneiforme

en: Luwian, Hieroglyphic
gl: Luwiano, hieroglífico

en: Luxembourgish
gl: Luxemburgués

en: Lyons Sign Language
gl: Lingua de signos de Lyons

en: Ma (Democratic Republic of Congo)
gl: Ma (República Democrática do Congo)

en: Ma (Papua New Guinea)
gl: Ma (Papua nueva Guinea)

en: Ma'di, Southern
gl: Ma'di do sur

en: Macaguaje
gl: Macaguaxe

en: Macanese
gl: Macanés

en: Macedonian
gl: Macedonio

en: Macedonian, Ancient
gl: Macedonio, ancián

en: Mada (Cameroon)
gl: Mada (Camerún)

en: Mada (Nigeria)
gl: Mada (Nixeria)

en: Madagascar Sign Language
gl: Lingua de signos de Madagascar

en: Maewo, Central
gl: Maewo, central

en: Magar, Eastern
gl: Magar do leste

en: Magar, Western
gl: Magar do oeste

en: Maidu, Northeast
gl: Maidu, noreste

en: Maidu, Northwest
gl: Maidu, noreste

en: Maidu, Valley
gl: Maidu, val

en: Mainstream Kenyah
gl: Kenyah estabelecido

en: Maiwa (Papua New Guinea)
gl: Maiwa (Papúa Nova Guinea)

en: Mak (Nigeria)
gl: Mak (Nixeria)

en: Makian, East
gl: Makian, leste

en: Makian, West
gl: Makian, occidental

en: Mala (Nigeria)
gl: Mala (Nixeria)

en: Mala (Papua New Guinea)
gl: Mala (Papúa Nova Guinea)

en: Malagasy
gl: Malgache

en: Malagasy, Northern Betsimisaraka
gl: Malagasy, Betsimisaraka septentrional

en: Malagasy, Plateau
gl: Malgache

en: Malagasy, Southern Betsimisaraka
gl: Malagasy, Betsimisaraka meridional

en: Malagasy, Tankarana
gl: Malagaso, Antankarana

en: Malagasy, Tesaka
gl: Malagaso, Bara

en: Malay (individual language)
gl: Malayo (idioma individual)

en: Malay (macrolanguage)
gl: Malayo (macroLingua)

en: Malay, Ambonese
gl: Malaio, Ambonés

en: Malay, Bacanese
gl: Malayo, Bacanese

en: Malay, Balinese
gl: Malay, Balinés

en: Malay, Berau
gl: Malayo, Berau

en: Malay, Bukit
gl: Malayo, Bukit

en: Malay, Central
gl: Malayo, central

en: Malay, Cocos Islands
gl: Malayo, Islas Cocos

en: Malay, Kedah
gl: Malayo, Kedah

en: Malay, Kota Bangun Kutai
gl: Malayo, Kota Bangun Kutai

en: Malay, North Moluccan
gl: Malayo, molucas do norte

en: Malay, Papuan
gl: Malaio, Papuan

en: Malay, Pattani
gl: Malaio, Pattani

en: Malay, Sabah
gl: Malaio, Sabah

en: Malay, Standard
gl: Malaio, Estándar

en: Malay, Tenggarong Kutai
gl: Malayo, Tenggarong Kutai

en: Malayalam
gl: Malayalamo

en: Malayo
gl: Malaio

en: Malaysian Sign Language
gl: Lingua de signos malaia

en: Male (Ethiopia)
gl: Male (Etiopia)

en: Male (Papua New Guinea)
gl: Male (Papúa Nova Guinea)

en: Mali
gl: Malí

en: Maltese
gl: Maltés

en: Maltese Sign Language
gl: Lingua de signos maltés

en: Mambila, Cameroon
gl: Mambila, Camerún

en: Mambila, Nigeria
gl: Mambila, Nixeria

en: Manchu
gl: Manchú

en: Mandaic
gl: Mandaico

en: Mandaic, Classical
gl: Mandaico, clásico

en: Maninka, Forest
gl: Maninka, bosque

en: Maninkakan, Eastern
gl: Maninkakan do leste

en: Maninkakan, Western
gl: Maninkakan, occidental

en: Manipuri, Old
gl: Manipuri, antigo

en: Manobo, Western Bukidnon
gl: Manobo, Bukidnon occidental

en: Manx
gl: Manx [Gaélico de Manx]

en: Maori
gl: Maorí

en: Maori, Cook Islands
gl: Maori, Islas Cook

en: Marathi
gl: Marath

en: Marathi, Old
gl: Marathi, antigo

en: Marghi Central
gl: Marghi central

en: Marghi South
gl: Marghi sur

en: Mari (East Sepik Province)
gl: Mari (Provincia Sepik do leste)

en: Mari (Madang Province)
gl: Mari (Provincia de Madang)

en: Mari (Russia)
gl: Mari (Rusia)

en: Mari, Eastern
gl: Mari do leste

en: Mari, Western
gl: Mari do oeste

en: Maria (Papua New Guinea)
gl: Maria (Papua Nueva Guinea)

en: Maritime Sign Language
gl: Lingua de signos marítimo

en: Marquesan, North
gl: Marquesano, norte

en: Marquesan, South
gl: Marquesan, sur

en: Marshallese
gl: Marshalés

en: Marsian
gl: Marsiano

en: Martha's Vineyard Sign Language
gl: Lingua de signos do viñedos de Marta

en: Marwari (Pakistan)
gl: Marwari (Pakistán)

en: Masela, Central
gl: Masela, central

en: Masela, East
gl: Masela, este

en: Masela, West
gl: Masela, oeste

en: Mashi (Nigeria)
gl: Mashi (Nixeria)

en: Mauritian Sign Language
gl: Lingua de signos mauritano

en: Mawa (Nigeria)
gl: Mawa (Nixeria)

en: Mayan, Epigraphic
gl: Maya, epigráfico

en: Mazatec, Ayautla
gl: Mazateco, Ayautla

en: Mazatec, Chiquihuitlán
gl: Mazateco, Chiquihuitlán

en: Mazatec, Huautla
gl: Mazateco, Huautla

en: Mazatec, Ixcatlán
gl: Mazateco, Ixcatlán

en: Mazatec, Jalapa De Díaz
gl: Mazateco, Jalapa De Díaz

en: Mazatec, Mazatlán
gl: Mazateco, Mazatlán

en: Mazatec, San Jerónimo Tecóatl
gl: Mazateco, San Jerónimo Tecóatl

en: Mazatec, Soyaltepec
gl: Mazateco, Soyaltepec

en: Mbo (Cameroon)
gl: Mbo (Camerún)

en: Mbo (Democratic Republic of Congo)
gl: Mbo (República Democrática do Congo)

en: Mende (Papua New Guinea)
gl: Mende (Papúa Nova Guinea)

en: Meohang, Eastern
gl: Meohang do leste

en: Meohang, Western
gl: Meohang, oeste

en: Meroitic
gl: Meroitico

en: Mexican Sign Language
gl: Lingua de signos mexicana

en: Miao, Central Huishui
gl: Miao, Huishui central

en: Miao, Central Mashan
gl: Miao, Mashan central

en: Miao, Chuanqiandian Cluster
gl: Miao, agrupamiento chuanqiandiano

en: Miao, Eastern Huishui
gl: Miao, huishui oriental

en: Miao, Eastern Qiandong
gl: Miao, qiandong oriental

en: Miao, Eastern Xiangxi
gl: Miao, Xiangxi oriental

en: Miao, Horned
gl: Miao con cornos

en: Miao, Northern Guiyang
gl: Miao, guiyang septentrional

en: Miao, Northern Huishui
gl: Miao, huishui septentrional

en: Miao, Northern Mashan
gl: Miao, mashan septentrional

en: Miao, Northern Qiandong
gl: Miao, Qiandong do norte

en: Miao, Small Flowery
gl: Miao florido, flores pequenas

en: Miao, Southern Guiyang
gl: Miao, guiyang meridional

en: Miao, Southern Qiandong
gl: Miao, qiandong meridional

en: Miao, Western Xiangxi
gl: Miao, Xiangxi occidental

en: Mina (Cameroon)
gl: Mina (Camerún)

en: Mirandese
gl: Mirandés

en: Miwok, Bay
gl: Miwok, bahia

en: Miwok, Central Sierra
gl: Miwok de la sierra central

en: Miwok, Coast
gl: Miwok de la costa

en: Miwok, Northern Sierra
gl: Miwok, Sierra norte

en: Miwok, Plains
gl: Miwok, llanuras

en: Miwok, Southern Sierra
gl: Miwok, Sierra do sur

en: Mixe, North Central
gl: Mixe, Norte central

en: Mixtec, Alacatlatzala
gl: Mixteco, Alacatlatzala

en: Mixtec, Alcozauca
gl: Mixteco, Alcozauca

en: Mixtec, Amoltepec
gl: Mixteco, Amoltepec

en: Mixtec, Apasco-Apoala
gl: Mixteco, Apasco-Apoala

en: Mixtec, Atatláhuca
gl: Mixteco, Atatláhuca

en: Mixtec, Ayutla
gl: Mixteco, Ayutla

en: Mixtec, Cacaloxtepec
gl: Mixteco, Cacaloxtepec

en: Mixtec, Chayuco
gl: Mixteco, Chayuco

en: Mixtec, Chazumba
gl: Mixteco, Chazumba

en: Mixtec, Chigmecatitlán
gl: Mixteco, Chigmecatitlán

en: Mixtec, Coatzospan
gl: Mixteco, Coatzospan

en: Mixtec, Cuyamecalco
gl: Mixteco, Cuyamecalco

en: Mixtec, Diuxi-Tilantongo
gl: Mixteco, Diuxi-Tilantongo

en: Mixtec, Huitepec
gl: Mixteco, Huitepec

en: Mixtec, Itundujia
gl: Mixteco, Itundujia

en: Mixtec, Ixtayutla
gl: Mixteco, Ixtayutla

en: Mixtec, Jamiltepec
gl: Mixteco, Jamiltepec

en: Mixtec, Juxtlahuaca
gl: Mixteco, Juxtlahuaca

en: Mixtec, Magdalena Peñasco
gl: Mixteco, Magdalena Peñasco

en: Mixtec, Metlatónoc
gl: Mixteco, Metlatónoc

en: Mixtec, Mitlatongo
gl: Mixteco, Mitlatongo

en: Mixtec, Mixtepec
gl: Mixteco, Mixtepec

en: Mixtec, Northern Tlaxiaco
gl: Mixteco, Tlaxiaco norte

en: Mixtec, Northwest Oaxaca
gl: Mixteco, noroeste de Oaxaca

en: Mixtec, Ocotepec
gl: Mixteco, Ocotepec

en: Mixtec, Peñoles
gl: Mixteco, Peñoles

en: Mixtec, Pinotepa Nacional
gl: Mixteco, Pinotepa Nacional

en: Mixtec, San Juan Colorado
gl: Mixteco, San Juan Colorado

en: Mixtec, San Juan Teita
gl: Mixteco, San Juan Teita

en: Mixtec, San Miguel El Grande
gl: Mixteco, San Miguel o Grande

en: Mixtec, San Miguel Piedras
gl: Mixteco, San Miguel Piedras

en: Mixtec, Santa Lucía Monteverde
gl: Mixteco, Santa Lucía Monteverde

en: Mixtec, Santa María Zacatepec
gl: Mixteco, Santa María Zacatepec

en: Mixtec, Silacayoapan
gl: Mixteco, Silacayoapan

en: Mixtec, Sindihui
gl: Mixteco, Sindihui

en: Mixtec, Sinicahua
gl: Mixteco, Sinicahua

en: Mixtec, Southeastern Nochixtlán
gl: Mixteco, sueste de Nochixtlán

en: Mixtec, Southern Puebla
gl: Mixtec, sur de Puebla

en: Mixtec, Southwestern Tlaxiaco
gl: Mixteco, Tlaxiaco meridional

en: Mixtec, Soyaltepec
gl: Mixteco, Soyaltepec

en: Mixtec, Tacahua
gl: Mixteco, Tacahua

en: Mixtec, Tamazola
gl: Mixteco, Tamazola

en: Mixtec, Tezoatlán
gl: Mixteco, Tezoatlán

en: Mixtec, Tidaá
gl: Mixteco, Tidaá

en: Mixtec, Tijaltepec
gl: Mixteco, Tijaltepec

en: Mixtec, Tlazoyaltepec
gl: Mixteco, Tlazoyaltepec

en: Mixtec, Tututepec
gl: Mixteco, Tututepec

en: Mixtec, Western Juxtlahuaca
gl: Mixtec, Juxtlahuaca do oeste

en: Mixtec, Yoloxochitl
gl: Mixteco, Yoloxochitl

en: Mixtec, Yucuañe
gl: Mixteco, Yucuañe

en: Mnong, Eastern
gl: Mnong do leste

en: Mnong, Southern
gl: Mnong do sur

en: Moere
gl: Serer

en: Mofu, North
gl: Mofu do norte

en: Mokilese
gl: Mokilés

en: Moldova Sign Language
gl: Lingua de signos moldava

en: Mon, Old
gl: Mon, antigo

en: Monastic Sign Language
gl: Lingua de signos monástica

en: Mongolian
gl: Mongol

en: Mongolian Sign Language
gl: Lingua de signos de Mongolia

en: Mongolian, Classical
gl: Mongol clásico

en: Mongolian, Halh
gl: Mongol, Halh

en: Mongolian, Middle
gl: Mongol

en: Mongolian, Peripheral
gl: Mongol, periférico

en: Mono (Cameroon)
gl: Mono (Camerún)

en: Mono (Democratic Republic of Congo)
gl: Mono (República Democrática do Congo)

en: Mono (Solomon Islands)
gl: Mono (Islas Solomon)

en: Mono (USA)
gl: Mono (EE.UU.)

en: Mopán Maya
gl: Mopán Maia

en: Mor (Bomberai Peninsula)
gl: Mor (península de Bomberai)

en: Mor (Mor Islands)
gl: Mor (Illas Mor)

en: Moroccan Sign Language
gl: Lingua de signos marroquí

en: Mozambican Sign Language
gl: Lingua de signos mozambiqueña

en: Mozarabic
gl: Mozárabe

en: Muji, Northern
gl: Muji, septentrional

en: Muji, Southern
gl: Muji, meridional

en: Multiple languages
gl: Varios idiomas

en: Muria, Eastern
gl: Muria do leste

en: Muria, Far Western
gl: Muria, afastado oeste

en: Muria, Western
gl: Muria do oeste

en: Murik (Papua New Guinea)
gl: Murik (Papúa Nova Guinea)

en: Muyu, North
gl: Muyu, norte

en: Muyu, South
gl: Muyu, sur

en: Naga, Northern Rengma
gl: Naga, Norte de Rengma

en: Naga, Southern Rengma
gl: Naga, Rengma meridional

en: Nago, Northern
gl: Nago, septentrional

en: Nago, Southern
gl: Nago, meridional

en: Nahuatl, Central Huasteca
gl: Nahuatl, Huasteca central

en: Nahuatl, Classical
gl: Nahuatl, clásico

en: Nahuatl, Eastern Huasteca
gl: Nahuatl, Huasteca oriental

en: Nahuatl, Highland Puebla
gl: Nahuatl, Puebla

en: Nahuatl, Northern Oaxaca
gl: Nahuatl, Norte de Oaxaca

en: Nahuatl, Northern Puebla
gl: Nahuatl, Norte de Puebla

en: Nahuatl, Southeastern Puebla
gl: Nahuatl, Sudeste de Puebla

en: Nahuatl, Tlamacazapa
gl: Náhuatl, Tlamacazapa

en: Nahuatl, Western Huasteca
gl: Nahuatl, Oeste de  Huasteca

en: Nakame
gl: Nakama

en: Nama (Papua New Guinea)
gl: Nama (Papúa Nova Guinea)

en: Nambas, Big
gl: Nambas, grande

en: Nambikuára, Southern
gl: Nambikuára do sur

en: Namibian Sign Language
gl: Lingua de signos namibio

en: Nanubae
gl: Nanubio

en: Nauru
gl: Naurí

en: Ndebele, North
gl: Ndebele do norte

en: Ndebele, South
gl: Ndebele do Sur

en: Neapolitan
gl: Neapolitano

en: Neo-Aramaic, Assyrian
gl: Neo arameo, asirio

en: Neo-Aramaic, Bohtan
gl: Neo arameo, Bohtan

en: Neo-Aramaic, Chaldean
gl: Neo arameo, caldeo

en: Neo-Aramaic, Western
gl: Neoarameo, occidental

en: Nepalese Sign Language
gl: Lingua de signos nepalés

en: New Zealand Sign Language
gl: Lingua de signos neozelandesa

en: Newar, Middle
gl: Newari

en: Newari, Old
gl: Newari, antigo

en: Ngad'a, Eastern
gl: Ngad'a, oriental

en: Ngando (Central African Republic)
gl: Ngando (República centroafricana)

en: Ngando (Democratic Republic of Congo)
gl: Ngando (República Democrática do Congo)

en: Ngatik Men's Creole
gl: Ngatik Men's criollo

en: Ngbandi, Northern
gl: Ngbandi do norte

en: Ngbandi, Southern
gl: Ngbandi do sur

en: Ngombe (Central African Republic)
gl: Ngombe (Repúlcia Centroafricana)

en: Ngombe (Democratic Republic of Congo)
gl: Ngombe (República Democrática do Congo)

en: Nicaraguan Sign Language
gl: Lingua de signos nicaraguense

en: Nicobarese, Southern
gl: Nicobarese do sur

en: Nigerian Sign Language
gl: Lingua de signos nigeriana

en: Nisu, Eastern
gl: Nisu, oriental

en: Nisu, Northern
gl: Nisu, septentrional

en: Nisu, Southern
gl: Nisu do sur

en: Nisu, Southwestern
gl: Nisu, suroccidental

en: Niuean
gl: Niués

en: No linguistic content
gl: Sen contido lingüístico

en: Norse, Old
gl: Noruego Antigo

en: North Arabian, Ancient
gl: Árabe do norte, antigo

en: Norwegian
gl: Noruegués

en: Norwegian Bokmål
gl: Noruego Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
gl: Noruegués nynorsk

en: Norwegian Sign Language
gl: Lingua de signos noruega

en: Norwegian, Traveller
gl: Noruego, viajero

en: Nuaulu, North
gl: Nuaulu do norte

en: Nuaulu, South
gl: Nuaulu do sur

en: Nubian, Old
gl: Nubio antigo

en: Nugunu (Cameroon)
gl: Nugunu (Camerún)

en: Nung (Viet Nam)
gl: Nung (Vietnam)

en: Nuni, Northern
gl: Nuni do norte

en: Nuni, Southern
gl: Nuni do sur

en: Nyala, East
gl: Nyala, este

en: Nyika (Malawi and Zambia)
gl: Nyika (Malawi e Zambia)

en: Occitan (post 1500)
gl: Occitano (después de 1500)

en: Ohlone, Northern
gl: Ohlone do norte

en: Ohlone, Southern
gl: Ohlone do sur

en: Oirat, Written
gl: Oirat, escrito

en: Ojibwa, Central
gl: Ojibwa, central

en: Ojibwa, Eastern
gl: Ojibwa do leste

en: Ojibwa, Northwestern
gl: Ojibwa, noroeste

en: Ojibwa, Western
gl: Ojibwa do oeste

en: Okinawan, Central
gl: Okinawan, central

en: Okpe (Northwestern Edo)
gl: Okpe (Noroeste Edo)

en: Okpe (Southwestern Edo)
gl: Okpe (suoeste de Edo)

en: One, Northern
gl: One do norte

en: One, Southern
gl: One do sur

en: Onin Based Pidgin
gl: Pidgin baseado no onin

en: Oromo
gl: Oromo (Afan)

en: Oromo, Eastern
gl: Oromo do leste

en: Oromo, West Central
gl: Oromo, oeste central

en: Ossetian
gl: Osetio

en: Ossetic, Old
gl: Osético antigo

en: Otomi, Eastern Highland
gl: Otomi, Terras altas orientais

en: Paelignian
gl: Paeligniano

en: Paiute, Northern
gl: Paiute do norte

en: Pakistan Sign Language
gl: Lingua de signos de Pakistán

en: Pal
gl: Palí

en: Palaic
gl: Palaico

en: Palawano, Central
gl: Palawano, central

en: Palawano, Southwest
gl: Palawano, sudoeste

en: Pame, Northern
gl: Pame do norte

en: Pame, Southern
gl: Pame do sur

en: Pana (Central African Republic)
gl: Pana (República centroafricana)

en: Panamanian Sign Language
gl: Lingua de signos panameña

en: Panjabi
gl: Punjabí

en: Panjabi, Western
gl: Panjabi, Occidental

en: Paraguayan Sign Language
gl: Lingua de signos paraguaio

en: Pashayi, Northeast
gl: Pashayi do noreste

en: Pashayi, Northwest
gl: Pashayi do noroeste

en: Pashayi, Southeast
gl: Pashayi do sureste

en: Pashayi, Southwest
gl: Pashayi do suroeste

en: Pashto, Central
gl: Pashto, central

en: Pashto, Northern
gl: Pashto do norte

en: Pashto, Southern
gl: Pashto do sur

en: Penan, Eastern
gl: Penan, do leste

en: Penan, Western
gl: Penan, occidental

en: Penang Sign Language
gl: Lingua de signos de Penang

en: Persian
gl: Persa

en: Persian Sign Language
gl: Lingua de signos persa

en: Persian, Afghan
gl: Persa, afgano

en: Persian, Iranian
gl: Persa, iraní

en: Persian, Manichaean Middle
gl: Persa, maniqueo da idade media

en: Persian, Old (ca. 600-400 B.C.)
gl: Persa antigo (ca. 600-400 a.C.)

en: Peruvian Sign Language
gl: Lingua de signos peruviano

en: Philippine Sign Language
gl: Lingua de signos filipino

en: Phoenician
gl: Fenicio

en: Picene, North
gl: Picene, norte

en: Picene, South
gl: Picene do sur

en: Pidgin English, Chinese
gl: Pigdin anglochino

en: Pidgin, Cameroon
gl: Pidgin, Camerún

en: Pidgin, Nigerian
gl: Pidgin, Nixeriano

en: Piemontese
gl: Piamontés

en: Pima Bajo
gl: Pima Baixo

en: Plains Indian Sign Language
gl: Lingua de signos dos Indios das llanuras

en: Pochutec
gl: Pochuteco

en: Polish
gl: Polaco

en: Polish Sign Language
gl: Lingua de signos polaco

en: Pomo, Central
gl: Pomo, central

en: Pomo, Eastern
gl: Pomo do leste

en: Pomo, Northeastern
gl: Pomo, noreste

en: Pomo, Northern
gl: Pomo do norte

en: Pomo, Southeastern
gl: Pomo, sudeste

en: Pomo, Southern
gl: Pomo do sur

en: Popoluca, Highland
gl: Popoluca, terras altas

en: Port Sandwich
gl: Puerto Sandwich

en: Portuguese
gl: Portugués

en: Portuguese Sign Language
gl: Lingua de signos portugués

en: Providencia Sign Language
gl: Lingua de signos de Providencia

en: Puerto Rican Sign Language
gl: Lingua de signos de Puerto Rico

en: Pumi, Northern
gl: Pumi do norte

en: Pumi, Southern
gl: Pumi do sur

en: Purepecha, Western Highland
gl: Purepecha, terras altas occidentales

en: Pushto
gl: Pashtún

en: Qiang, Northern
gl: Qiang do norte

en: Qiang, Southern
gl: Qiang do sur

en: Quebec Sign Language
gl: Lingua de signos de Quebec

en: Quechua
gl: Quechúa

en: Quechua, Cajatambo North Lima
gl: Quechua, Cajatambo Lima Norte

en: Quechua, Chilean
gl: Quechua

en: Quechua, Classical
gl: Quechua, clásico

en: Quechua, Eastern Apurímac
gl: Quechua, Apurímac do leste

en: Quechua, Napo Lowland
gl: Quechua, tierras bajas de Napo

en: Quechua, North Bolivian
gl: Quechua, Bolivia do Norte

en: Quechua, North Junín
gl: Quechua, Norte de Junín

en: Quechua, Northern Conchucos Ancash
gl: Quechua, Conchicos Anchash do Norte

en: Quechua, South Bolivian
gl: Quechua, Sur de Bolivia

en: Quechua, Southern Conchucos Ancash
gl: Quechua, Conchucos Ancash do Sur

en: Quechua, Southern Pastaza
gl: Quechua, Pastaza do Sur

en: Quichua, Calderón Highland
gl: Quechua, Alto Calderón

en: Quichua, Cañar Highland
gl: Quichua, Cañar Terra Alta

en: Quichua, Chimborazo Highland
gl: Quechua, Alto Chimborazo

en: Quichua, Imbabura Highland
gl: Quichua, Alto de Imbabura

en: Quichua, Loja Highland
gl: Quichua, Alto de Loja

en: Quichua, Northern Pastaza
gl: Quechua, Norte de Pastaza

en: Quichua, Santiago del Estero
gl: Quichua, Santiago do Estero

en: Quichua, Tena Lowland
gl: Quichua, Tena terra baixa

en: Rade
gl: Zande

en: Rennellese Sign Language
gl: Lingua de signos rennellés

en: Roglai, Northern
gl: Roglai do norte

en: Roglai, Southern
gl: Roglai do sur

en: Romani, Balkan
gl: Rumano, balcan

en: Romani, Baltic
gl: Rumano, báltico

en: Romani, Carpathian
gl: Ramaní, cárpato

en: Romani, Kalo Finnish
gl: Rumano, Kalo finés

en: Romani, Sinte
gl: Rumano, Sinte

en: Romani, Tavringer
gl: Rumano, Tavringer

en: Romani, Vlax
gl: Rumano, Vlax

en: Romani, Welsh
gl: Rumano, galés

en: Romanian
gl: Romanés

en: Romanian Sign Language
gl: Lingua de signos rumana

en: Romanian, Istro
gl: Romanés, Istro

en: Romanian, Macedo-
gl: Macedonio Romanés

en: Romanian, Megleno
gl: Rumano, Megleno

en: Romano-Greek
gl: Romanés-Griego

en: Romano-Serbian
gl: Rumano-Serbio

en: Romanova
gl: Romanésva

en: Romansh
gl: Romanés

en: Romany
gl: Romaní

en: Rundi
gl: Kiroundi

en: Russian
gl: Ruso

en: Russian Sign Language
gl: Lingua de signos rusa

en: Russian, Old
gl: Ruso antigo

en: Sa'a
gl: Sasak

en: Sa'och
gl: Saoch

en: Salish, Southern Puget Sound
gl: Salish, Puget Sound meridional

en: Salvadoran Sign Language
gl: Lingua de signos salvadoreña

en: Sama, Southern
gl: Sama do sur

en: Samaritan
gl: Samaritán

en: Sami, Northern
gl: Sami do norte

en: Sami, Southern
gl: Sami do sur

en: Samo, Southern
gl: Samo do norte

en: Samoan
gl: Samoano

en: Samogitian
gl: Samogitián

en: Sanga (Democratic Republic of Congo)
gl: Sanga (República Democrática do Congo)

en: Sanga (Nigeria)
gl: Sanga (Nixeria)

en: Sango, Riverain
gl: Sango, Rivereño

en: Sangu (Gabon)
gl: Sangu (Gabón)

en: Sanskrit
gl: Sánscrito

en: Sardinian
gl: Sardo

en: Sardinian, Campidanese
gl: Sardo campidanés

en: Sardinian, Gallurese
gl: Sardo, gallurés

en: Sardinian, Logudorese
gl: Sardo, Logurdorés

en: Sardinian, Sassarese
gl: Sardo, sassarés

en: Saudi Arabian Sign Language
gl: Lingua de signos de Arabia Saudí

en: Saxon, Low
gl: Saxón baixo

en: Saxon, Old
gl: Sajón antigo

en: Saxon, Upper
gl: Saxón superior

en: Saya
gl: Sasak

en: Scots
gl: Escocés

en: Scottish, Traveller
gl: Escocés, viaxeiro

en: Selangor Sign Language
gl: Lingua de signos de Selangor

en: Sepa (Papua New Guinea)
gl: Sepa (Papúa Nova Guinea)

en: Serbian
gl: Serbio

en: Serbo-Croatian
gl: Serbo-croata

en: Shark Bay
gl: Bahia tiburón

en: Sicilian
gl: Siciliano

en: Sierra Leone Sign Language
gl: Lingua de signos de Sierra Leona

en: Silesian, Lower
gl: Silesio, baixo

en: Singapore Sign Language
gl: Lingua de signos de Singapur

en: Sinhala
gl: Cingalés

en: Sisaala, Western
gl: Sisaala do leste

en: Slave (Athapascan)
gl: Eslavo (Athapascan)

en: Slavey, North
gl: Slavey do norte

en: Slavey, South
gl: Slavey, sur

en: Slovak
gl: Eslovaco

en: Slovakian Sign Language
gl: Lingua de signos eslovaco

en: Slovenian
gl: Esloveno

en: So (Democratic Republic of Congo)
gl: So (República Demoncrática do Congo)

en: So'a
gl: Shona

en: Somali
gl: Somalí

en: Sorbian, Lower
gl: Alemán Baixa Idade Media

en: Sorbian, Upper
gl: Sorbiano, superior

en: Sorsoganon, Northern
gl: Sorsoganon do norte

en: Sorsoganon, Southern
gl: Sorsoganon do sur

en: Sotho, Northern
gl: Sotho do Norte

en: Sotho, Southern
gl: Sotho do Sur

en: South African Sign Language
gl: Lingua de signos sudafricano

en: South West Bay
gl: Bahia sur este

en: Spanish
gl: Español

en: Spanish Sign Language
gl: Lingua de signos español

en: Spanish, Loreto-Ucayali
gl: Español, Loreto-Ucayali

en: Spanish, Old
gl: Español, antigo

en: Sri Lankan Sign Language
gl: Lingua de signos de Sri Lanka

en: Subanen, Central
gl: Subanen, central

en: Subanen, Northern
gl: Subanen do norte

en: Subanen, Southern
gl: Subanen, meridional

en: Subanon, Western
gl: Subanon, oeste

en: Sumerian
gl: Sumerio

en: Sundanese
gl: Sundanés

en: Swahili (individual language)
gl: Swahili (idioma individual)

en: Swahili (macrolanguage)
gl: Swahili (macrolingua)

en: Swati
gl: Siswati

en: Swedish
gl: Sueco

en: Swedish Sign Language
gl: Lingua de signos sueca

en: Swiss-French Sign Language
gl: Lingua de signos suizo-francés

en: Swiss-German Sign Language
gl: Lingua de signos suizo-germana

en: Swiss-Italian Sign Language
gl: Lingua de signos suizo-italiano

en: Syriac, Classical
gl: Sirio, clásico

en: Sãotomense
gl: Santotomense

en: Ta'oih, Lower
gl: Ta'oih, inferior

en: Ta'oih, Upper
gl: Ta'oih, superior

en: Tagalog
gl: Tagalo

en: Tahitian
gl: Tahitiano

en: Tairora, North
gl: Tairora, norte

en: Tairora, South
gl: Tairora, sur

en: Taiwan Sign Language
gl: Lingua de signos taiwanés

en: Tajik
gl: Tajiko

en: Tamang, Eastern
gl: Tamang, oriental

en: Tamang, Eastern Gorkha
gl: Tamang, Gorkham oriental

en: Tamang, Northwestern
gl: Tamang, noroeste

en: Tamang, Southwestern
gl: Tamang, sudoeste

en: Tamang, Western
gl: Tamang, occidental

en: Tamasheq
gl: Tamashek

en: Tamazight, Central Atlas
gl: Tamazight, Atlas central

en: Tamil, Old
gl: Tamil antigo

en: Tanana, Lower
gl: Tanana, inferior

en: Tanana, Upper
gl: Tanana, superior

en: Tanna, North
gl: Tanna, norte

en: Tanna, Southwest
gl: Tanna, suroeste

en: Tanzanian Sign Language
gl: Lingua de signos tanzana

en: Tarahumara, Lowland
gl: Tarahumara, terra baixa

en: Tarahumara, Northern
gl: Tarahumara do norte

en: Tarahumara, Southeastern
gl: Tarahumara do sudeste

en: Tarahumara, Southwestern
gl: Tarahumara do suroeste

en: Tarangan, East
gl: Tarangan, este

en: Tarangan, West
gl: Tarangan, oeste

en: Taromi, Upper
gl: Taromi, superior

en: Tartessian
gl: Tarteso

en: Tasmanian
gl: Tasmano

en: Tat, Muslim
gl: Tat, musulmán

en: Tatar
gl: Tártaro

en: Tawbuid, Eastern
gl: Tawbuid, Oriental

en: Tawbuid, Western
gl: Tawbuid, occidental

en: Tebul Sign Language
gl: Lingua de signos de Tebul

en: Telugu
gl: Telougou

en: Tepehuan, Northern
gl: Tepehuan do norte

en: Tepehuan, Southeastern
gl: Tepehuan do sureste

en: Tepehuan, Southwestern
gl: Tepehuan do suroeste

en: Tewa (USA)
gl: Tewa (EE.UU.)

en: Thai Sign Language
gl: Lingua de signos thai

en: Thai, Northeastern
gl: Thai do noreste

en: Thai, Northern
gl: Thai do norte

en: Thai, Southern
gl: Thai do sur

en: Tibetan
gl: Tibetano

en: Tibetan, Amdo
gl: Tibetano, Amdo

en: Tibetan, Classical
gl: Tibetano, clásico

en: Tibetan, Khams
gl: Tibetano, Khams

en: Tibetan, Old
gl: Tibetano, antigo

en: Titan
gl: Titán

en: Tiwa, Northern
gl: Tiwa do norte

en: Tiwa, Southern
gl: Tiwa do sur

en: Tlapanec, Azoyú
gl: Tlapaneco, Azoyú

en: Tlapanec, Malinaltepec
gl: Tlapaneco, Malinaltepeco

en: Tlapanec, Tlacoapa
gl: Tlapaneco, Tlacoapa

en: Tonga (Thailand)
gl: Tonga (Thailandia)

en: Tonga (Tonga Islands)
gl: Tonga (Islas Tonga)

en: Toraja-Sa'dan
gl: Toraja-Sadan

en: Torau
gl: Tokelau

en: Totonac, Highland
gl: Totonac, tierra alta

en: Totonac, Upper Necaxa
gl: Totonac, Necaxa superior

en: Totonac, Western
gl: Totonac, occidental

en: Toura (Côte d'Ivoire)
gl: Toura (Costa de marfil)

en: Toura (Papua New Guinea)
gl: Toura (Papúa Nova Guinea)

en: Toussian, Northern
gl: Toussian do norte

en: Toussian, Southern
gl: Toussian do sur

en: Trinidad and Tobago Sign Language
gl: Lingua de signos de Trinidad e Tobago

en: Tripuri, Early
gl: Tripuri temprano

en: Tswana
gl: Setchwana

en: Tujia, Northern
gl: Tujia do norte

en: Tujia, Southern
gl: Tujia do sur

en: Tukang Besi North
gl: Tukang Besi do Norte

en: Tukang Besi South
gl: Tukang Besi do Sur

en: Tunebo, Western
gl: Tunebo, occidental

en: Tunisian Sign Language
gl: Lingua de signos tunecino

en: Turkish
gl: Turco

en: Turkish Sign Language
gl: Lingua de signos turco

en: Turkish, Balkan Gagauz
gl: Turko, Balkan Gagauz

en: Turkish, Crimean
gl: Turco, crimeo

en: Turkish, Old
gl: Turco antigo

en: Turkish, Ottoman (1500-1928)
gl: Turco otomano (1500-1928)

en: Turkmen
gl: Turkmeno

en: Tutchone, Northern
gl: Tutchone do norte

en: Tutchone, Southern
gl: Tutchone do sur

en: Twi
gl: Tchi

en: Ugandan Sign Language
gl: Lingua de signos ugandán

en: Ugaritic
gl: Ugarítico

en: Uighur
gl: Uiguro

en: Uighur, Old
gl: Uighur antigo

en: Ukrainian
gl: Ucraíno

en: Ukrainian Sign Language
gl: Lingua de signos ucraniana

en: Ulithian
gl: Ulithiano

en: Umpqua, Upper
gl: Umpqua, superior

en: Uncoded languages
gl: Idiomas no codificados

en: Undetermined
gl: Sen determinar

en: Unserdeutsch
gl: Alemán criollo de Rabaul; unserdeutsch

en: Ura (Papua New Guinea)
gl: Ura (Papúa Nova Guinea)

en: Urubú-Kaapor Sign Language
gl: Lingua de signos de Urubú-Kaapor

en: Uruguayan Sign Language
gl: Lingua de signos uruguayo

en: Ute-Southern Paiute
gl: Ute do sur Paiute

en: Uvean, West
gl: Uvean, oeste

en: Uzbek
gl: Uzbeko

en: Uzbek, Northern
gl: Uzbeko do norte

en: Uzbek, Southern
gl: Uzbeko do sur

en: Valencian Sign Language
gl: Lingua de signos valenciana

en: Venetian
gl: Veneciano

en: Venezuelan Sign Language
gl: Lingua de signos venezolana

en: Vietnamese
gl: Vietnamita

en: Wahgi, North
gl: Wahgi, Norte

en: Wali (Ghana)
gl: Wali (Gana)

en: Wali (Sudan)
gl: Wali (Sudán)

en: Walloon
gl: Valón

en: Waray (Philippines)
gl: Waray (Filipinas)

en: Watut, Middle
gl: Watut, medio

en: Watut, North
gl: Watut, norte

en: Watut, South
gl: Watut, sur

en: Welsh
gl: Galés

en: Welsh, Middle
gl: Galés, medio

en: Welsh, Old
gl: Galés antigo

en: Whitesands
gl: Arenasbrancas

en: Wolof, Gambian
gl: Wolof, Gambiano

en: Wom (Nigeria)
gl: Wom (Nixeria)

en: Wom (Papua New Guinea)
gl: Wom (Papúa Nova Guinea)

en: Wè Northern
gl: Wè do norte

en: Wè Southern
gl: Wè do sur

en: Wè Western
gl: Wè occidental

en: Xârâcùù
gl: Xaracu

en: Yaka (Central African Republic)
gl: Yaka (República centro africana)

en: Yaka (Democratic Republic of Congo)
gl: Yaka (República Democrática do Congo)

en: Yali, Pass Valley
gl: Yali, dialecto do val de Pass

en: Yana
gl: Ganda

en: Yanesha'
gl: Yanesha

en: Yau (Morobe Province)
gl: Yau (Provincia Morobe)

en: Yau (Sandaun Province)
gl: Yau (Provincia de Sandaun)

en: Yiddish Sign Language
gl: Lingua de signos yiddish

en: Yiddish, Eastern
gl: Yiddish do leste

en: Yiddish, Western
gl: Yidish do oeste

en: Yucatec Maya Sign Language
gl: Lingua de signos Yucatec Maia

en: Yugoslavian Sign Language
gl: Lingua de signos yugoslavo

en: Yugur, East
gl: Yugur do leste

en: Yugur, West
gl: Yugur do oeste

en: Yukaghir, Northern
gl: Yukaghir do norte

en: Yukaghir, Southern
gl: Yukaghir do sur

en: Yupik, Central Siberian
gl: Yupik, Siberia central

en: Yupik, Pacific Gulf
gl: Yupik, golfo do pacífico

en: Zambian Sign Language
gl: Leguaje de signos de Zambia

en: Zande (individual language)
gl: Zande (idioma individual)

en: Zapotec
gl: Zapoteco

en: Zapotec, Aloápam
gl: Zapoteco, Aloápam

en: Zapotec, Amatlán
gl: Zapoteco, Amatlán

en: Zapotec, Ancient
gl: Zapoteco, antigo

en: Zapotec, Asunción Mixtepec
gl: Zapoteco, Asunción Mixtepec

en: Zapotec, Ayoquesco
gl: Zapoteco, Ayoquesco

en: Zapotec, Cajonos
gl: Zapoteca, Cajonos

en: Zapotec, Chichicapan
gl: Zapoteco, Chichicapán

en: Zapotec, Choapan
gl: Zapoteco, Choapan

en: Zapotec, Coatecas Altas
gl: Zapoteco, Coatecas Altas

en: Zapotec, Coatlán
gl: Zapoteco, Coatlán

en: Zapotec, El Alto
gl: Zapoteco, El Alto

en: Zapotec, Elotepec
gl: Zapoteca, Elotepec

en: Zapotec, Guevea De Humboldt
gl: Zapoteco, Guevea De Humboldt

en: Zapotec, Güilá
gl: Zapoteca, Güilá

en: Zapotec, Isthmus
gl: Zapoteca, Isthmus

en: Zapotec, Lachiguiri
gl: Zapoteco, Lachiguiri

en: Zapotec, Lachixío
gl: Zapoteco, Lachixío

en: Zapotec, Lapaguía-Guivini
gl: Zapoteca, Lapaguía-Guivini

en: Zapotec, Loxicha
gl: Zapoteca, Loxicha

en: Zapotec, Mazaltepec
gl: Zapoteco, Mazaltepec

en: Zapotec, Miahuatlán
gl: Zapoteco, Miahuatlán

en: Zapotec, Mitla
gl: Zapoteco, Mitla

en: Zapotec, Mixtepec
gl: Zapoteco, Mixtepec

en: Zapotec, Ocotlán
gl: Zapoteco, Ocotlán

en: Zapotec, Ozolotepec
gl: Zapoteco, Ozolotepec

en: Zapotec, Petapa
gl: Zapoteco, Petapa

en: Zapotec, Quiavicuzas
gl: Zapoteco, Quiavicuzas

en: Zapotec, Quioquitani-Quierí
gl: Zapoteca, Quioquitani-Quierí

en: Zapotec, Rincón
gl: Zapoteco, Rincón

en: Zapotec, San Agustín Mixtepec
gl: Zapoteca, San Agustín Mixtepec

en: Zapotec, San Baltazar Loxicha
gl: Zapoteco, San Baltazar Loxicha

en: Zapotec, San Juan Guelavía
gl: Zapoteco, San Juan Guelavía

en: Zapotec, San Pedro Quiatoni
gl: Zapoteco, San Pedro Quiatoni

en: Zapotec, San Vicente Coatlán
gl: Zapoteco, San Vicente Coatlán

en: Zapotec, Santa Catarina Albarradas
gl: Zapoteca, Santa Catalina Albarradas

en: Zapotec, Santa Inés Yatzechi
gl: Zapoteco, Santa Inés Yatzechi

en: Zapotec, Santa María Quiegolani
gl: Zapoteco, Santa María Quiegolani

en: Zapotec, Santiago Xanica
gl: Zapoteco, Santiago Xanica

en: Zapotec, Santo Domingo Albarradas
gl: Zapoteco, Santo Domingo Albarradas

en: Zapotec, Sierra de Juárez
gl: Zapoteco, Sierra de Juárez

en: Zapotec, Southeastern Ixtlán
gl: Zapoteco, Ixtlán sudeste

en: Zapotec, Southern Rincon
gl: Zapoteca do sur

en: Zapotec, Tabaa
gl: Zapoteca, Tabaa

en: Zapotec, Tejalapan
gl: Zapoteca, Texalapan

en: Zapotec, Texmelucan
gl: Zapoteco, Texmelucán

en: Zapotec, Tilquiapan
gl: Zapoteca, Tilquiapan

en: Zapotec, Tlacolulita
gl: Zapoteco, Tlacolulita

en: Zapotec, Totomachapan
gl: Zapoteco, Totomachapan

en: Zapotec, Xadani
gl: Zapoteco, Xadani

en: Zapotec, Xanaguía
gl: Zapoteca, Xanaguía

en: Zapotec, Yalálag
gl: Zapoteco, Yalálag

en: Zapotec, Yareni
gl: Zapoteca, Yareni

en: Zapotec, Yatee
gl: Zapoteca, Yatee

en: Zapotec, Yatzachi
gl: Zapoteco, Yatzachi

en: Zapotec, Yautepec
gl: Zapoteco, Yautepec

en: Zapotec, Zaachila
gl: Zapoteca, Zaachila

en: Zapotec, Zaniza
gl: Zapoteco, Zaniza

en: Zapotec, Zoogocho
gl: Zapoteco, Zoogocho

en: Zarphatic
gl: Zarpático

en: Zhuang, Central Hongshuihe
gl: Zhuang, Hongshuihe central

en: Zhuang, Eastern Hongshuihe
gl: Zhuang, Hongshuihe oriental

en: Zimbabwe Sign Language
gl: Lingua de signos de ZImbawe

en: Zulu
gl: Zulú

en: Zumaya
gl: Zumaia

en: Àhàn
gl: Ahán
