iso_3166 - en to ia translation catalogue (321 entries)

en: American Samoa
ia: Samoa American

en: Antigua and Barbuda
ia: Antigua e Barbuda

en: Arab Republic of Egypt
ia: Republica Arabe de Egypto

en: Argentine Republic
ia: Repubilca Argentin

en: Bahrain
ia: Bahrein

en: Belarus
ia: Bielorussia

en: Belgium
ia: Belgica

en: Bolivarian Republic of Venezuela
ia: Republica Bolivarian de Venezuela

en: Bolivia, Plurinational State of
ia: Bolivia, Stato Plurinational de

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
ia: Bonaire, Sint Eustatius e Saba

en: Bosnia and Herzegovina
ia: Bosnia e Herzegovina

en: Bouvet Island
ia: Insula Bouvet

en: Brazil
ia: Brasil

en: British Antarctic Territory
ia: Territorio Antarctic Britannic

en: British Indian Ocean Territory
ia: Territorio Britannic del Oceano Indian

en: British Virgin Islands
ia: Insulas Virgine Britannic

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
ia: Republica Socialista del Union de Birmania

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
ia: Republica Socialista Sovietic Bielorusse

en: Cambodia
ia: Cambodgia

en: Cameroon
ia: Camerun

en: Canton and Enderbury Islands
ia: Insulas Canton e Enderbury

en: Cape Verde
ia: Capo Verde

en: Cayman Islands
ia: Insulas Caiman

en: Central African Republic
ia: Republica African Central

en: Chad
ia: Tchad

en: Christmas Island
ia: Insula de Natal

en: Cocos (Keeling) Islands
ia: Insulas Cocos (Keeling)

en: Commonwealth of Dominica
ia: Communitate de Dominica

en: Commonwealth of the Bahamas
ia: Communitate del Bahamas

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
ia: Communitate del Insulas Marianna del Nord

en: Comoros
ia: Comores

en: Congo, The Democratic Republic of the
ia: Congo, Republica Democratic del

en: Cook Islands
ia: Insulas Cook

en: Curaçao
ia: Curasao

en: Cyprus
ia: Cypro

en: Czech Republic
ia: Republica Chec

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
ia: Checoslovachia, Republica Socialista Checoslovac

en: Côte d'Ivoire
ia: Costa de Ebore

en: Democratic People's Republic of Korea
ia: Republica Popular Democratic de Corea

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
ia: Republica Democratic de Sao Tome e Principe

en: Democratic Republic of Timor-Leste
ia: Republica Democratic del Timor Oriental

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
ia: Republica Socialista Democratic de Sri Lanka

en: Denmark
ia: Danmark

en: Djibouti
ia: Djibuti

en: Dominican Republic
ia: Republica Dominican

en: Dronning Maud Land
ia: Terra del Regina Maud

en: East Timor
ia: Timor del Est

en: Eastern Republic of Uruguay
ia: Republica Oriental del Uruguay

en: Egypt
ia: Egypto

en: Equatorial Guinea
ia: Guinea Equatorial

en: Falkland Islands (Malvinas)
ia: Insulas Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
ia: Insulas Feroe

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
ia: Republica Democratic Federal de Ethiopia

en: Federal Democratic Republic of Nepal
ia: Republica Democratic Federal de Nepal

en: Federal Republic of Germany
ia: Republica Federal de Germania

en: Federal Republic of Nigeria
ia: Republica Federal de Nigeria

en: Federated States of Micronesia
ia: Statos Federate de Micronesia

en: Federative Republic of Brazil
ia: Republica Federative de Brasil

en: Finland
ia: Finlandia

en: France
ia: Francia

en: France, Metropolitan
ia: Francia Metropolitan

en: French Afars and Issas
ia: Territorios francese del Afares e del Issas

en: French Guiana
ia: Guiana Francese

en: French Polynesia
ia: Polynesia Francese

en: French Republic
ia: Republica Francese

en: French Southern Territories
ia: Territorios Austral Francese

en: French Southern and Antarctic Territories
ia: Terras austral e antarctic francese

en: Gabonese Republic
ia: Republica Gabonese

en: German Democratic Republic
ia: Republica Democratic German

en: Germany
ia: Germania

en: Germany, Federal Republic of
ia: Germania, Republica Federal de

en: Gilbert and Ellice Islands
ia: Insulas Gilbert e Ellice

en: Grand Duchy of Luxembourg
ia: Granducato de Luxemburg

en: Greece
ia: Grecia

en: Greenland
ia: Groenlandia

en: Hashemite Kingdom of Jordan
ia: Regno Hachimitan de Jordania

en: Heard Island and McDonald Islands
ia: Insula Heard e Insulas McDonald

en: Hellenic Republic
ia: Republica Hellenic

en: Holy See (Vatican City State)
ia: Sancte Sede (Stato del Citate Vatican)

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
ia: Hong Kong, Region Administrative Special de China

en: Hungary
ia: Hungaria

en: Iceland
ia: Islanda

en: Independent State of Samoa
ia: Stato Independente de Samoa

en: Iran, Islamic Republic of
ia: Iran

en: Iraq
ia: Irak

en: Ireland
ia: Irlanda

en: Islamic Republic of Afghanistan
ia: Republica Islamic de Afghanistan

en: Islamic Republic of Iran
ia: Republica Islamic de Iran

en: Islamic Republic of Mauritania
ia: Republica Islamic de Mauritania

en: Islamic Republic of Pakistan
ia: Republica Islamic de Pakistan

en: Isle of Man
ia: Insula de Man

en: Italian Republic
ia: Republica Italian

en: Italy
ia: Italia

en: Japan
ia: Japon

en: Johnston Island
ia: Insula Johnston

en: Jordan
ia: Jordania

en: Kingdom of Bahrain
ia: Regno de Bahrein

en: Kingdom of Belgium
ia: Regno de Belgica

en: Kingdom of Bhutan
ia: Regno de Bhutan

en: Kingdom of Cambodia
ia: Regno de Cambodgia

en: Kingdom of Denmark
ia: Regno de Danmark

en: Kingdom of Lesotho
ia: Regno de Lesotho

en: Kingdom of Morocco
ia: Regno de Marocco

en: Kingdom of Norway
ia: Regno de Norvegia

en: Kingdom of Saudi Arabia
ia: Regno de Arabia Saudita

en: Kingdom of Spain
ia: Regno de Espania

en: Kingdom of Swaziland
ia: Regno de Swaziland

en: Kingdom of Sweden
ia: Regno de Svedia

en: Kingdom of Thailand
ia: Regno de Thailandia

en: Kingdom of Tonga
ia: Regno de Tonga

en: Kingdom of the Netherlands
ia: Regno del Pais Basse

en: Korea, Democratic People's Republic of
ia: Corea, Republica Popular Democratic de

en: Korea, Republic of
ia: Corea, Republica de

en: Kyrgyz Republic
ia: Republica Kirghiz

en: Kyrgyzstan
ia: Kirghizistan

en: Lao People's Democratic Republic
ia: Laos

en: Latvia
ia: Lettonia

en: Lebanese Republic
ia: Republica Libanese

en: Lebanon
ia: Libano

en: Lithuania
ia: Lituania

en: Luxembourg
ia: Luxemburg

en: Macao Special Administrative Region of China
ia: Macao, Region Administrative Special de China

en: Macedonia, Republic of
ia: Macedonia, Republica de

en: Maldives
ia: Maldivas

en: Marshall Islands
ia: Insulas Marshall

en: Martinique
ia: Martinica

en: Mauritius
ia: Mauritio

en: Micronesia, Federated States of
ia: Micronesia

en: Midway Islands
ia: Insulas Midway

en: Moldova
ia: Moldavia

en: Moldova, Republic of
ia: Moldova, Republica de

en: Morocco
ia: Marocco

en: Netherlands
ia: Pais Basse

en: Netherlands Antilles
ia: Antillas Nederlandese

en: Neutral Zone
ia: Zona neutral

en: New Caledonia
ia: Nove Caledonia

en: New Hebrides
ia: Nove Hebridas

en: New Zealand
ia: Nove Zelanda

en: Norfolk Island
ia: Insula Norfolk

en: Northern Mariana Islands
ia: Insulas Marianna del Nord

en: Norway
ia: Norvegia

en: Pacific Islands (trust territory)
ia: Insulas Pacific (territorio sub tutela)

en: Panama Canal Zone
ia: Zona del Canal de Panama

en: Panama, Republic of
ia: Panama, Republica de

en: Papua New Guinea
ia: Papua Nove Guinea

en: People's Democratic Republic of Algeria
ia: Republica Democratic Popular de Algeria

en: People's Republic of Bangladesh
ia: Republica Popular de Bangladesh

en: People's Republic of China
ia: Republica Popoular de China

en: Philippines
ia: Philippinas

en: Pitcairn
ia: Insula Pitcairn

en: Plurinational State of Bolivia
ia: Stato Plurinational de Bolivia

en: Poland
ia: Polonia

en: Portuguese Republic
ia: Republica Portugese

en: Principality of Andorra
ia: Principato de Andorra

en: Principality of Liechtenstein
ia: Principato de Liechtenstein

en: Principality of Monaco
ia: Principato de Monaco

en: Puerto Rico
ia: Porto Rico

en: Republic of Albania
ia: Republica de Albania

en: Republic of Angola
ia: Republica de Angola

en: Republic of Armenia
ia: Republica de Armenia

en: Republic of Austria
ia: Republica de Austria

en: Republic of Azerbaijan
ia: Republica de Azerbaijan

en: Republic of Belarus
ia: Republica de Bielorussia

en: Republic of Benin
ia: Republica de Benin

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
ia: Republica de Bosnia e Herzegovina

en: Republic of Botswana
ia: Republica de Botswana

en: Republic of Bulgaria
ia: Republica de Bulgaria

en: Republic of Burundi
ia: Republica de Burundi

en: Republic of Cameroon
ia: Republica de Camerun

en: Republic of Cape Verde
ia: Republica de Capo Verde

en: Republic of Chad
ia: Republica de Tchad

en: Republic of Chile
ia: Republica de Chile

en: Republic of Colombia
ia: Republica de Colombia

en: Republic of Costa Rica
ia: Republica de Costa Rica

en: Republic of Croatia
ia: Republica de Croatia

en: Republic of Cuba
ia: Republica de Cuba

en: Republic of Cyprus
ia: Republica de Cypro

en: Republic of Côte d'Ivoire
ia: Republica de Costa de Ebore

en: Republic of Djibouti
ia: Republica de Djibuti

en: Republic of Ecuador
ia: Republica de Ecuador

en: Republic of El Salvador
ia: Republica de El Salvador

en: Republic of Equatorial Guinea
ia: Republica de Guinea Equatorial

en: Republic of Estonia
ia: Republica de Estonia

en: Republic of Fiji
ia: Republica de Fiji

en: Republic of Finland
ia: Republica de Finlandia

en: Republic of Ghana
ia: Republica de Ghana

en: Republic of Guatemala
ia: Republica de Guatemala

en: Republic of Guinea
ia: Republica de Guinea

en: Republic of Guinea-Bissau
ia: Republica de Guinea-Bissau

en: Republic of Guyana
ia: Republica de Guyana

en: Republic of Haiti
ia: Republica de Haiti

en: Republic of Honduras
ia: Republica de Honduras

en: Republic of Iceland
ia: Republica de Islanda

en: Republic of India
ia: Republica de India

en: Republic of Indonesia
ia: Republica de Indonesia

en: Republic of Iraq
ia: Republica de Irak

en: Republic of Kazakhstan
ia: Republica de Kazakhstan

en: Republic of Kenya
ia: Republica de Kenya

en: Republic of Kiribati
ia: Republica de Kiribati

en: Republic of Latvia
ia: Republica de Lettonia

en: Republic of Liberia
ia: Republica de Liberia

en: Republic of Lithuania
ia: Republica de Lituania

en: Republic of Madagascar
ia: Republica de Madagascar

en: Republic of Malawi
ia: Republica de Malawi

en: Republic of Maldives
ia: Republica del Maldivas

en: Republic of Mali
ia: Republica de Mali

en: Republic of Malta
ia: Republica de Malta

en: Republic of Mauritius
ia: Republica de Mauritio

en: Republic of Moldova
ia: Republica de Moldova

en: Republic of Mozambique
ia: Republica de Mozambique

en: Republic of Myanmar
ia: Republica de Myanmar

en: Republic of Namibia
ia: Republica de Namibia

en: Republic of Nauru
ia: Republica de Nauru

en: Republic of Nicaragua
ia: Republica de Nicaragua

en: Republic of Palau
ia: Republica de Palau

en: Republic of Panama
ia: Republica de Panama

en: Republic of Paraguay
ia: Republica de Paraguay

en: Republic of Peru
ia: Republica de Peru

en: Republic of Poland
ia: Republica de Polonia

en: Republic of San Marino
ia: Republica de San Marino

en: Republic of Senegal
ia: Republica de Senegal

en: Republic of Serbia
ia: Republica de Serbia

en: Republic of Seychelles
ia: Republica de Seychelles

en: Republic of Sierra Leone
ia: Republica de Sierra Leone

en: Republic of Singapore
ia: Republica de Singapur

en: Republic of Slovenia
ia: Republica de Slovenia

en: Republic of South Africa
ia: Republica del Africa del Sud

en: Republic of South Sudan
ia: Republica del Sudan del Sud

en: Republic of Suriname
ia: Republica de Suriname

en: Republic of Tajikistan
ia: Republica de Tajikistan

en: Republic of Trinidad and Tobago
ia: Republica de Trinidad e Tobago

en: Republic of Tunisia
ia: Republica de Tunisia

en: Republic of Turkey
ia: Republica de Turchia

en: Republic of Uganda
ia: Republica de Uganda

en: Republic of Uzbekistan
ia: Republica de Uzbekistan

en: Republic of Vanuatu
ia: Republica de Vanuatu

en: Republic of Yemen
ia: Republica de Yemen

en: Republic of Zambia
ia: Republica de Zambia

en: Republic of Zimbabwe
ia: Republica de Zimbabwe

en: Republic of the Congo
ia: Republica del Congo

en: Republic of the Gambia
ia: Republica del Gambia

en: Republic of the Marshall Islands
ia: Republica del Insulas Marshall

en: Republic of the Niger
ia: Republica del Niger

en: Republic of the Philippines
ia: Republica del Philippinas

en: Republic of the Sudan
ia: Republica del Sudan

en: Romania, Socialist Republic of
ia: Romania, Republica Socialista de

en: Russian Federation
ia: Federation Russe

en: Rwanda
ia: Ruanda

en: Rwandese Republic
ia: Republica de Ruanda

en: Réunion
ia: Reunion

en: Saint Barthélemy
ia: Sancte Barthelemy

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
ia: Sancte Helena, Ascension e Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
ia: Sancte Christophoro e Nevis

en: Saint Lucia
ia: Sancte Lucia

en: Saint Martin (French part)
ia: Sancte Martin (parte francese)

en: Saint Pierre and Miquelon
ia: Saint-Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
ia: Sancte Vincente e le Grenadinas

en: Sao Tome and Principe
ia: Sao Tome e Principe

en: Saudi Arabia
ia: Arabia Saudita

en: Serbia and Montenegro
ia: Serbia e Montenegro

en: Singapore
ia: Singapur

en: Sint Maarten (Dutch part)
ia: Sancte Martin (parte nederlandese)

en: Slovak Republic
ia: Republica Slovac

en: Slovakia
ia: Slovachia

en: Socialist Republic of Viet Nam
ia: Republica Socialista de Vietnam

en: Solomon Islands
ia: Insulas Solomon

en: Somali Republic
ia: Republica Somalian

en: South Africa
ia: Africa del Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ia: Georgia del Sud e Insulas Sandwich del Sud

en: South Sudan
ia: Sudan del Sud

en: Southern Rhodesia
ia: Rhodesia del Sud

en: Spain
ia: Espania

en: Spanish Sahara
ia: Sahara espaniol

en: St. Kitts-Nevis-Anguilla
ia: Sancte Christophoro-Nevis-Anguilla

en: State of Israel
ia: Stato de Israel

en: State of Kuwait
ia: Stato de Kuwait

en: State of Qatar
ia: Stato de Qatar

en: Sultanate of Oman
ia: Sultanato de Oman

en: Svalbard and Jan Mayen
ia: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
ia: Svedia

en: Swiss Confederation
ia: Confederation Suisse

en: Switzerland
ia: Suissa

en: Syrian Arab Republic
ia: Republica Arabe Syrie

en: Taiwan, Province of China
ia: Taiwan, Provincia de China

en: Tanzania, United Republic of
ia: Tanzania

en: Thailand
ia: Thailandia

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
ia: Ex-Republica Yugoslave de Macedonia

en: Timor-Leste
ia: Timor Oriental

en: Togolese Republic
ia: Republica Togolese

en: Trinidad and Tobago
ia: Trinidad e Tobago

en: Turkey
ia: Turchia

en: Turks and Caicos Islands
ia: Insulas Turks e Caicos

en: US Miscellaneous Pacific Islands
ia: Insulas Pacific Miscellanee del Statos Unite

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
ia: URSS, Union del Republicas Socialista Sovietic

en: Ukraine
ia: Ukraina

en: Union of the Comoros
ia: Union del Comores

en: United Arab Emirates
ia: Emiratos Arabe Unite

en: United Kingdom
ia: Regno Unite

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
ia: Regno Unite de Grande Britannia e Irlanda del Nord

en: United Mexican States
ia: Statos Unite Mexican

en: United Republic of Tanzania
ia: Republica Unite de Tanzania

en: United States
ia: Statos Unite

en: United States Minor Outlying Islands
ia: Insulas Minor Peripheric del Statos Unite

en: United States of America
ia: Statos Unite de America

en: Upper Volta, Republic of
ia: Alte Volta, Republica de

en: Vatican City State (Holy See)
ia: Stato del Citate Vatican (Sancte Sede)

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
ia: Venezuela, Bolivarian Republic de

en: Viet Nam
ia: Vietnam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
ia: Vietnam, Republica Democratic de

en: Virgin Islands of the United States
ia: Insulas Virgine del Statos Unite

en: Virgin Islands, British
ia: Insulas Virgine, Britannic

en: Virgin Islands, U.S.
ia: Insulas Virgine, S.U.

en: Wake Island
ia: Insula Wake

en: Wallis and Futuna
ia: Wallis e Futuna

en: Western Sahara
ia: Sahara Occidental

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
ia: Yemen, Democratic, Republica Democratic Popular de

en: Yemen, Yemen Arab Republic
ia: Yemen, Republica Arabe Yemenese

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
ia: Yugoslavia, Republica Federal Socialista de

en: Zaire, Republic of
ia: Zaire, Republica de

en: the State of Eritrea
ia: Stato de Eritrea

en: Åland Islands
ia: Insulas Aland
