iso_3166_2 - en to hu translation catalogue (686 entries)

en: 18 Montagnes (Région des)
hu: 18 Montagnes

en: A Coruña
hu: A Coruna

en: Aakkâr
hu: Akkar District

en: Aberdeen City
hu: Aberdeen

en: Abia
hu: Abia állam

en: Abim
hu: Abim District

en: Abkhazia
hu: Abházia

en: Abruzzo
hu: Abrizzo

en: Abuja Capital Territory
hu: Abuja

en: Abyān
hu: Abyan

en: Abşeron
hu: Absheron

en: Abū Ȥaby [Abu Dhabi]
hu: Abu-Dzabi

en: Ad Daqahlīyah
hu: Dakahlia Governorate

en: Adamaoua
hu: Adamawa Province

en: Adamawa
hu: Adamawa állam

en: Adygeya, Respublika
hu: Adigeföld

en: Aichi
hu: Aicsi prefektúra

en: Ailuk
hu: Ailuk Atoll

en: Aiwo
hu: Aiwo District

en: Ajaria
hu: Adzsaria

en: Akershus
hu: Akershus megye

en: Akwa Ibom
hu: Akwa Ibom állam

en: Al Ahmadi
hu: Al Ahmadi District

en: Al Balqā'
hu: Balqua Governorate

en: Al Basrah
hu: Baszra

en: Al Bayḑā'
hu: Al-Baidhah

en: Al Baḩr al Aḩmar
hu: Vörös-tenger

en: Al Buţnān
hu: Al Butnan District

en: Al Bāhah
hu: Al-Bahah

en: Al Farwānīyah
hu: Al Farwaniyah

en: Al Fayyūm
hu: Faiyum

en: Al Fujayrah
hu: Fujairah

en: Al Gharbīyah
hu: Al Gharbiyah Region

en: Al Haouz
hu: Province of Al Haouz

en: Al Hasakah
hu: Al-Hasakah

en: Al Hoceïma
hu: Al Hoceima

en: Al Jifārah
hu: Al Jifārah (kerület)

en: Al Jufrah
hu: Al Jufrah (kerület)

en: Al Jīzah
hu: Gizah

en: Al Kharţūm
hu: Khartoum State

en: Al Kufrah
hu: Al Kufrah (kerület)

en: Al Ladhiqiyah
hu: Latakia

en: Al Madīnah
hu: Medina

en: Al Mafraq
hu: Mafraq

en: Al Manāmah (Al ‘Āşimah)
hu: Al Manamah

en: Al Marqab
hu: Al Margub

en: Al Maḩwīt
hu: Al Mahwit

en: Al Minyā
hu: Minya

en: Al Minūfīyah
hu: Monufia Governorate

en: Al Muḩarraq
hu: Muharraq

en: Al Qalyūbīyah
hu: Qalyubia Governorate

en: Al Qaşīm
hu: Al Qassim Province

en: Al Qaḑārif
hu: Al Qadarif

en: Al Qāhirah
hu: Kairó

en: Al Wusţá
hu: al-Wusta

en: Al Wādī al Jadīd
hu: New Valley Governorate

en: Al Ḩudaydah
hu: Al Hudaydah

en: Alaska
hu: Alaszka

en: Alba
hu: Fehér

en: Alberta
hu: Alberta (tartomány)

en: Alibori
hu: Alibori (department)

en: Almaty
hu: Almati

en: Almaty oblysy
hu: Almaty (province)

en: Alsace
hu: Elzász

en: Alta Verapaz
hu: Alta Verapaz (department)

en: Altay, Respublika
hu: Altaj Köztársaság

en: Altayskiy kray
hu: Altaji határterület

en: Alytaus Apskritis
hu: Alytus

en: Amambay
hu: Amambay (department)

en: Amazonas
hu: Amazonas (brazil állam)

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Ammóchostos
hu: Famagusta

en: Amurskaya oblast'
hu: Amuri terület

en: An Najef
hu: Najaf

en: An Nuqaţ al Khams
hu: An Nuqat al Khams

en: An Nīl
hu: Nílus

en: An Nīl al Abyaḑ
hu: White Nile (state)

en: An Nīl al Azraq
hu: Blue Nile (state)

en: Anabar
hu: Anabar (district)

en: Anambra
hu: Anambra (state)

en: Ancash
hu: Ancash (region)

en: Andalucía
hu: Andalúzia

en: Andaman and Nicobar Islands
hu: Andamán- és Nikobár-szigetek

en: Andhra Pradesh
hu: Ándhra Pradés

en: Andijon
hu: Andijan

en: Anetan
hu: Anetan (district)

en: Anibare
hu: Anibare (district)

en: Aomen (Macau)
hu: Makaó

en: Apac
hu: Apac (district)

en: Aquitaine
hu: Aquitania

en: Aragua
hu: Aragua (state)

en: Aragón
hu: Aragónia

en: Arbil
hu: Erbíl

en: Ardennes
hu: Ardennek

en: Arhangay
hu: Arkhangai

en: Arima
hu: The Royal Borough of Arima

en: Arkhangel'skaya oblast'
hu: Arhangelszki terület

en: Artibonite
hu: Artibonite (department)

en: As Sulaymaniyah
hu: Sulaimaniyah

en: As Suwayda'
hu: As Suwayda

en: As Suways
hu: Suez (Governorate)

en: Ash Shamālīyah
hu: ash-Shamaliyah

en: Ash Sharqīyah
hu: ash-Sharqiyah

en: Ash Shāriqah
hu: Sharjah

en: Assa-Zag
hu: Assa-Zag (province)

en: Assam
hu: Asszám

en: Astana
hu: Asztana

en: Astrakhanskaya oblast'
hu: Asztrahányi terület

en: Asturias
hu: Asztúriai Hercegség

en: Asturias, Principado de
hu: Asztúriai Hercegség

en: Aswān
hu: Asszuán

en: Asyūt
hu: Asyut (governorate)

en: At Ta'mim
hu: Kirkuk (governorate)

en: Atacama
hu: Atacama-sivatag

en: Atakora
hu: Atakora (department)

en: Atlantique
hu: Atlantique (department)

en: Atlántico
hu: Atlántico (department)

en: Atlántico Norte
hu: Autonomous Region of the Northern Atlantic

en: Atlántico Sur
hu: Autonomous Region of the Southern Atlantic

en: Atyraū oblysy
hu: Atyrau (Province)

en: Aube
hu: Aube (department)

en: Aust-Agder
hu: Aust-Agder (megye)

en: Auvergne
hu: Auvergne (province)

en: Az Zarqā'
hu: Zarqa

en: Az Zāwiyah
hu: Az Zawiyah

en: Azua
hu: Azua (province)

en: Azuay
hu: Azuay (province)

en: Ağcabədi
hu: Aghjabadi

en: Ağdam
hu: Agdam

en: Ağdaş
hu: Agdash

en: Ağstafa
hu: Agstafa

en: Ağsu
hu: Agsu

en: Aţ Ţafīlah
hu: At Tafilah'

en: Babil
hu: Babil (governorate)

en: Bacău
hu: Bákó

en: Badakhshān
hu: Badakhshan (province)

en: Bafing (Région du)
hu: Bafing (régió)

en: Baghdad
hu: Bagdad

en: Baghlān
hu: Baglán

en: Bahoruco
hu: Bahoruco (province)

en: Baiti
hu: Baiti (district)

en: Baker Island
hu: Baker-sziget

en: Bakı
hu: Baki

en: Balkan
hu: Délkelet-Európa (Balkán-félsziget)

en: Balochistan
hu: Beludzsisztán

en: Balé
hu: Balé (province)

en: Bangka Belitung
hu: Bangka-Belitung Islands

en: Banskobystrický kraj
hu: Besztercebányai kerület

en: Banteay Mean Chey
hu: Banteay Meanchey

en: Banī Suwayf
hu: Beni Suef

en: Barking and Dagenham
hu: Barking and Dagenham kerület

en: Bas-Congo
hu: Kongo Central

en: Basel-Landschaft
hu: Basel-Country

en: Bashkortostan, Respublika
hu: Baskírföld

en: Basse-Normandie
hu: Alsó-Normandia

en: Batanes
hu: Batanes (province)

en: Batys Quzaqstan oblysy
hu: West Kazakhstan (province)

en: Bayan-Ölgiy
hu: Bayan-Ölgiy (province)

en: Bayelsa
hu: Bayelsa (state)

en: Bayern
hu: Bajorország

en: Bazèga
hu: Bazèga (province)

en: Beau Bassin-Rose Hill
hu: Rose Hill, Mauritius

en: Beijing
hu: Peking

en: Bel Ombre
hu: Bel Ombre (district)

en: Belgorodskaya oblast'
hu: Belgorodi terület

en: Beltinci
hu: Belatinc

en: Beograd
hu: Belgrád

en: Beyləqan
hu: Beylagan

en: Beyrouth
hu: Bejrút

en: Bihor
hu: Bihar

en: Biliran
hu: Biliran (province)

en: Biləsuvar
hu: Bilasuvar

en: Bioko Norte
hu: Bioko Norte (province)

en: Bioko Sur
hu: Bioko Sur (province)

en: Biombo
hu: Biombo (region)

en: Birżebbuġa
hu: Birzebbugia

en: Bishkek
hu: Biskek

en: Bitlis
hu: Bitlis (település)

en: Bié
hu: Bié (province)

en: Bjelovarsko-bilogorska županija
hu: Bjelovar-Bilogora County

en: Blekinge län
hu: Blekinge megye

en: Bokèo
hu: Bokeo tartomány

en: Bolikhamxai
hu: Bolikhamszaj (tartomány)

en: Bolzano
hu: Bolzano (település)

en: Borgou
hu: Borgou (department)

en: Bouenza
hu: Bouenza (department)

en: Bougouriba
hu: Bougouriba (province)

en: Boulgou
hu: Boulgou (province)

en: Bourgogne
hu: Burgundia

en: Boyacá
hu: Boyacá (department)

en: Bratislavský kraj
hu: Pozsonyi kerület

en: Bremen
hu: Bréma

en: Brezovica
hu: Berzevice

en: Bristol, City of
hu: Bristol

en: British Columbia
hu: Brit Columbia

en: Brno-město
hu: Brno-City District

en: Brno-venkov
hu: Brno-Country District

en: Brodsko-posavska županija
hu: Brod-Posavina county

en: Brong-Ahafo
hu: Brong-Ahafo Region

en: Brunei-Muara
hu: Brunei-Muara (district)

en: Bryanskaya oblast'
hu: Brjanszki terület

en: Brèsckaja voblasc'
hu: Breszti terület

en: Bulqizë
hu: Bulqiza

en: Burgas
hu: Burgasz

en: Bursa
hu: Bursa (település)

en: Buryatiya, Respublika
hu: Burjátföld

en: Busan Gwang'yeogsi
hu: Busan Metropolitan City

en: Buskerud
hu: Buskerud (megye)

en: Buxoro
hu: Buhara

en: Buzău
hu: Bodzavásár

en: Béqaa
hu: Béqaa (governorate)

en: Bình Dương
hu: Binh Duong (province)

en: Bình Phước
hu: Binh Phuoc (province)

en: Bình Thuận
hu: Bình Thuận (province)

en: Bình Định
hu: Binh Dinh (province)

en: Bādghīs
hu: Bādghīs (province)

en: Bīnshangul Gumuz
hu: Bīnshangul Gumuz (region)

en: Būr Sa`īd
hu: Port Said

en: Būshehr
hu: Bushehr

en: Bərdə
hu: Barda

en: Bắc Kạn
hu: Bac Kan

en: Caaguazú
hu: Caaguazú (department)

en: Cagayan
hu: Cagayan (province)

en: Calderdale
hu: Metropolitan Borough of Calderdale

en: California
hu: Kalifornia

en: Canillo
hu: Canillo közösség

en: Cankova
hu: Vashidegkút

en: Cantabria
hu: Kantábria

en: Cao Bằng
hu: Cao Bằng (province)

en: Capital Territory (Honiara)
hu: Honiara

en: Caquetá
hu: Caquetá (department)

en: Carazo
hu: Carazo (department)

en: Carbonia-Iglesias
hu: Carbonia-Iglesias (province)

en: Carchi
hu: Carchi (province)

en: Casablanca [Dar el Beïda]
hu: Casablanca

en: Castilla y León
hu: Kasztília és León

en: Castilla-La Mancha
hu: Kasztília-La Mancha

en: Castlereagh
hu: Castlereagh Borough Council

en: Cayo
hu: Cayo (district)

en: Celje
hu: Cille

en: Centar
hu: Centar (municipality)

en: Centro Sur
hu: Centro Sur (province)

en: Chagang-do
hu: Csagang tartomány

en: Chahār Mahāll va Bakhtīārī
hu: Chaharmahal and Bakhtiari (province)

en: Chechenskaya Respublika
hu: Csecsen Köztársaság

en: Chelyabinskaya oblast'
hu: Cseljabinszki terület

en: Chiang Rai
hu: Chiang Rai City

en: Chiay City
hu: Chiayi City

en: Chimborazo
hu: Chimborazo (province)

en: Chimbu
hu: Simbu Province

en: Chiriquí
hu: Chiriquí (province)

en: Chocó
hu: Chocó (department)

en: Chon Buri
hu: Chonburi Province

en: Chongqing
hu: Csungcsing

en: Chontales
hu: Chontales Department

en: Chubut
hu: Chubut (province)

en: Chukotskiy avtonomnyy okrug
hu: Chukotka Autonomous Okrug

en: Chungcheongnamdo
hu: Chungcheongnam-do

en: Chuvashskaya Respublika
hu: Csuvasföld

en: Chü
hu: Chuy Province

en: Ciudad de La Habana
hu: Havanna

en: Clipperton
hu: Clipperton-sziget

en: Cluj
hu: Kolozsvár

en: Coclé
hu: Coclé (province)

en: Collines
hu: Collines (department)

en: Commewijne
hu: Commewijne (district)

en: Comoé
hu: Comoé Province

en: Coronie
hu: Coronie District

en: Corse
hu: Korzika

en: Couva-Tabaquite-Talparo
hu: Couva-Tabaquite-Talparo Regional Corporation

en: Covasna
hu: Kovászna

en: Cuando-Cubango
hu: Cuando-Cubango Province

en: Cuanza Norte
hu: Cuanza Norte Province

en: Cuanza Sul
hu: Cuanza Sul Province

en: Cundinamarca
hu: Cundinamarca Department

en: Cunene
hu: Cunene Province

en: Cuscatlán
hu: Salvador

en: Cuvette-Ouest
hu: Cuvette-Ouest (department)

en: Cà Mau
hu: Ca Mau

en: Cəbrayıl
hu: Jabrayil Rayon

en: Daegu Gwang'yeogsi
hu: Daegu

en: Daejeon Gwang'yeogsi
hu: Daejeon

en: Dagestan, Respublika
hu: Dagesztáni Köztársaság

en: Dalarnas län
hu: Dalarna megye

en: Dar-es-Salaam
hu: Dar es-Salaam

en: Darhan uul
hu: Darkhan-Uul

en: Delvinë
hu: Delvina

en: Denigomodu
hu: Denigomodu District

en: Dependencias Federales
hu: Federal Dependencies of Venezuela

en: Derry
hu: Londonderry

en: Devoll
hu: Devoll (district)

en: Dhaalu
hu: Dhaalu Atoll (Maldives)

en: Dhamār
hu: Dhamar

en: Dhi Qar
hu: Dhi Qar (governorate)

en: Dibër
hu: District of Dibër

en: Dimashq
hu: Damaszkusz

en: Dirē Dawa
hu: Dire Dawa

en: District of Columbia
hu: Wahington D.C.

en: Distrito Capital de Bogotá
hu: Bogotá Capital District

en: Distrito Nacional (Santo Domingo)
hu: Santo Domingo

en: Diyala
hu: Diyala Governorate

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Dnipropetrovs'ka Oblast'
hu: Dnipropetrovsk Oblast

en: Dobrovnik/Dobronak
hu: Dobronak

en: Dolnośląskie
hu: Alsó-Sziléziai vajdaság

en: Donets'ka Oblast'
hu: Donetsk province

en: Drenthe
hu: Drenthe (tartomány)

en: Dubayy
hu: Dubaj

en: Dubrovačko-neretvanska županija
hu: Dubrovnik-Neretva megye

en: East
hu: Kelet

en: Ebonyi
hu: Ebonyi state

en: Edinburgh, City of
hu: Edinburgh

en: Edo
hu: Edo (Tokió régi neve)

en: Ehime
hu: Ehime prefektúra

en: Eilean Siar
hu: Outer Hebrides ( új neve)

en: Ekiti
hu: Ekiti state

en: El Seybo [El Seibo]
hu: El Seibo Province

en: Emilia-Romagna
hu: Emilia-Romagna (régió)

en: Encamp
hu: Encamp (közösség)

en: Enga
hu: Enga (province)

en: England
hu: Anglia

en: England and Wales
hu: Anglia és Wales

en: Erevan
hu: Jereván

en: Erongo
hu: Erongo Region

en: Es Smara (EH)
hu: Smara

en: Espaillat
hu: Espaillat Province

en: Estuaire
hu: Estuaire Province

en: Eure-et-Loir
hu: Eure-et-Loir (department)

en: Eşfahān
hu: Isfahan Povince

en: Farg'ona
hu: Fergana

en: Fermanagh
hu: County Fermanagh

en: Fernando de Noronha
hu: Fernando de Noronha-szigetcsoport

en: Finnmark
hu: Finnmark megye

en: Flacq
hu: Flacq District

en: Formosa
hu: Taiwan

en: Franche-Comté
hu: Franche-Comté (régió)

en: Friesland
hu: Frízföld

en: Fujian
hu: Fujian (tartomány)

en: Fārs
hu: Fars Province

en: Fāryāb
hu: Faryab Province

en: Galicia
hu: Galícia

en: Galápagos
hu: Galápagos-szigetek

en: Gambēla Hizboch
hu: Gambela (szövetségi állam)

en: Ganzourgou
hu: Ganzourgou Province

en: Gasa
hu: Gasa (district)

en: Gazi Baba
hu: Gazi Baba Municipality

en: Gegarkunik'
hu: Gegharkunik Province

en: Gelderland
hu: Gelderland tartomány

en: Gharb Dārfūr
hu: West Darfur

en: Gharb-Chrarda-Beni Hssen
hu: Gharb-Chrarda-Béni Hssen

en: Giurgiu
hu: Gyurgyevó

en: Gjirokastër
hu: Gjirokastra

en: Gjorče Petrov
hu: Gjorče Petrov (személy)

en: Glasgow City
hu: Glasgow

en: Gnagna
hu: Gnagna Province

en: Gnaviyani
hu: Gnaviyani Atoll

en: Golestān
hu: Golestān Province

en: Gornji Petrovci
hu: Péterhegy

en: Gorno-Badakhshan
hu: Gorno-Badakhshan Autonomous Province

en: Gotlands län
hu: Gotland megye

en: Gourma
hu: Gurma

en: Grad Zagreb
hu: Zágráb

en: Grand Kru
hu: Grand Kru County

en: Grand Port
hu: Grand Port District

en: Great Britain
hu: Nagy-Britannia

en: Greater Accra
hu: Greater Accra Region

en: Guidimaka
hu: Guidimaka Region

en: Gunma
hu: Gunma perfektúra

en: Guyane
hu: Francia Guyana

en: Gwangju Gwang'yeogsi
hu: Gwangju Metropolitan City

en: Gävleborgs län
hu: Gävleborg megye

en: Göyçay
hu: Goychay (city)

en: Gīlān
hu: Gilán tartomány

en: Gəncə
hu: Ganja, Azerbajian

en: HaDarom
hu: Southern District

en: HaMerkaz
hu: Central District (Israel)

en: HaZafon
hu: Northern District (Israel)

en: Haa Dhaalu
hu: Haa Dhaalu Atoll

en: Halab
hu: Aleppó

en: Hallands län
hu: Halland megye

en: Hammersmith and Fulham
hu: London Borough of Hammersmith and Fulham

en: Hanover
hu: Hannover

en: Harghita
hu: Hargita

en: Harjumaa
hu: Harju megye

en: Has
hu: Has District

en: Hatay
hu: Antakya

en: Hato Mayor
hu: Hato Mayor Province

en: Haut-Sassandra (Région du)
hu: Haut-Sassandra Region

en: Haute-Normandie
hu: Felső-Normandia

en: Havering
hu: Havering kerület

en: Hedmark
hu: Hedmark megye

en: Hefa
hu: Haifa

en: Helmand
hu: Helmand Province

en: Hentiy
hu: Khentii Province

en: Heves
hu: Heves megye

en: Hhohho
hu: Hhohho District

en: Hiirsan
hu: Hiiraan (Somalia)

en: Hiroshima
hu: Hirosima

en: Hodh ech Chargui
hu: Hodh Ech Chargui Region

en: Hodh el Charbi
hu: Hodh el Charbi Region

en: Hodoš/Hodos
hu: Őrihódos

en: Hokkaido
hu: Hokkaidó

en: Homel'skaja voblasc'
hu: Homeli terület

en: Hordaland
hu: Hordaland megye

en: Hormozgān
hu: Hormozgān Province

en: Houaphan
hu: Houaphan tartomány

en: Houet
hu: Houet Province

en: Hovedstaden
hu: Hovedstaden régió

en: Howland Island
hu: Howland-sziget

en: Hradec Králové
hu: Királyvárad

en: Hrodzenskaja voblasc'
hu: Hrodnai terület

en: Hualien
hu: Hualien County

en: Huila
hu: Huila Department

en: Hunedoara
hu: Vajdahunyad

en: Huíla
hu: Huíla Province

en: Hyogo
hu: Hyōgo Prefecture

en: Hà Giang
hu: Hà Giang Province

en: Hà Nam
hu: Hà Nam Province

en: Hà Tây
hu: Ha Tay Province

en: Höfuðborgarsvæðið
hu: Greater Reykjavík area

en: Hārerī Hizb
hu: Harar (szövetségi állam)

en: Hưng Yên
hu: Hung Yen Province

en: Hậu Giang
hu: Hậu Giang Province

en: Ica
hu: Ica City

en: Ijuw
hu: Ijuw District

en: Ilan
hu: Ylan City

en: Ilfov
hu: Ilfo

en: Ilhas de Barlavento
hu: Barlavento islands

en: Ilhas de Sotavento
hu: Sotavento islands

en: Illes Balears
hu: Baleár-szigetek

en: Imeret’i
hu: Imereti

en: Incheon Gwang'yeogsi
hu: Incheon Metropolitan City

en: Inchiri
hu: Inchiri Region

en: Indiana
hu: Indiana állam

en: Ioba
hu: Ioba Province

en: Iowa
hu: Iowa állam

en: Irkutiskaya oblast'
hu: Irkutszki terület

en: Isabela
hu: Isabela City

en: Islamabad
hu: Iszlámábád

en: Istarska županija
hu: Istria County

en: Ivano-Frankivs'ka Oblast'
hu: Ivano-frankivszki terület

en: Ivanovskaya oblast'
hu: Ivanovói terület

en: Izola/Isola
hu: Izola

en: Jakarta Raya
hu: Jakarta

en: Jaluit
hu: Jaluit Atoll

en: Janūb Dārfūr
hu: South Darfur

en: Janūb Kurdufān
hu: South Kurdufan

en: Janūb Sīnā'
hu: South Sinai Governorate

en: Jarvis Island
hu: Jarvis-sziget

en: Jawa
hu: Jáva

en: Jawa Barat
hu: West Java

en: Jawa Tengah
hu: Central Java

en: Jawa Timur
hu: East Java

en: Jejudo
hu: Csedzsu-sziget

en: Jeonrabukdo
hu: Jeollabuk-do

en: Jeonranamdo
hu: Jeollanam-do

en: Jezersko
hu: Tavas (Szlovákia)

en: Jharkhand
hu: Dzshárkhand

en: Jigawa
hu: Jigawa State

en: Jihomoravský kraj
hu: Dél-Morva kerület

en: Jihočeský kraj
hu: Dél-Csehországi kerület

en: Johnston Atoll
hu: Johnston-atoll

en: Jowzjān
hu: Jowzjān Province

en: Jubbada Dhexe
hu: Middle Juba

en: Jubbada Hoose
hu: Lower Juba

en: Jujuy
hu: San Salvador de Jujuy

en: Järvamaa
hu: Järva megye

en: Jõgevamaa
hu: Jõgeva megye

en: Jönköpings län
hu: Jönköping megye

en: Jīzan
hu: Jīzan Province

en: Kaafu
hu: Kaafu Atoll

en: Kabardino-Balkarskaya Respublika
hu: Kabard- és Balkarföld

en: Kabarole
hu: Kabarole District

en: Kachin
hu: Kachin State

en: Kafr ash Shaykh
hu: Kafr el-Sheikh

en: Kagera
hu: Kagera Region

en: Kakhet’i
hu: Kaheti

en: Kalimantan Barat
hu: West Kalimantan

en: Kalimantan Selatan
hu: South Kalimantan/South Borneo

en: Kalimantan Tengah
hu: Central Kalimantan

en: Kalinga-Apayso
hu: Kalinga-Apayao

en: Kaliningradskaya oblast'
hu: Kalinyingrádi terület

en: Kalmar län
hu: Kalmar megye

en: Kalmykiya, Respublika
hu: Kalmükföld

en: Kaluzhskaya oblast'
hu: Kalugai terület

en: Kamchatskiy kray
hu: Kamcsatkai határterület

en: Karachayevo-Cherkesskaya Respublika
hu: Karacsáj- és Cserkeszföld

en: Kareliya, Respublika
hu: Karélia

en: Karlovarský kraj
hu: Karlovy Vary-i kerület

en: Karlovačka županija
hu: Karlovac county

en: Kasai-Occidental
hu: Nyugat-Kasai tartomány

en: Kasai-Oriental
hu: Kelet-Kasai tartomány

en: Kaskazini Pemba
hu: Pemba North Region

en: Kaskazini Unguja
hu: Zanzibar North Region

en: Kauno Apskritis
hu: Kaunas

en: Kavajë
hu: Kavaja

en: Kebbi
hu: Kebbi State

en: Kemerovskaya oblast'
hu: Kemerovói terület

en: Kepulauan Riau
hu: Riau Islands Province

en: Kermān
hu: Kermán

en: Kerýneia
hu: Kerínia

en: Kgatleng
hu: Kgatleng District

en: Khabarovskiy kray
hu: Habarovszki határterület

en: Khakasiya, Respublika
hu: Hakaszföld

en: Khanty-Mansiysky avtonomnyy okrug-Yugra
hu: Hanti–Manysi Autonóm Körzet – Jugra

en: Khemisaet
hu: Khémisset City

en: Khomas
hu: Khomas Region

en: Khorāsān-e Janūbī
hu: South Khorasan Province

en: Khorāsān-e Razavī
hu: Razavi Khorasan Province

en: Khorāsān-e Shemālī
hu: North Khorasan Province

en: Khánh Hòa
hu: Khánh Hòa Province

en: Kilimanjaro
hu: Kilimandzsáró

en: Kingman Reef
hu: Kingman-zátony

en: Kirovohrads'ka Oblast'
hu: Kirovohrad Oblast

en: Kirovskaya oblast'
hu: Kirovi terület

en: Klaipėdos Apskritis
hu: Klaipėda

en: Kobilje
hu: Kebeleszentmárton

en: Kocaeli
hu: Kocaeli tartomány

en: Kogi
hu: Kogi State

en: Kohgīlūyeh va Būyer Ahmad
hu: Kohgilūyé o Boyer-Ahmad Province

en: Komi, Respublika
hu: Komiföld

en: Komondjari
hu: Komondjari Province

en: Kompienga
hu: Kompienga Province

en: Koper/Capodistria
hu: Koper

en: Koprivničko-križevačka županija
hu: Koprivnica-Križevci County

en: Kordestān
hu: Kordestān Province

en: Korçë
hu: Korça

en: Kosovo-Metohija
hu: Koszovó

en: Kossi
hu: Kossi Province

en: Kostromskaya oblast'
hu: Kosztromai terület

en: Kouffo
hu: Kouffo Department

en: Košický kraj
hu: Kassai kerület

en: Krapinsko-zagorska županija
hu: Krapina-Zagorje county

en: Krasnodarskiy kray
hu: Krasznodari határterület

en: Krasnoyarskiy kray
hu: Krasznojarszki határterület

en: Križevci
hu: Körös

en: Kromĕříž
hu: Kromerzsízs

en: Kronobergs län
hu: Kronoberg megye

en: Krujë
hu: Kruja

en: Krung Thep Maha Nakhon Bangkok
hu: Bangkok

en: Královéhradecký kraj
hu: Hradec Králové-i kerület

en: Kujawsko-pomorskie
hu: Kuyavian-Pomeranian Voivodeship

en: Kurganskaya oblast'
hu: Kurgáni terület

en: Kurskaya oblast'
hu: Kurszki terület

en: Kusini Pemba
hu: Pemba South

en: Kuçovë
hu: Kuçova

en: Kwajalein
hu: Kwajalein Atoll

en: Kyoto
hu: Kiotó

en: Kärnten
hu: Karintia

en: Kāpīsā
hu: Kapisa Province

en: Kəlbəcər
hu: Kalbajar City

en: K’vemo K’art’li
hu: Alsó-Kartli

en: L'vivs'ka Oblast'
hu: Lvivi terület

en: La Habana
hu: Havanna

en: Laamu
hu: Laamu Atoll

en: Lacs (Région des)
hu: Lacs Region

en: Lagunes (Région des)
hu: Lagunes

en: Lakshadweep
hu: Laksadíva

en: Laçın
hu: Lachin

en: Lisboa
hu: Lisszabon

en: Long Island
hu: Hosszú sziget

en: Lower River
hu: Alsó folyó

en: Lâm Đồng
hu: Lâm Đồng Province

en: Lääne-Virumaa
hu: Lääne-Viru megye

en: Läänemaa
hu: Lääne megye

en: Midway Islands
hu: Midway szigetek

en: Milano
hu: Milánó

en: Mordoviya, Respublika
hu: Mordóvia, Köztársaság

en: Moskva
hu: Moszkva

en: Nagasaki
hu: Nagaszaki

en: Napoli
hu: Nápoly

en: Navassa Island
hu: Navassa sziget

en: New Ireland
hu: Új-Írország

en: New South Wales
hu: Új Dél-Wales

en: Newfoundland and Labrador
hu: Newfoundland és Labrador

en: Nitriansky kraj
hu: Nyitrai kerület

en: Nord-Ouest
hu: Észak-nyugat

en: North
hu: Észak

en: North Carolina
hu: Észak-Karolina

en: North Cotabato
hu: Észak Cotabato

en: North Dakota
hu: Észak-Dakota

en: North East Lincolnshire
hu: Észak-keleti Lincolnshire

en: North Lanarkshire
hu: Észak-Lanarkshire

en: North Lincolnshire
hu: Észak-Lincolnshire

en: North Somerset
hu: Észak-Somerset

en: North Tyneside
hu: Észak-Tyneside

en: North Yorkshire
hu: Észak-Yorkshire

en: North-East
hu: Észak-kelet

en: North-Western
hu: Északnyugati

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi Mariana-szigetek

en: Northern Samar
hu: Északi Szamara

en: Northern Territory
hu: Északi terület

en: Northwest Territories
hu: Északnyugati területek

en: Nova Gorica
hu: Új Gorica

en: Nueva Ecija
hu: Új Ecija

en: Orkney Islands
hu: Orkney szigetek

en: Osaka
hu: Oszaka

en: Ouest
hu: Nyugat

en: Papua
hu: Pápua

en: Paris
hu: Párizs

en: Perth and Kinross
hu: Perth és Kinross

en: Pesaro e Urbino
hu: Pesaro és Urbino

en: Phoenix Islands
hu: Főnix szigetek

en: Porto
hu: Portó

en: Prince Edward Island
hu: Prince Edward-sziget

en: Pyrénées-Atlantiques
hu: Atlanti-pireneusok

en: Pyrénées-Orientales
hu: Keleti-pireneusok

en: Redcar and Cleveland
hu: Redcar és Cleveland

en: Rhône
hu: Rajna

en: Rodrigues Island
hu: Rodrigues sziget

en: Roma
hu: Róma

en: Saint Ann
hu: Szent Anna

en: Saint Catherine
hu: Szent Katalin

en: Saint Elizabeth
hu: Szent Erzsébet

en: Saint James
hu: Szent József

en: Saint Mary
hu: Szent Mária

en: San Fernando
hu: Szent Fernando

en: San Pedro
hu: Szent Pedro

en: Sankt Gallen
hu: Szent Gallen

en: Sardegna
hu: Szardínia

en: Satu Mare
hu: Szatmár

en: Shanghai
hu: Sanghaj

en: Shetland Islands
hu: Shetland szigetek

en: Sibiu
hu: Szeben

en: Sicilia
hu: Szicília

en: South
hu: Dél

en: South Australia
hu: Dél-Ausztrália

en: South Ayrshire
hu: Dél-Ayrshire

en: South Carolina
hu: Dél-Karolina

en: South Cotabato
hu: Dél Cotabato

en: South Dakota
hu: Dél-Dakota

en: South Gloucestershire
hu: Dél-Gloucestershire

en: South Lanarkshire
hu: Dél-Lanarkshire

en: South Tyneside
hu: Dél-Tyneside

en: South-East
hu: Dél-kelet

en: South-West
hu: Dél-nyugat

en: Southern Highlands
hu: Déli felföldek

en: Suceava
hu: Szucsáva

en: Sud
hu: Dél

en: Sud-Est
hu: Dél-kelet

en: Sulawesi
hu: Celebesz

en: Sumatera
hu: Szumátra

en: Telford and Wrekin
hu: Telford és Wrekin

en: Tokyo
hu: Tokió

en: Trieste
hu: Trieszt

en: Tulcea
hu: Tulcsea

en: Tunis
hu: Tunisz

en: United States Minor Outlying Islands
hu: Amerikai Egyesült Államok - kisebb külső szigetek

en: Upper East
hu: Felső kelet

en: Upper River
hu: Felső folyó

en: Upper West
hu: Felső nyugat

en: Varna
hu: Várna

en: Vaslui
hu: Vászló

en: Venezia
hu: Velence

en: Veszprém (county)
hu: Veszprém

en: Victoria
hu: Viktória

en: Virgin Islands
hu: Virgin-szigetek

en: Vrancea
hu: Vráncsa

en: West
hu: Nyugat

en: West Berkshire
hu: Nyugat-Berkshire

en: West Dunbartonshire
hu: Nyugat-Dunbartonshire

en: West Lothian
hu: Nyugat-Lothian

en: West Sussex
hu: Nyugat-Sussex

en: West Virginia
hu: Nyugat-Virginia

en: Western Australia
hu: Nyugat-Ausztrália

en: Western Highlands
hu: Nyugati felföldek

en: Western Magharibi
hu: Nyugat Magharibi

en: Western Samar
hu: Nyugat Szamara

en: Western Tobago
hu: Nyugat-Tobago

en: Wien
hu: Bécs

en: Windsor and Maidenhead
hu: Windsor és Maidenhead

en: Yukon Territory
hu: Yukoni terület

en: `Asīr
hu: Asir

en: Équateur
hu: Ecuador

en: Île-de-France
hu: Île-de-France Régió

en: Ādīs Ābeba
hu: Addisz-Abeba

en: Āfar
hu: Afar Régió

en: Āmara
hu: Amhara (region)

en: Črenšovci
hu: Cserföld

en: Điện Biên
hu: Điện Biên Province

en: Đắc Lắk
hu: Đắc Lắk Province

en: Đắk Nông
hu: Dak Nong Province

en: Đồng Tháp
hu: Đồng Tháp Province

en: İmişli
hu: Imishli City

en: İstanbul
hu: Isztambul

en: Ḩaḑramawt
hu: Hadramawt Governorate
