iso_3166 - en to is translation catalogue (427 entries)

en: Afghanistan
is: Afganistan

en: Albania
is: Albanía

en: Algeria
is: Búlgaría

en: American Samoa
is: Ameríka - Norður Ameríka

en: Angola
is: Angóla

en: Anguilla
is: Angvíla

en: Antarctica
is: Suðurskautslandið

en: Antigua and Barbuda
is: Antigúa og Barbúda

en: Arab Republic of Egypt
is: Arabíska lýðveldið Egyptaland

en: Argentina
is: Argentína

en: Argentine Republic
is: Lýðveldið Argentína

en: Armenia
is: Argentína

en: Aruba
is: Arúba

en: Australia
is: Ástralía

en: Austria
is: Austurríki

en: Bahamas
is: Bahamaeyjar

en: Bahrain
is: Barein

en: Bangladesh
is: Bangladess

en: Belarus
is: Hvítarússland

en: Belgium
is: Belgía

en: Belize
is: Belís

en: Benin
is: Benín

en: Bermuda
is: Bermúda

en: Bhutan
is: Bútan

en: Bolivarian Republic of Venezuela
is: Bólívaríska lýðveldið Venesúela

en: Bolivia
is: Bólivía

en: Bolivia, Plurinational State of
is: Bólivía, fjölþjóðaríkið

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
is: Bonaire, Sankti Eustatius og Saba

en: Bosnia and Herzegovina
is: Bosnía og Herzegóvína

en: Botswana
is: Botsvana

en: Bouvet Island
is: Bouvet eyja

en: Brazil
is: Brasilía

en: British Antarctic Territory
is: Breska suðurskautslandssvæðið

en: British Indian Ocean Territory
is: Bresku Indlandshafseyjar

en: British Virgin Islands
is: Bresku Jómfrúreyjar

en: Brunei Darussalam
is: Brúnei Darussalam

en: Bulgaria
is: Búlgaría

en: Burkina Faso
is: Búrkína Fasó

en: Burma, Socialist Republic of the Union of
is: Búrma, sambandsríki sósíalistalýðveldisins

en: Burundi
is: Búrúndí

en: Byelorussian SSR Soviet Socialist Republic
is: Hvítarússland SSR sovéska sósíalistalýðveldið

en: Cambodia
is: Kambódía

en: Cameroon
is: Kamerún

en: Canada
is: Kanada

en: Canton and Enderbury Islands
is: Canton- og Enderbury-eyjur

en: Cape Verde
is: Grænhöfðaeyjar

en: Cayman Islands
is: Cayman-eyjar

en: Central African Republic
is: Miðafríkulýðveldið

en: Chad
is: Tsjad

en: China
is: Kína

en: Christmas Island
is: Jólaeyja

en: Cocos (Keeling) Islands
is: Kókoseyjar (Keeling-eyjar)

en: Colombia
is: Kólumbía

en: Commonwealth of Dominica
is: Samveldisríkið Dóminíka

en: Commonwealth of the Bahamas
is: Samveldisríki Bahamaeyja

en: Commonwealth of the Northern Mariana Islands
is: Samveldisríki Norður-Maríanaeyja

en: Comoros
is: Kómoreyjar

en: Congo
is: Kongó

en: Congo, The Democratic Republic of the
is: Kongó, sambandslýðveldið

en: Cook Islands
is: Cook-eyjar

en: Costa Rica
is: Kosta Ríka

en: Croatia
is: Króatía

en: Cuba
is: Kúba

en: Cyprus
is: Kýpur

en: Czech Republic
is: Lýðveldið Tékkland

en: Czechoslovakia, Czechoslovak Socialist Republic
is: Tékkóslóvakía, tékkneska sósíalistalýðveldið

en: Côte d'Ivoire
is: Fílabeinsströnd

en: Democratic People's Republic of Korea
is: Sambandsalþýðulýðveldið Norður-Kórea

en: Democratic Republic of Sao Tome and Principe
is: Sambandslýðveldi Saó Tóme og Prinsípe

en: Democratic Republic of Timor-Leste
is: Sambandslýðveldið Tímor-Leste

en: Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
is: Sambandsríki sósíalíska lýðveldisins Srí Lanka

en: Denmark
is: Danmörk

en: Djibouti
is: Djíbútí

en: Dominica
is: Dóminíka

en: Dominican Republic
is: Lýðveldið Dóminíka

en: Dronning Maud Land
is: Land Maud drottningar

en: East Timor
is: Austur-Tímor

en: Eastern Republic of Uruguay
is: Austurlýðveldi Úrúgvæ

en: Ecuador
is: Ekvador

en: Egypt
is: Egyptaland

en: Equatorial Guinea
is: Miðbaugs-Gínea

en: Eritrea
is: Erítrea

en: Estonia
is: Eistland

en: Ethiopia
is: Eþíópía

en: Falkland Islands (Malvinas)
is: Falklandseyjar (Malvinaeyjar)

en: Faroe Islands
is: Færeyjar

en: Federal Democratic Republic of Ethiopia
is: Sambandsalþýðulýðveldið Eþíópía

en: Federal Democratic Republic of Nepal
is: Sambandsalþýðulýðveldið Nepal

en: Federal Republic of Germany
is: Sambandslýðveldið Þýskaland

en: Federal Republic of Nigeria
is: Sambandslýðveldið Nígería

en: Federated States of Micronesia
is: Sambandsríki Míkrónesíu

en: Federative Republic of Brazil
is: Sambandslýðveldið Brasilía

en: Fiji
is: Fídjieyjar

en: Finland
is: Finnland

en: France
is: Frakkland

en: France, Metropolitan
is: Frakkland, heimalandið

en: French Afars and Issas
is: Frönsku Afar og Issas

en: French Guiana
is: Franska Gvæjana

en: French Polynesia
is: Franska Pólýnesía

en: French Republic
is: Lýðveldið Frakkland

en: French Southern Territories
is: Frönsku suðurhafshéruðin

en: French Southern and Antarctic Territories
is: Frönsku suðurhafs- og suðurskautslandssvæðin

en: Gabonese Republic
is: Lýðveldið Gabon

en: Gambia
is: Gambía

en: Georgia
is: Georgía

en: German Democratic Republic
is: Þýska alþýðulýðveldið

en: Germany
is: Þýskaland

en: Germany, Federal Republic of
is: Þýska sambandslýðveldið

en: Ghana
is: Gana

en: Gibraltar
is: Gíbraltar

en: Gilbert and Ellice Islands
is: Gilbert og Ellice-eyjar

en: Grand Duchy of Luxembourg
is: Stórhertogadæmið Lúxemborg

en: Greece
is: Grikkland

en: Greenland
is: Grænland

en: Guadeloupe
is: Gvadalúp

en: Guam
is: Gvam

en: Guatemala
is: Gvatemala

en: Guinea
is: Gínea

en: Guinea-Bissau
is: Gínea-Bissá

en: Guyana
is: Gvæjana

en: Haiti
is: Haítí

en: Hashemite Kingdom of Jordan
is: Hasemíta konungsríkið í Jórdaníu

en: Heard Island and McDonald Islands
is: Heard-eyja og McDonald-eyjur

en: Hellenic Republic
is: Helleníska lýðveldið

en: Holy See (Vatican City State)
is: Borgríkið Vatíkanið

en: Honduras
is: Hondúras

en: Hong Kong Special Administrative Region of China
is: Hong Kong sérstakt stjórnsýslusvæði Kína

en: Hungary
is: Ungverjaland

en: Iceland
is: Ísland

en: Independent State of Samoa
is: Sjálfstætt ríki Samóa

en: India
is: Indland

en: Indonesia
is: Indónesía

en: Iran, Islamic Republic of
is: Íran, íslamska lýðveldið

en: Iraq
is: Írak

en: Ireland
is: Írland

en: Islamic Republic of Afghanistan
is: Íslamska lýðveldið Afghanistan

en: Islamic Republic of Iran
is: Íslamska lýðveldið Íran

en: Islamic Republic of Mauritania
is: Íslamska lýðveldið Máritanía

en: Islamic Republic of Pakistan
is: Íslamska lýðveldið Pakistan

en: Isle of Man
is: Eyjan Mön

en: Israel
is: Ísrael

en: Italian Republic
is: Lýðveldið Ítalía

en: Italy
is: Ítalía

en: Jamaica
is: Jamaíka

en: Johnston Island
is: Johnston-eyja

en: Jordan
is: Jórdanía

en: Kazakhstan
is: Kasakstan

en: Kenya
is: Kenía

en: Kingdom of Bahrain
is: Konungsríkið Barein

en: Kingdom of Belgium
is: Konungsríkið Belgía

en: Kingdom of Bhutan
is: Konungsríkið Bútan

en: Kingdom of Cambodia
is: Konungsríkið Kambódía

en: Kingdom of Denmark
is: Konungsríkið Danmörk

en: Kingdom of Lesotho
is: Konungsríkið Lesótó

en: Kingdom of Morocco
is: Konungsríkið Marokkó

en: Kingdom of Norway
is: Norska konungsríkið

en: Kingdom of Saudi Arabia
is: Konungsríkið Sádí-Arabía

en: Kingdom of Spain
is: Spænska konungsríkið

en: Kingdom of Swaziland
is: Konungsríkið Svasíland

en: Kingdom of Sweden
is: Sænska konungsríkið

en: Kingdom of Thailand
is: Konungsríkið Tæland

en: Kingdom of Tonga
is: Konungsríkið Tonga

en: Kingdom of the Netherlands
is: Konungsríkið Niðurlönd

en: Kiribati
is: Kíribatí

en: Korea, Democratic People's Republic of
is: Norður-Kórea, sambandsalþýðulýðveldið

en: Korea, Republic of
is: Lýðveldið Suður-Kórea

en: Kuwait
is: Kúveit

en: Kyrgyz Republic
is: Kirgíska lýðveldið

en: Kyrgyzstan
is: Kirgisistan

en: Lao People's Democratic Republic
is: Alþýðulýðveldið Laó

en: Latvia
is: Lettland

en: Lebanese Republic
is: Lýðveldið Líbanon

en: Lebanon
is: Líbanon

en: Lesotho
is: Lesótó

en: Liberia
is: Líbería

en: Libya
is: Líbýa

en: Lithuania
is: Litháen

en: Luxembourg
is: Lúxemborg

en: Macao
is: Makaó

en: Macao Special Administrative Region of China
is: Makaó sérstakt stjórnsýslusvæði Kína

en: Macedonia, Republic of
is: Lýðveldið Makedónía

en: Madagascar
is: Madagaskar

en: Malawi
is: Malaví

en: Malaysia
is: Malasía

en: Maldives
is: Maldíveyjar

en: Mali
is: Malí

en: Marshall Islands
is: Marshalleyjar

en: Martinique
is: Martiník

en: Mauritania
is: Máritanía

en: Mauritius
is: Máritus

en: Mayotte
is: Mayott

en: Mexico
is: Mexíkó

en: Micronesia, Federated States of
is: Míkrónesía, Sambandsríki

en: Midway Islands
is: Midway-eyjar

en: Moldova
is: Moldavía

en: Moldova, Republic of
is: Moldóvíska lýðveldið

en: Monaco
is: Mónakó

en: Mongolia
is: Mongólía

en: Montenegro
is: Svartfjallaland

en: Morocco
is: Marokkó

en: Mozambique
is: Mósambík

en: Myanmar
is: Mjanmar

en: Namibia
is: Namibía

en: Nauru
is: Nárú

en: Netherlands
is: Holland

en: Netherlands Antilles
is: Hollensku Antillaeyjar

en: Neutral Zone
is: Hlutlaust svæði

en: New Caledonia
is: Nýja Kaledónía

en: New Hebrides
is: Nýju-Hebrideseyjar

en: New Zealand
is: Nýja Sjáland

en: Nicaragua
is: Níkaragva

en: Niger
is: Níger

en: Nigeria
is: Nígería

en: Norfolk Island
is: Norfolkeyja

en: Northern Mariana Islands
is: Norður-Maríanaeyjar

en: Norway
is: Noregur

en: Oman
is: Óman

en: Pacific Islands (trust territory)
is: Kyrrahafseyjar (alþjóðlega stjórnsvæðið - trust territory)

en: Palau
is: Palá

en: Panama Canal Zone
is: Panamíska skipaskurðssvæðið

en: Panama, Republic of
is: Lýðveldið Panama

en: Papua New Guinea
is: Papúa Nýja-Gínea

en: Paraguay
is: Paragvæ

en: People's Democratic Republic of Algeria
is: Alþýðulýðveldið Alsír

en: People's Republic of Bangladesh
is: Alþýðulýðveldið Bangladess

en: People's Republic of China
is: Alþýðulýðveldið Kína

en: Peru
is: Perú

en: Philippines
is: Filippseyjar

en: Pitcairn
is: Pitkairn-eyja

en: Plurinational State of Bolivia
is: Fjölþjóðaríkið Bólivía

en: Poland
is: Pólland

en: Portugal
is: Portúgal

en: Portuguese Republic
is: Lýðveldið Portúgal

en: Principality of Andorra
is: Furstadæmið Andorra

en: Principality of Liechtenstein
is: Furstadæmið Liechtenstein

en: Principality of Monaco
is: Furstadæmið Mónakó

en: Puerto Rico
is: Puerto Ríko

en: Qatar
is: Katar

en: Republic of Albania
is: Lýðveldið Albanía

en: Republic of Angola
is: Lýðveldið Angóla

en: Republic of Armenia
is: Lýðveldið Armenía

en: Republic of Austria
is: Lýðveldið Austurríki

en: Republic of Azerbaijan
is: Lýðveldið Aserbaídsjan

en: Republic of Belarus
is: Lýðveldið Hvítarússland

en: Republic of Benin
is: Lýðveldið Benín

en: Republic of Bosnia and Herzegovina
is: Lýðveldið Bosnía og Herzegóvína

en: Republic of Botswana
is: Lýðveldið Botsvana

en: Republic of Bulgaria
is: Lýðveldið Búlgaría

en: Republic of Burundi
is: Lýðveldið Búrúndí

en: Republic of Cameroon
is: Lýðveldið Kamerún

en: Republic of Cape Verde
is: Lýðveldið Grænhöfðaeyjar

en: Republic of Chad
is: Lýðveldið Tsjad

en: Republic of Chile
is: Lýðveldið Síle

en: Republic of Colombia
is: Lýðveldið Kólumbía

en: Republic of Costa Rica
is: Lýðveldið Kosta-Ríka

en: Republic of Croatia
is: Lýðveldið Króatía

en: Republic of Cuba
is: Lýðveldið Kúba

en: Republic of Cyprus
is: Lýðveldið Kýpur

en: Republic of Côte d'Ivoire
is: Lýðveldið Fílabeinsströnd

en: Republic of Djibouti
is: Lýðveldið Djíbútí

en: Republic of Ecuador
is: Lýðveldið Ekvador

en: Republic of El Salvador
is: Lýðveldið El Salvador

en: Republic of Equatorial Guinea
is: Lýðveldið Miðbaugs-Gínea

en: Republic of Estonia
is: Lýðveldið Eistland

en: Republic of Fiji
is: Lýðveldið Fídji

en: Republic of Finland
is: Lýðveldið Finnland

en: Republic of Ghana
is: Lýðveldið Gana

en: Republic of Guatemala
is: Lýðveldið Gvatemala

en: Republic of Guinea
is: Lýðveldið Gínea

en: Republic of Guinea-Bissau
is: Lýðveldið Gínea-Bissá

en: Republic of Guyana
is: Lýðveldið Gvæjana

en: Republic of Haiti
is: Lýðveldið Haítí

en: Republic of Honduras
is: Lýðveldið Hondúras

en: Republic of Iceland
is: Lýðveldið Ísland

en: Republic of India
is: Lýðveldið Indland

en: Republic of Indonesia
is: Lýðveldið Indónesía

en: Republic of Iraq
is: Lýðveldið Írak

en: Republic of Kazakhstan
is: Lýðveldið Kasakstan

en: Republic of Kenya
is: Lýðveldið Kenía

en: Republic of Kiribati
is: Lýðveldið Kíribatí

en: Republic of Latvia
is: Lýðveldið Lettland

en: Republic of Liberia
is: Lýðveldið Líbería

en: Republic of Lithuania
is: Lýðveldið Litháen

en: Republic of Madagascar
is: Lýðveldið Madagaskar

en: Republic of Malawi
is: Lýðveldið Malaví

en: Republic of Maldives
is: Lýðveldi Maldíveyja

en: Republic of Mali
is: Lýðveldið Malí

en: Republic of Malta
is: Lýðveldið Malta

en: Republic of Mauritius
is: Lýðveldið Máritus

en: Republic of Moldova
is: Lýðveldið Moldóvía

en: Republic of Mozambique
is: Lýðveldið Mósambík

en: Republic of Myanmar
is: Lýðveldið Mjanmar

en: Republic of Namibia
is: Lýðveldið Namibía

en: Republic of Nauru
is: Lýðveldið Nárú

en: Republic of Nicaragua
is: Lýðveldið Níkaragva

en: Republic of Palau
is: Lýðveldið Palá

en: Republic of Panama
is: Lýðveldið Panama

en: Republic of Paraguay
is: Lýðveldið Paragvæ

en: Republic of Peru
is: Lýðveldið Perú

en: Republic of Poland
is: Lýðveldið Pólland

en: Republic of San Marino
is: Lýðveldið San Marino

en: Republic of Senegal
is: Lýðveldið Senegal

en: Republic of Serbia
is: Lýðveldið Serbía

en: Republic of Seychelles
is: Lýðveldi Seychelles-eyja

en: Republic of Sierra Leone
is: Lýðveldið Síerra Leóne

en: Republic of Singapore
is: Lýðveldið Singapúr

en: Republic of Slovenia
is: Lýðveldið Slóvenía

en: Republic of South Africa
is: Lýðveldið Suður Afríka

en: Republic of South Sudan
is: Lýðveldið Suður-súdan

en: Republic of Suriname
is: Lýðveldið Súrínam

en: Republic of Tajikistan
is: Lýðveldið Tadsíkistan

en: Republic of Trinidad and Tobago
is: Lýðveldið Trínidad og Tóbagó

en: Republic of Tunisia
is: Lýðveldið Túnis

en: Republic of Turkey
is: Lýðveldið Tyrkland

en: Republic of Uganda
is: Lýðveldið Úganda

en: Republic of Uzbekistan
is: Lýðveldið Úsbekistan

en: Republic of Vanuatu
is: Lýðveldið Vanuatú

en: Republic of Yemen
is: Lýðveldið Jemen

en: Republic of Zambia
is: Lýðveldið Sambía

en: Republic of Zimbabwe
is: Lýðveldið Simbabve

en: Republic of the Congo
is: Lýðveldið Kongó

en: Republic of the Gambia
is: Lýðveldið Gambía

en: Republic of the Marshall Islands
is: Lýðveldi Marshalleyja

en: Republic of the Niger
is: Lýðveldið Níger

en: Republic of the Philippines
is: Lýðveldi Filippseyja

en: Republic of the Sudan
is: Lýðveldið Súdan

en: Romania
is: Rúmenía

en: Romania, Socialist Republic of
is: Rúmenía, sósíalíska lýðveldið

en: Russian Federation
is: Rússneska sambandið

en: Rwanda
is: Rúanda

en: Rwandese Republic
is: Lýðveldið Rúanda

en: Saint Barthélemy
is: Sankti Bartelemí

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
is: Sankti Helena, Ascension og Tristan da Cunha

en: Saint Kitts and Nevis
is: Sankti Kitts og Neviseyjur

en: Saint Lucia
is: Sankti Lúsía

en: Saint Martin (French part)
is: Sankti Martin (franski hluti)

en: Saint Pierre and Miquelon
is: Sankti Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
is: Sankti Vincent og Grenadineeyjar

en: Samoa
is: Samóa

en: San Marino
is: San Marínó

en: Sao Tome and Principe
is: Saó Tóme og Prinsípe

en: Saudi Arabia
is: Sádí-Arabía

en: Serbia
is: Serbía

en: Serbia and Montenegro
is: Serbía og Svartfjallaland

en: Seychelles
is: Seychelles-eyjar

en: Sierra Leone
is: Síerra Leóne

en: Singapore
is: Singapúr

en: Sint Maarten (Dutch part)
is: Sankti Maarten (hollenski hluti)

en: Slovak Republic
is: Lýðveldið Slóvakía

en: Slovakia
is: Slóvakía

en: Slovenia
is: Slóvenía

en: Socialist Republic of Viet Nam
is: Sósíalíska lýðveldið Víetnam

en: Solomon Islands
is: Salómonseyjar

en: Somali Republic
is: Lýðveldið Sómalía

en: Somalia
is: Sómalía

en: South Africa
is: Suður Afríka

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
is: Suður-Georgía og Suður-Sandwich eyjar

en: South Sudan
is: Suður-súdan

en: Southern Rhodesia
is: Suður-Ródesía

en: Spain
is: Spánn

en: Spanish Sahara
is: Spænska-Sahara

en: Sri Lanka
is: Srí Lanka

en: State of Israel
is: Ísraelsríki

en: State of Kuwait
is: Kúveitríki

en: State of Qatar
is: Katarríki

en: Sudan
is: Súdan

en: Sultanate of Oman
is: Soldánsdæmið Óman

en: Suriname
is: Súrínam

en: Svalbard and Jan Mayen
is: Svalbarði og Jan Mayen

en: Swaziland
is: Svasíland

en: Sweden
is: Svíþjóð

en: Swiss Confederation
is: Svissneska ríkjasambandið

en: Switzerland
is: Sviss

en: Syrian Arab Republic
is: Sýrlenska arabalýðveldið

en: Taiwan
is: Tævan

en: Taiwan, Province of China
is: Tævan, hérað í Kína

en: Tajikistan
is: Tadsíkistan

en: Tanzania, United Republic of
is: Tansanía, sameinaða lýðveldið

en: Thailand
is: Tæland

en: The Former Yugoslav Republic of Macedonia
is: Fyrrum júgóslavíulýðveldið Makedónía

en: Timor-Leste
is: Tímor-Leste

en: Togo
is: Tógó

en: Togolese Republic
is: Lýðveldið Tógo

en: Tokelau
is: Tókelá

en: Trinidad and Tobago
is: Trínidad og Tóbagó

en: Tunisia
is: Túnis

en: Turkey
is: Tyrkland

en: Turkmenistan
is: Túrkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
is: Turks og Kaikós eyjar

en: Tuvalu
is: Túvalú

en: US Miscellaneous Pacific Islands
is: Ýmsar bandarískar Kyrrahafseyjar

en: USSR, Union of Soviet Socialist Republics
is: USSR, sambandsríki sovéskra sósíalistalýðvelda

en: Uganda
is: Úganda

en: Ukraine
is: Úkraína

en: Union of the Comoros
is: Kómoreyjasambandið

en: United Arab Emirates
is: Sameinuðu arabísku furstadæmin

en: United Kingdom
is: Breska samveldið

en: United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
is: Samveldi Stóra-Bretlands og Norður-Írlands

en: United Mexican States
is: Bandaríki Mexíkó

en: United Republic of Tanzania
is: Sameinaða lýðveldið Tansanía

en: United States
is: Bandaríkin

en: United States Minor Outlying Islands
is: Ytri-smáeyjar Bandaríkjanna

en: United States of America
is: Bandaríki Norður-Ameríku

en: Upper Volta, Republic of
is: Lýðveldið Efri-Volta

en: Uruguay
is: Úrúgvæ

en: Uzbekistan
is: Úsbekistan

en: Vanuatu
is: Vanuatú

en: Vatican City State (Holy See)
is: Vatíkanska borgríkið (Holy See)

en: Venezuela
is: Venesúela

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
is: Venesúela, bólívaríska lýðveldið

en: Viet Nam
is: Víetnam

en: Viet-Nam, Democratic Republic of
is: Lýðveldið Víetnam

en: Virgin Islands of the United States
is: Bandarísku Jómfrúareyjar

en: Virgin Islands, British
is: Jómfrúareyjar, bresku

en: Virgin Islands, U.S.
is: Jómfrúareyjar, BNA

en: Wake Island
is: Wakeeyja

en: Wallis and Futuna
is: Wallis- og Fútúnaeyjar

en: Western Sahara
is: Vestur-Sahara

en: Yemen
is: Jemen

en: Yemen, Democratic, People's Democratic Republic of
is: Jemen, sambandslýðveldi, alþýðulýðveldi

en: Yemen, Yemen Arab Republic
is: Jemen, Jemenska arabíska lýðveldið

en: Yugoslavia, Socialist Federal Republic of
is: Júgóslavía, sósíalíska sambandslýðveldið

en: Zaire, Republic of
is: Lýðveldið Saír

en: Zambia
is: Sambía

en: Zimbabwe
is: Simbabve

en: the State of Eritrea
is: Erítreuríki

en: Åland Islands
is: Álandseyjar
