aptitude - en to ro translation catalogue (1028 entries)

en: 
     Tasks are groups of packages which provide an easy way to select a predefined set of packages for a particular purpose.
ro: 
     Sarcinile sunt grupuri de pachete care furnizează o cale simplă de selecție a seturilor predefinite de pachete pentru un scop special.

en: 
     These packages have not yet been classified in debtags, or the debtags database is not present (installing debtags may correct this problem).
ro: 
    Aceste pachete nu au fost clasificate încă în debtags sau baza de date debtags nu este prezentă (instalarea lui debtags ar putea corecta această problemă).

en: 
    Current library versions:
ro: 
    Versiunile curente ale bibliotecilor:

en: 
    Dependency information will be shown.
ro: 
    Se vor afișa informațiile despre dependențe.

en: 
    Dependency information will not be shown.
ro: 
    Nu se vor afișa informațiile despre dependențe.

en: 
    Size changes will be shown.
ro: 
    Se vor afișa schimbările de dimensiune.

en: 
    Size changes will not be shown.
ro: 
    Nu se vor afișa schimbările de dimensiune.

en: 
    Versions will be shown.
ro: 
    Se vor afișa versiunile.

en: 
    Versions will not be shown.
ro: 
    Nu se vor afișa versiunile.

en:                   This aptitude does not have Super Cow Powers.
ro:                    Acest aptitude nu are puterile unei Super Vaci.

en:        aptitude [options] <action> ...
ro:         aptitude [opțiuni] <acțiune> ...

en:     %s in %d %s
ro:     %s în %d %s

en:     ++   --> ENQUEUING
ro:     ++   --> SE ADAUGĂ LA COADĂ

en:     ++   --> ENQUEUING %s Provides %s
ro:     ++   --> SE ADAUGĂ LA COADĂ %s Furnizează %s

en:     ++   --> skipping conflict
ro:     ++   --> se omite conflictul

en:     ++   --> skipping, not a conflict
ro:     ++   --> se omite, nu este conflict

en:     ++   --> skipping, not relevant according to params
ro:     ++   --> se omite, nu este relevant conform cu parametri

en:     ++   --> skipping, parent is not the selected version
ro:     ++   --> se omite, părintele nu este versiunea selectată

en:     ++   --> skipping, the dep is satisfied by the current version
ro:     ++   --> se omite, dependența este satisfăcută de versiunea curentă

en:     ++   --> skipping, version check failed
ro:     ++   --> se omite, verificarea versiunii a eșuat

en:     ++ Examining %F
ro:     ++ Se examinează %F

en:   %S*%N %s [version %s]%n
ro:   %S*%N %s [versiune %s]%n

en:   Actions (if none is specified, aptitude will enter interactive mode):
ro:   Acțiuni (dacă nu e precizată nici una, aptitude va intra în modul interactiv):

en:   Apt version: %s
ro:   Apt, versiunea: %s

en:   Ept support disabled.
ro:   Suportul pentru ept este dezactivat.

en:   Ept support enabled.
ro:   Suportul pentru ept este activat.

en:   NCurses version %s
ro:   NCurses, versiunea: %s

en:   NCurses version: %s
ro:   NCurses, versiunea: %s

en:   NCurses version: Unknown
ro:   NCurses, versiunea: necunoscută

en:   Options:
ro:   Opțiuni:

en:   apt version %d.%d.%d
ro:   apt, versiunea %d.%d.%d

en:   cwidget version: %s
ro:   cwidget, versiunea: %s

en:   libsigc++ version: %s
ro:   libsigc++, versiunea: %s

en:  (provided by %F)
ro:  (furnizat de %F)

en:  --with(out)-recommends	Specify whether or not to treat recommends as
                    strong dependencies.
ro:  --with(out)-recommends	 Specifică dacă recomandările să fie tratate ca dependențe
                    puternice sau nu.

en:  -D             Show the dependencies of automatically changed packages.
ro:  -D             Arată dependențele pachetelor schimbate automat.

en:  -F format      Specify a format for displaying search results; see the manual.
ro:  -F format      Specifică un format pentru afișarea rezultatelor căutării;
                    vezi manualul.

en:  -O order       Specify how search results should be sorted; see the manual.
ro:  -O ordine      Specifică modul în care rezultatele căutării să fie sortate;
                    vezi manual.

en:  -P             Always prompt for confirmation of actions.
ro:  -P             Întodeauna cere confirmare pentru acțiuni.

en:  -S fname       Read the aptitude extended status info from fname.
ro:  -S fnume       Citește informațiile de stare extinsă aptitude din fișierul fnume.

en:  -V             Show which versions of packages are to be installed.
ro:  -V             Arată ce versiuni de pachete sunt instalate.

en:  -Z             Show the change in installed size of each package.
ro:  -Z		Arată modificarea în dimensiune a fiecărui pachet instalat.

en:  -d             Only download packages, do not install or remove anything.
ro:  -d             Doar descarcă pachetele, nu instala sau șterge nimic.

en:  -f             Aggressively try to fix broken packages.
ro:  -f             Încerc în mod agresiv să repar pachetele deteriorate.

en:  -h             This help text.
ro:  -h             Acest text de ajutor.

en:  -i             Perform an install run on startup.
ro:  -i             Execută comanda de instalare la pornire

en:  -o key=val     Directly set the configuration option named 'key'.
ro:  -o key=val     Ajustează direct opțiunea de configurare numită 'key'.

en:  -q             In command-line mode, suppress the incremental progress
                    indicators.
ro:  -q             În modul linie de comandă, inhibă indicatoarele de progres
                    incrementale.

en:  -s             Simulate actions, but do not actually perform them.
ro:  -s             Simulează acțiunea, dar n-o executa în realitate.

en:  -t [release]   Set the release from which packages should be installed.
ro:  -t [producție] Impune producția din care pachetele ar trebui instalate.

en:  -u             Download new package lists on startup.
ro:  -u             Descarcă listele cu pachetele noi la pornire.

en:  -v             Display extra information. (may be supplied multiple times).
ro:  -v             Afișează informații suplimentare (poate fi folosită de mai
                    multe ori).

en:  -w width       Specify the display width for formatting search results.
ro:  -w lățime      Specifică lățimea afișării pentru formatarea rezultatului
                    de căutare.

en:  -y             Assume that the answer to simple yes/no questions is 'yes'.
ro:  -y             Presupune că răspunsul la întrebările simple da/nu este 'da'.

en:  [ %i%% ] (%sB/s, %s remaining)
ro:  [ %i%% ] (%sB/s, au mai rămas %s)

en:  [ %i%% ] (stalled)
ro:  [ %i%% ] (împotmolit)

en:  [Working]
ro:  [În lucru]

en:  [held]
ro:  [reținut]

en:  autoclean    - Erase old downloaded package files.
ro:  autoclean    - Șterge vechile fișiere ale pachetelor descărcate.

en:  changelog    - View a package's changelog.
ro:  changelog    - Afișează jurnalul de modificări al unui pachet.

en:  clean        - Erase downloaded package files.
ro:  clean        - Șterge fișierele pachetelor descărcate.

en:  download     - Download the .deb file for a package.
ro:  download     - Descarcă fișierul .deb pentru un pachet.

en:  forbid-version - Forbid aptitude from upgrading to a specific package version.
ro:  forbid-version - Interzice lui aptitude să înnoiască către o anumită versiune de pachet.

en:  forget-new   - Forget what packages are "new".
ro:  forget-new   - Uită de pachetele ce sunt "noi".

en:  full-upgrade - Perform an upgrade, possibly installing and removing packages.
ro:  full-upgrade - Execută o înnoire, posibil instalând și ștergând pachete.

en:  hold         - Place packages on hold.
ro:  hold         - Pune pachetele în starea „păstrează”.

en:  install      - Install/upgrade packages.
ro:  install      - Instalează/înnoiește pachetele.

en:  markauto     - Mark packages as having been automatically installed.
ro:  markauto     - Marchează pachetele ca fiind automat instalate.

en:  or
ro: sau

en:  purge        - Remove packages and their configuration files.
ro:  purge        - Curăță pachetele și fișierele lor de configurare.

en:  reinstall    - Download and (possibly) reinstall a currently installed package.
ro:  reinstall    - Descarcă și reinstalează (pe cât posibil) un pachet instalat
                    curent.

en:  remove       - Remove packages.
ro:  remove       - Șterge pachetele.

en:  safe-upgrade - Perform a safe upgrade.
ro:  safe-upgrade - Execută o înnoire sigură.

en:  search       - Search for a package by name and/or expression.
ro:  search       - Caută un pachet după nume și/sau expresie.

en:  show         - Display detailed information about a package.
ro:  show         - Afișează informații detaliate despre un pachet.

en:  unhold       - Cancel a hold command for a package.
ro:  unhold       - Anulează comanda de păstrare pentru un pachet.

en:  unmarkauto   - Mark packages as having been manually installed.
ro:  unmarkauto   - Marchează pachetele ca fiind instalate manual.

en:  update       - Download lists of new/upgradable packages.
ro:  update       - Descarcă listele de pachete noi/posibil de înnoit.

en:  which is a virtual package.
ro:  care este un pachet virtual.

en:  why          - Show the manually installed packages that require a package, or
                    why one or more packages would require the given package.
ro:  why          - Arată pachetele instalate manual care „cer” un pachet, sau
                    de ce unul sau mai multe pachete ar „cere” pachetul dat.

en:  why-not      - Show the manually installed packages that lead to a conflict
                    with the given package, or why one or more packages would
                    lead to a conflict with the given package if installed.
ro:  why-not      - Arată pachetele instalate manual care duc la un conflict
                    cu pachetul dat, sau de ce unul sau mai multe pachete ar
                    duce la un conflict cu pachetul dat dacă este instalat.

en: "%s" exists in the package database, but it is not a
    real package and no package provides it.
ro: „%s” există în baza de date a pachetelor, dar nu este
    un pachet adevărat și nici un pachet nu-l furnizează.

en: "%s" is a virtual package provided by:
ro: „%s” este un pachet virtual furnizat de:

en: #Broken
ro: #Deteriorat

en: #Broken: %ld
ro: #Deteriorat: %ld

en: %B%s%b cannot be upgraded now, but if it could be, it would still be held at version %B%s%b.
ro: %B%s%b nu poate fi înnoit acum, dar dacă ar putea fi, va fi ținut încă la versiunea %B%s%b.

en: %B%s%b could be upgraded to version %B%s%b, but it is being held at version %B%s%b.
ro: %B%s%b ar putea fi înnoit la versiunea %B%s%b, dar va fi ținut la versiunea %B%s%b.

en: %B%s%b is currently installed.
ro: %B%s%b este instalat în momentul de față.

en: %B%s%b is not currently installed.
ro: %B%s%b nu este instalat în momentul de față.

en: %B%s%b is only partly installed; its installation will be completed.
ro: %B%s%b este doar parțial instalat; se va termina instarea lui.

en: %B%s%b was installed automatically;  it is being removed because all of the packages which depend upon it are being removed:
ro: %B%s%b a fost instalat automat;  este pe cale de a fi șters deoarece toate pachetele ce depind de el sunt șterse:

en: %B%s%b will be automatically installed to satisfy the following dependencies:
ro: %B%s%b va fi automat instalat pentru a satisface următoarele dependențe:

en: %B%s%b will be automatically removed because of dependency errors:
ro: %B%s%b va fi automat șters datorită erorilor de dependențe:

en: %B%s%b will be downgraded.
ro: %B%s%b va fi retrogradat.

en: %B%s%b will be installed.
ro: %B%s%b va fi instalat.

en: %B%s%b will be re-installed.
ro: %B%s%b va fi reinstalat.

en: %B%s%b will be removed.
ro: %B%s%b va fi șters.

en: %B%s%b will be upgraded from version %B%s%b to version %B%s%b.
ro: %B%s%b va fi înnoit de la versiunea %B%s%b la versiunea %B%s%b.

en: %B%s%b will not be upgraded to the forbidden version %B%s%b.
ro: %B%s%b nu va fi înnoit la versiunea interzisă %B%s%b.

en: %B%s%b will not be upgraded to version %B%s%b, to avoid breaking the following dependencies:
ro: %B%s%b nu va fi înnoit la versiunea %B%s%b, pentru a nu deteriora următoarele dependențe:

en: %BChoice:%b
ro: %BAlegere:%b

en: %BDefault:%b
ro: %BImplicit:%b

en: %BDowngrade%b the following packages:%n
ro: %BRetrogradează%b următoarele pachetele: %n

en: %BInstall%b the following packages:%n
ro: %BInstalează%b următoarele pachete: %n

en: %BKeep%b the following packages at their current version:%n
ro: %BȚine%b următoarele pachete la versiunea lor curentă: %n

en: %BOption:%b
ro: %BOpțiune:%b

en: %BRemove%b the following packages:%n
ro: %BȘterge%b următoarele pachete: %n

en: %BUpgrade%b the following packages:%n
ro: %BÎnoiește%b următoarele pachete: %n

en: %BValue:%b
ro: %BValoare:%b

en: %BWARNING%b: untrusted versions of the following packages will be installed!%n%nUntrusted packages could %Bcompromise your system's security%b.  You should only proceed with the installation if you are certain that this is what you want to do.%n%n
ro: %BAVERTISMENT%b: versiuni necertificate ale următoarelor pachete vor fi instalate!%n%nPachetele necertificate ar putea %Bcompromite securitatea sistemului dumneavoastră%b.  Ar trebui să continuați cu instalarea numai dacă sigur așa vreți să faceți.%n%n

en: %F: This version of %s is from an %Buntrusted source%b!  Installing this package could allow a malicious individual to damage or take control of your system.
ro: %F: Această versiune a lui %s este dintr-o %Bsursă necertificată%b!  Instalarea acestui pachet ar putea permite unei persoane răuvoitoare să deterioreze sau să preia controlul sistemului dumneavoastră.

en: %d broken [%+d] | %d broken [%+d]
ro[0]: %d deteriorat [%+d]
ro[1]: %d deteriorate [%+d]
ro[2]: %d de deteriorate [%+d]

en: %d downgrade | %d downgrades
ro[0]: %d retrogradare
ro[1]: %d retrogradări
ro[2]: %d de retrogradări

en: %d install | %d installs
ro[0]: %d instalare
ro[1]: %d instalări
ro[2]: %d de instalări

en: %d keep | %d keeps
ro[0]: %d păstrare
ro[1]: %d păstrări
ro[2]: %d de păstrări

en: %d new [%+d] | %d new [%+d]
ro[0]: %d nou [%+d]
ro[1]: %d noi [%+d]
ro[2]: %d noi [%+d]

en: %d removal | %d removals
ro[0]: %d ștergere
ro[1]: %d ștergeri
ro[2]: %d de ștergeri

en: %d update [%+d] | %d updates [%+d]
ro[0]: %d înnoire [%+d]
ro[1]: %d înnoiri [%+d]
ro[2]: %d de înnoiri [%+d]

en: %d upgrade | %d upgrades
ro[0]: %d înnoire
ro[1]: %d înnoiri
ro[2]: %d de înnoiri

en: %i/%i mines  %d %s
ro: %i/%i mine  %d %s

en: %ls: Apply
ro: %ls: Activează

en: %ls: Examine
ro: %ls: Examinează

en: %ls: Menu  %ls: Help  %ls: Quit  %ls: Update  %ls: Download/Install/Remove Pkgs
ro: %ls: Meniu  %ls: Ajutor  %ls: Ieșire  %ls: Actualizare  %ls: Desc/Inst/Ștergere pachete

en: %ls: Next
ro: %ls: Următorul

en: %ls: Previous
ro: %ls: Precedentul

en: %lu downgraded,
ro: %lu retrogradate,

en: %lu packages upgraded, %lu newly installed,
ro: %lu pachete înnoite, %lu nou instalate,

en: %lu reinstalled,
ro: %lu reinstalate,

en: %lu to remove and %lu not upgraded.
ro: %lu de șters și %lu neînnoite.

en: %n%nSome files were not downloaded successfully.
ro: %n%nDescărcarea fără erori a unor fișiere nu a reușit.

en: %s %s compiled at %s %s
ro: %s %s compilat la %s %s

en: %s breaks %s
ro: %s îl deteriorează pe %s

en: %s changes
ro: %s schimbări

en: %s conflicts with %s
ro: %s este în conflict cu %s

en: %s conflicts with %s [provided by %s %s]
ro: %s este în conflict cu %s [furnizat de %s %s]

en: %s depends upon %s
ro: %s depinde de %s

en: %s deps
ro: %s depend

en: %s has no version named "%s"
ro: %s nu are nici o versiune numită „%s”

en: %s is already installed at the requested version (%s)
ro: %s este deja instalat cu versiunea cerută (%s)

en: %s is an essential package!%n%nAre you sure you want to remove it?%nType '%s' if you are.
ro: %s este un pachet esențial!%n%nSigur vreți să-l ștergeți?%nTastați „%s” ca să confirmați.

en: %s is not an official Debian package, cannot display its changelog.
ro: %s nu este un pachet Debian oficial, nu se poate afișa jurnalul său de modificări.

en: %s is not currently installed, so it will not be reinstalled.
ro: %s nu este instalat în momentul de față, astfel încât nu va fi reinstalat.

en: %s is readable but not writable; unable to write configuration file.
ro: %s se poate citi, nu se poate scrie; nu se poate scrie fișierul de configurare.

en: %s obsoletes %s
ro: %s îl învechește pe %s

en: %s pre-depends upon %s
ro: %s pre-depinde de %s

en: %s recommends %s
ro: %s recomandă %s

en: %s replaces %s
ro: %s îl înlocuiește pe %s

en: %s reverse deps
ro: %s depend. inverse

en: %s suggests %s
ro: %s sugerează %s

en: %s versions
ro: %s versiuni

en: %s%s; will be downgraded [%s -> %s]
ro: %s%s; va fi retrogradat [%s -> %s]

en: %s%s; will be installed
ro: %s%s; va fi instalat

en: %s%s; will be installed automatically
ro: %s%s; va fi instalată automat

en: %s%s; will be upgraded [%s -> %s]
ro: %s%s; va fi înnoit [%s -> %s]

en: %s: this command requires at least one argument (the package to query).
ro: %s: această comandă are nevoie cel puțin de un argument (pachetul de interogat).

en: %s: too few arguments; expected at least a tag name and a package.
ro: %s: prea puține argumente; se aștepta cel puțin o etichetă și un pachet.

en: %s; version %s will be installed
ro: %s; versiunea %s va fi instalată

en: %s; version %s will be installed automatically
ro: %s; versiunea %s va fi instalată automat

en: %s; will be purged
ro: %s; va fi curățat

en: %s; will be purged because nothing depends on it
ro: %s; va fi curățat deoarece nimeni nu mai depinde de el

en: %s; will be removed
ro: %s; va fi șters

en: %s; will be removed because nothing depends on it
ro: %s; va fi șters deoarece nimeni nu depinde de el

en: %sB of disk space will be freed
ro: %sB din spațiu pe disc va fi eliberat

en: %sB of disk space will be used
ro: %sB din spațiul de pe disc va fi folosit

en: '&BD' to install the build-dependencies of a package.
ro: '&BD' pentru instalarea dependențelor de compilare ale unui pachet.

en: '&M' to mark packages as automatically installed
ro: '&M' pentru a marca pachetele ca fiind automat instalate

en: '&m' to mark packages as manually installed
ro: '&m'pentru a marca pachetele ca fiind instalate manual

en: '+' to install packages
ro: '+' pentru a instala pachete

en: '+M' to install packages and immediately flag them as automatically installed
ro: '+M' pentru a instala pachetele și a le marca imediat ca fiind instalate automat

en: '-' to remove packages
ro: '-' pentru a șterge pachete

en: ':' to keep packages in their current state without placing them on hold
ro: ':' pentru a ține pachetele în starea lor curentă fără a le marca pentru păstrare

en: '=' to place packages on hold
ro: '=' pentru a păstra pachete

en: '_' to purge packages
ro: '_' pentru a curăța pachete

en: *** ERROR: search aborted by fatal exception.  You may continue
               searching, but some solutions will be unreachable.
ro: *** EROARE: căutarea a fost abandonată din pricina unei excepții fatale.
               Puteți continua căutarea, însă unele soluții nu vor fi
               găsite.

en: *** No more solutions available ***
ro: *** Nu mai sunt soluții disponibile ***

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations is 'true'!
ro: *** AVERTISMENT ***   Se ignoră aceste încălcări ale relațiilor de încredere deoarece
                      %s::CmdLine::Ignore-Trust-Violations este 'true' (adevărat)!

en: *** WARNING ***   Ignoring these trust violations because
                      Apt::Get::AllowUnauthenticated is 'true'!
ro: *** ATENȚIE ***   Se ignoră aceste încălcări ale relațiilor de încredere
                      deoarece Apt::Get::AllowUnauthenticated este activ !

en: -> Leave the dependency "%s recommends %s" unresolved.
ro: -> Lasă dependența „%s recomandă %s” nerezolvată.

en: -o requires an argument of the form key=value, got %s
ro: -o necesită un argument de forma cheie=valoare, s-a primit %s

en: 30 8 8 1 1 40 14 14 11 10 35 9 10 2 1 1 10 9 12 30 17 15
ro: 30 8 8 1 1 40 14 14 11 10 35 9 10 2 1 1 10 9 16 30 17 15

en: <none>
ro: <niciuna>

en: ===============================================================================
    
    Log complete.
ro: =========================================================================
    
    Înregistrare completă.

en: ????????
ro: ?????????

en: A little dart shoots out at you!  You are hit by a little dart!  --More--
ro: O săgețică v-ă țintește! V-a lovit o biată săgețică!  --Încă o dată--

en: A package failed to install.  Trying to recover:
ro: Instalarea unui pachet a eșuat. Se încearcă revenirea:

en: A package-list update or install run is already taking place.
ro: Deja are loc o actualizare de listă de pachete sau o instalare.

en: Abandoning all efforts to resolve these dependencies.
ro: Se abandonează toate eforturile de a rezolva aceste dependențe.

en: Abandoning automatic dependency resolution and reverting to manual resolution.
ro: Se abandonează rezolvarea automată a dependențelor și se revine la rezolvarea manuală.

en: Abort
ro: Abandonează

en: Abort Installation
ro: Renunță la instalare

en: Abort.
ro: Abandonează.

en: Accept this solution? [Y/n/q/?]
ro: Acceptați această soluție? [Y/n/q/?]

en: Action
ro: Acțiune

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Adding user tag "%s" to the package "%s".
ro: Se adaugă eticheta de utilizator „%s” pachetului „%s”.

en: Adjustments will cause the current solution to be discarded and recalculated as necessary.
ro: Ajustările vor duce la renunțarea la soluția curentă și la noi recalculări, acolo unde este cazul.

en: Advance to the next item after changing the state of a package
ro: Avansează la următorul articol după schimbarea stării pachetului

en: After unpacking %sB will be freed.
ro: După despachetare %sB vor fi eliberați.

en: After unpacking %sB will be used.
ro: După despachetare %sB vor fi folosiți.

en: All Packages
ro: Toate pachetele

en: All right, you win.
ro: În regulă, ați câștigat.

en: Allow dependency resolutions that break holds or forbids
ro: Permite rezolvări de dependențe care ignoră păstrările sau interdicțiile

en: Allowing the installation of %s version %s (%s)
ro: Se permite instalarea lui %s versiunea %s (%s)

en: Allowing the removal of %s
ro: Se permite ștergerea lui %s

en: Always
ro: Întodeauna

en: Always wait for the user to confirm the download before proceeding with the installation.
ro: Se așteaptă întotdeauna confirmarea după descărcare, înainte de a continua cu instalarea.

en: Apply
ro: Aplică

en: Apply ^Solution
ro: Aplică ^soluția

en: Apply a filter to the package list
ro: Aplică un filtru listei de pachete

en: Aptitude %s%n%nCopyright 2000-2008 Daniel Burrows.%n%naptitude comes with %BABSOLUTELY NO WARRANTY%b; for details see 'license' in the Help menu.  This is free software, and you are welcome to redistribute it under certain conditions; see 'license' for details.
ro: Aptitude %s%n%nCopyright 2000-2008 Daniel Burrows.%n%naptitude nu are %BNICI UN FEL DE GARANȚIE%b; pentru detalii vedeți „Licența” în meniul „Ajutor”.  Acesta este program liber, și sunteți binevenit să-l redistribuiți în anumite condiții; vedeți 'licența' pentru detalii.

en: Architecture:
ro: Arhitectură:

en: Archive
ro: Arhivă

en: Audit ^Recommendations
ro: ^Revizuiește recomandările

en: Automatically fix broken packages before installing or removing
ro: Repară automat pachetele deteriorate înainte de instalare sau ștergere

en: Automatically installed
ro: Instalat automat

en: Automatically resolve dependencies of a package when it is selected
ro: Rezolvă automat dependențele unui pachet atunci când este selectat

en: Automatically show why packages are broken
ro: Arată automat de ce pachetele sunt deteriorate

en: Automatically upgrade installed packages
ro: Înnoiește automat pachetele instalate

en: Available versions of %s
ro: Versiuni disponibile ale %s

en: BROKEN
ro: DETERIORARE

en: Backtrace:
    %s
ro: Stiva de apeluri:
    %s

en: Bad action character '%c'
ro: Caracter de acțiune necorespunzător „%c”

en: Bad number in format string: %ls
ro: Număr invalid în șirul formatului: %ls

en: Bad passthrough setting '%s' (use 'passthrough' or 'nopassthrough')
ro: Configurație passthrough incorectă „%s” (folosiți 'passthrough' sau 'nopassthrough')

en: Bad record encountered (Package=%s, Group=%s), skipping
ro: S-a întâlnit o înregistrare incorectă (Pachet=%s, Grup=%s), se omite

en: Bad record encountered (no Package or Group entry), skipping
ro: S-a întâlnit o înregistrare incorectă (nu are intrare Pachet sau Grup), se omite

en: Bad section name '%s' (use 'none', 'topdir', 'subdir', or 'subdirs')
ro: Nume de secțiune incorect „%s” (folosiți „none”, „topdir”, „subdir” sau „subdirs”)

en: Become root
ro: Devin root

en: Breaks
ro: Deteriorează

en: Browse packages by category
ro: Navighează pachetele după categorie

en: Browse packages using Debtags data
ro: Navighează pachetele utilizând datele etichetelor deb

en: Building tag database
ro: Se construiește baza de date cu etichete

en: Building view
ro: Se construiește vizualizarea

en: By default, the limit of each package view will be set to the value specified by this option.  See the aptitude user's manual for detailed information about searches.
ro: Implicit, limita vizualizării oricărui pachet va fi configurată la valoarea impusă de această opțiune. A se vedea manualul utilizatorului de aptitude pentru mai multe informații despre căutari.

en: C^ycle Package Information
ro: C^omută informațiile despre pachet

en: Can't decode multibyte string after "%ls"
ro: Nu se poate decoda șirul multioctet după "%ls"

en: Can't decode wide-character string after "%s"
ro: Nu se poate decoda șirul caractere extinse după „%s”

en: Can't execute sensible-pager, is this a working Debian system?
ro: Nu se poate executa sensible-pager, acesta este un sistem Debian funcțional?

en: Can't find a package named "%s"
ro: Nu s-a găsit pachetul numit „%s”

en: Can't open Aptitude extended state file
ro: Nu se poate deschide fișierul de stari extinse al lui Aptitude

en: Can't search for ""
ro: Nu se poate căuta ""

en: Canc^el pending actions
ro: A^nularea acțiunilor în desfășurare

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cancel all pending installations, removals, holds, and upgrades.
ro: Anulează toate instalările, ștergerile, păstrările și înoirile în curs.

en: Cancel any action on the selected package
ro: Anulează orice acțiune pentru pachetul selectat

en: Cancel any action on the selected package, and protect it from future upgrades
ro: Anulează orice acțiune pentru pachetul selectat, și protejează-l de înnoiri viitoare

en: Cancel the installation of %F
ro: Se anulează instalarea lui %F

en: Cancel the removal of %F
ro: Se anulează ștergerea lui %F

en: CandVer
ro: VersCand

en: Candidate
ro: Candidată

en: Cannot open Aptitude state file
ro: Nu se poate deschide fișierul de stare al lui Aptitude

en: Cannot open package hierarchy file %s
ro: Nu se poate deschide fișierul de ierarhii al pachetelor %s

en: Change miscellaneous program settings
ro: Schimbă diverși parametri ai programului

en: Change the behavior of aptitude
ro: Schimbă comportamentul lui aptitude

en: Change the settings which affect how package dependencies are handled
ro: Schimbă parametrii care afectează modul în care sunt soluționate dependențele

en: Change the settings which affect the user interface
ro: Schimbă parametrii care afectează interfața utilizatorului

en: Changelog of %s
ro: Jurnal de modificări al lui %s

en: Check for new versions of packages
ro: Verifică existența a noi versiuni de pachete

en: Choose difficulty level
ro: Alegeți nivelul de dificultate

en: Clean ^obsolete files
ro: Curăță ^fișierele învechite

en: Cleaning while a download is in progress is not allowed
ro: Curățarea în timp ce descărcarea este în desfășurare nu este permisă

en: Click!  You trigger a rolling boulder trap!  You are hit by a boulder! --More--
ro: Clic!  Ați declanșat o capcană cu un bolovan rostogolitor!  V-a lovit bolovanul!  --Încă o dată--

en: Close
ro: Închide

en: Close this display
ro: Închide acest afișaj

en: Closing the last view exits the program
ro: Închiderea ultimei vizualizări închide programul

en: Commands:
ro: Comenzi:

en: Compiled against:
ro: Compilat cu:

en: Compiler: g++ %s
ro: Compilator: g++ %s

en: Compressed Size:
ro: Dimensiune comprimat:

en: Config files
ro: Fișiere config

en: Conflicts
ro: În conflict

en: Continue
ro: Continuă

en: Could not load game from %s
ro: Nu am putut încărca jocul din %s

en: Could not lock the cache file; this usually means that dpkg or another apt tool is already installing packages.  Opening in read-only mode; any changes you make to the states of packages will NOT be preserved!
ro: Nu s-a putut bloca fișierul cache; acest lucru înseamnă, de obicei, că o altă unealtă apt instalează pachete. Se deschide în mod „doar-citire”, orice modificări pe care le faceți stării pachetelor NU vor fi păstrate!

en: Could not open file "%s"
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%s”

en: Could not regain the system lock!  (Perhaps another apt or dpkg is running?)
ro: Nu s-a putut recâștiga accesul exclusiv asupra sistemului! (Poate este activă o altă instanță apt sau dpkg?)

en: Couldn't clean out list directories
ro: Nu s-au putut curăța directoarele cu liste

en: Couldn't cw::util::transcode column definition
ro: Nu s-a putut efectua cw::util::transcode pe definiția coloanei

en: Couldn't find a changelog for %s
ro: Nu s-a putut găsi un jurnal de modificări pentru %s

en: Couldn't find any package matching "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their description.
ro: Nu s-a putut găsi nici un pachet care să se potrivească cu „%s”,
    și mai mult de 40 de pachete conțin „%s” în descrierea lor.

en: Couldn't find any package matching "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their description:
ro: Nu s-a putut găsi nici un pachet care să se potrivească cu „%s”.
    Totuși, următoarele pachete conțin „%s” în descrierea lor:

en: Couldn't find any package whose name or description matched "%s"
ro: Nu s-a putut găsi nici un pachet al cărui nume sau descriere să se
    potrivească cu „%s”

en: Couldn't find package "%s", and more than 40
    packages contain "%s" in their name.
ro: Nu s-a putut găsi pachetul „%s”, și mai mult de 40 de
    pachete conțin „%s” în nume.

en: Couldn't find package "%s".  However, the following
    packages contain "%s" in their name:
ro: Nu s-a putut găsi pachetul „%s”. Totuși, următoarele
    pachete conțin „%s” în numele lor:

en: Couldn't open "%s" for writing
ro: Nu s-a putut deschide „%s” pentru scriere

en: Couldn't parse column definition
ro: Nu s-a putut analiza definiția coloanei

en: Couldn't parse layout: No column format specified for static item
ro: Nu s-a putut analiza formatul: nu este specificat un format de coloană pentru articol static

en: Couldn't parse layout: encoding error in column descriptor
ro: Nu s-a putut analiza formatul: eroare de codare în descriptorul coloanei

en: Couldn't parse layout: no height specified
ro: Nu s-a putut analiza formatul: înălțime nespecificată

en: Couldn't parse layout: no row number specified
ro: Nu s-a putut analiza formatul: număr de linie nespecificat

en: Couldn't parse layout: no width specified
ro: Nu s-a putut analiza formatul: lățime nespecificată

en: Couldn't parse layout: unknown view item type "%s"
ro: Nu s-a putut analiza formatul: tip de vizualizare necunoscut „%s”

en: Couldn't read list of package sources
ro: Nu s-a putut citi lista cu sursele pachetelor

en: Couldn't read list of sources
ro: Nu s-a putut citi lista de surse

en: Couldn't read source list
ro: Nu s-a putut citi lista de surse

en: Couldn't rebuild package cache
ro: Nu s-a putut reconstrui cache-ul de pachete

en: Couldn't write state file
ro: Nu s-a putut scrie fișierul de stare

en: Create a new default package view
ro: Crearea unei noi vizualizări implicite de pachete

en: Current
ro: Curentă

en: Current status: %F.
ro: Starea curentă: %F.

en: Custom
ro: Particularizare

en: Cycle through the modes of the package information area: it can show the package's long description, a summary of its dependency status, or an analysis of why the package is required.
ro: Comută între modurile zonei de informare: poate afișa descrierea lungă a pachetului, un sumar a stării dependențelor lui sau o analiză a motivului pentru care pachetul e cerut.

en: DL Size: %sB
ro: DimDesc: %sB

en: DebSz
ro: DimDeb

en: Del %s %s [%sB]
ro: Ștergere %s %s [%sB]

en: Del %s* %spartial/*
ro: Ștergere %s* %spartial/*

en: Delete package files which can no longer be downloaded
ro: Șterge fișierele pachetelor ce nu mai pot fi descărcate

en: Delete package files which were previously downloaded
ro: Șterge fișierele pachetelor care-au fost anterior descărcate

en: Deleting downloaded files
ro: Se șterg fișierele descărcate

en: Deleting obsolete downloaded files
ro: Se șterg fișierele învechite descărcate

en: Dependencies of %s
ro: Dependențele %s

en: Dependency handling
ro: Manevrarea dependențelor

en: Dependency resolution disabled.
ro: Rezolvarea dependențelor este dezactivată.

en: Depends
ro: Depinde

en: DependsOnly
ro: DoarDepinde

en: Description
ro: Descriere

en: Description:
ro: Descriere:

en: Development
ro: Dezvoltare

en: Didn't I already tell you that there are no Easter Eggs in this program?
ro: Nu v-am spus deja că nu există ouă de Paște în acest program?

en: DiskUsage
ro: OcupareDisc

en: Display a preview of what will be done before doing it
ro: Afișează o previzualizare a ceea ce va fi făcut inainte de a fi executat

en: Display more information about the selected package
ro: Afișează mai multe informații despre pachetul selectat

en: Display some available commands at the top of the screen
ro: Se afișează unele comenzi în partea de sus a ecranului

en: Display tabs for the available views
ro: Afișează taburi pentru vizualizările disponibile

en: Display tabs for the information area
ro: Afișează taburi pentru zona de informare

en: Display the Debian changelog of the selected package
ro: Afișează jurnalul de modificări Debian pentru pachetul selectat

en: Display the information area by default
ro: Afișează în mod implicit zona de informare

en: Do not display a warning when the first change is made in read-only mode
ro: Nu afișa un avertisment când prima schimbare este făcută în modul doar-citire

en: Do you want to continue? [Y/n/?]
ro: Vreți să continuați? [Y/n/?]

en: Do you want to ignore this warning and proceed anyway?
ro: Vreți să ignorați acest avertisment și să continuați oricum?

en: Don't become root
ro: Nu devin root

en: Downgrade
ro: Retrogradare

en: Downgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
ro: Se retrogradează %F [%s (%s) -> %s (%s)]

en: Downgrade the following packages:
ro: Se retrogradează următoarele pachetele:

en: DownloadSize
ro: DimensDesc

en: Downloaded %sB in %s (%sB/s).
ro: Descărcat %sB în %s (%sB/s).

en: Downloaded package files have been deleted
ro: Fișierele pachetelor descărcate au fost șterse

en: Downloading packages
ro: Se descarcă pachetele

en: Downloading...
ro: Se descarcă...

en: E: The autoclean command takes no arguments
ro: E: Comanda „autoclean” nu are argumente

en: E: The clean command takes no arguments
ro: E: Comanda „clean” nu are argumente

en: E: The forget-new command takes no arguments
ro: E: Comanda „forget-new” nu are argumente

en: E: The update command takes no arguments
ro: E: Comanda „update” nu are argumente

en: ERR
ro: Er.

en: ERROR
ro: EROARE

en: Easy
ro: Ușor

en: Editing "%ls":
ro: Se editează „%ls”:

en: Encoding of help.txt|UTF-8
ro: Codarea lui help.txt|UTF-8

en: Encoding of mine-help.txt|UTF-8
ro: Codarea lui mine-help.txt|UTF-8

en: End-user
ro: Utilizator

en: Enter a package management command (such as '+ package' to install a package), 'R' to attempt automatic dependency resolution or 'N' to abort.
ro: Introduceți o comandă de management al pachetului (precum „+ pachet”, pentru a instala un pachet), „R” pentru a încerca rezolvarea automată a dependențelor, sau „N” pentru a abandona.

en: Enter the filename to load:
ro: Tastați numele fișierului pentru a-l încărca:

en: Enter the filename to save:
ro: Tastați numele fișierului de salvat:

en: Enter the new package grouping mechanism for this display:
ro: Introduceți noul mecanism de grupare pachete pentru acest afișaj:

en: Enter the new package sorting mechanism for this display:
ro: Introduceți noul mecanism de sortare pachete pentru acest afișaj:

en: Enter the new package tree limit:
ro: Introduceți limita arborelui de pachete noi:

en: Er, there aren't any errors, this shouldn't have happened..
ro: Ăă, nu sunt deloc erori, asta n-ar fi trebuit sa se întâmple...

en: Error generating local time (%s)
ro: Eroare în timpul generării orei locale (%s)

en: Error parsing a user-tag for the package %s: unexpected end-of-line following %s.
ro: Eroare în timpul analizei unei etichete de utilizator pentru pachetul %s: sfârșit de linie neașteptat după %s.

en: Error while dumping resolver state
ro: Eroare în timpul scrierii stării rezolvatorului

en: Error writing resolver state to %s
ro: Eroare în timpul scrierii stării rezolvatorului în %s

en: Error writing state file
ro: Eroare în timpul scrierii fișierului de stare

en: Essential:
ro: Esențial:

en: Examine the currently selected solution to the dependency problems.
ro: Examinarea soluției selectate pentru probleme de dependențe.

en: Exit the program
ro: Ieșire din program

en: Expected '%c', got '%c'.
ro: Se aștepta „%c”, s-a primit „%c”.

en: Expected '(' after '%s'
ro: Se aștepta '(' după '%s'

en: Expected ',' or '(', got '%c'
ro: Se aștepta „,” sau „(”, s-a primit „%c”

en: Expected a number after -q=
ro: Se așteaptă un număr după -q=

en: Expected a number after -q=, got %s
ro: Așteptat un număr după -q=, primit %s

en: Expected a version or "%s" after "%s"
ro: După „%s” se așteapta o versiune sau „%s”

en: Expected at least one package/version pair following '%c'
ro: După „%c” se așteaptă cel puțin o pereche pachet/versiune.

en: Expected policy identifier, got '%c'
ro: Se aștepta un identificator de politică, s-a primit „%c”

en: FAQ
ro: Întrebări frecvente

en: Failed to fetch %s: %s
ro: Eșec la preluarea lui %s: %s

en: Failure closing directory "%s"
ro: Eșec la închiderea directorului „%s”

en: False
ro: Fals

en: Fatal error in resolver
ro: Eroare fatală în rezolvator

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
ro: S-au adus %sO în %s (%sO/s)

en: File to log actions into
ro: Fișierul în care se vor înregistra acțiunile

en: File to write resolver state to:
ro: Fișierul de scris starea resolver:

en: Filename:
ro: Nume fișier:

en: Find Again ^Backwards
ro: Ca^ută din nou înapoi

en: Find ^Again
ro: ^Mai caută o dată

en: Find ^Broken
ro: Caută ^deteriorat

en: Find the next package with unsatisfied dependencies
ro: Caută următorul pachet cu dependențe nesatisfăcute

en: Flag the currently selected package and its configuration files for removal
ro: Marchează pachetul selectat și fișierele sale de configurare pentru ștergere

en: Flag the currently selected package for installation or upgrade
ro: Marchează pachetul selectat pentru instalare sau înnoire

en: Flag the currently selected package for removal
ro: Marchează pachetul selectat pentru ștergere

en: Forbid the candidate version of the selected package from being installed; newer versions of the package will be installed as usual
ro: Interzice instalarea versiunii candidat pentru pachetul selectat; versiunile mai noi ale pachetului vor fi instalate ca de obicei

en: Forbidden version
ro: Versiune interzisă

en: Forget which packages are "new"
ro: Uită de pachetele care sunt "noi"

en: Forget which packages are "new" whenever packages are installed or removed
ro: Uită care pachete sunt "noi" de câte ori pachetele sunt instalate sau șterse

en: Forget which packages are "new" whenever the package lists are updated
ro: Uită care pachete sunt "noi" de câte ori listele cu pachete sunt actualizate

en: Freed %sB of disk space
ro: Eliberați %sB din spațiul de pe disc

en: Get:
ro: Preluare:

en: Global block encountered after first record, ignoring
ro: Bloc global întâlnit după prima înregistrare, se ignoră

en: HN too long
ro: HN prea lung

en: HOLD
ro: PĂSTRARE

en: HOLD, DEPENDENCIES
ro: PĂSTRARE, DEPENDENȚE

en: Hard
ro: Greu

en: Hardware Support
ro: Suport dispozitive fizice

en: Height of board:
ro: Înălțimea tablei:

en: Help
ro: Ajutor

en: Hide the menu bar when it is not being used
ro: Ascunde bara de meniu atunci când nu este folosită

en: Hierarchy Editor
ro: Editor de ierarhie

en: Hold
ro: Păstrare

en: Homepage:
ro: Pagina de internet:

en: I am aware that this is a very bad idea
ro: Sunt conștient că asta este o idee proastă

en: I want to resolve dependencies, but no dependency resolver was created.
ro: Aptitude „vrea” să rezolve dependențele, dar nu s-a creat nici un rezolvator de dependențe.

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
ro: Nu s-a putut găsi un fișier pentru pachetul %s. Aceasta ar putea să însemne că trebuie să reparați manual acest pachet. (din pricina lipsei unei arhitecturi)

en: IMPORTANT: this log only lists intended actions; actions which fail due to
    dpkg problems may not be completed.
ro: IMPORTANT: acest jurnal înregistrează doar lista cu acțiunile intenționate, acțiunile ce
    eșuează din pricina unor probleme dpkg ar putea să nu fie complete.

en: INSTALL
ro: INSTALARE

en: INSTALL, DEPENDENCIES
ro: INSTALARE, DEPENDENȚE

en: I^nformation
ro: I^nformații

en: If this option is %Bnot%b enabled, aptitude will display a warning when you modify the state of a package if you do not have permissions to apply the change to the system.
ro: Dacă %Bnu%b se activează această opțiune, atunci aptitude va afișa un avertisment dacă nu aveți drepturi suficiente pentru a aplica schimbările asupra sistemului.

en: If this option is enabled and "automatically resolve dependencies" is also enabled, aptitude will attempt to install the recommendations of newly installed packages in addition to their outright dependencies.  Suggestions will not be automatically installed.
    If this option is enabled and "Remove unused packages automatically" is enabled, packages that are recommended by an installed package will not be automatically removed.
ro: Dacă se activează această opțiune și opțiunea „rezolvă automat dependențele”  este și ea activată, aptitude va încerca să instaleze și recomandările pachetelor nou instalate, pe lângă dependențele lor stricte. Pachetele sugerate nu se vor instala automat.
    Dacă se activează această opțiune și opțiunea „Șterge automat pachetele nefolosite” este activată, pachetele care sunt recomandate cel puțin de un pachet instalat nu vor fi șterse automat.

en: If this option is enabled, a brief summary of some of the most important aptitude commands will appear beneath the menu bar.
ro: Dacă se activează această opțiune, sub bara de meniu va apărea un sumar al celor mai importante comenzi ale lui aptitude.

en: If this option is enabled, and you perform an install run while some packages are broken, aptitude will automatically apply the current suggestion of the problem resolver.  Otherwise, aptitude will prompt you for a solution to the broken dependencies.
ro: Dacă se activează această opțiune și efectuați o instalare în timp ce unele pachete sunt deteriorate, atunci aptitude va aplica automat sugestiile curente în algoritmul de rezolvare a problemelor. Altfel, aptitude va aștepta să alegeți o soluție pentru dependențele deteriorate.

en: If this option is enabled, aptitude will display the status of ongoing downloads at the bottom of the screen, rather than opening a new view.
ro: Dacă se activează această opțiune, aptitude va afișa starea descărcărilor curente la baza ecranului, în loc să folosească o nouă vizualizare.

en: If this option is enabled, aptitude will not terminate until you confirm that you really want to quit.
ro: Dacă se activează această opțiune, aptitude nu va ieși până când nu confirmați acest lucru.

en: If this option is enabled, aptitude will perform searches within the package list as you type them.  This is convenient, but may slow the program down, particularly on older computers.
ro: Dacă se activează această opțiune, aptitude va efectua căutările în lista de pachete în timp ce scrieți. Aceasta metodă este confortabilă, dar ar putea încetini programul, mai ales pe calculatoarele mai vechi.

en: If this option is enabled, aptitude will stop running when all views (package lists, package details, etc) have been closed.  Otherwise, aptitude will continue running until you select 'Quit' from the Actions menu.
ro: Dacă se activează această opțiune, aptitude se va închide atunci când se vor închide toate vizualizările (liste de pachete, detalii ale pachetelor, etc).Altfel, aptitude va continua să ruleze până când selectați „Ieșire” din meniul „Acțiuni”.

en: If this option is enabled, aptitude will use a simple heuristic to immediately resolve the dependencies of each package you flag for installation.  This is much faster than the built-in dependency resolver, but may produce suboptimal results or fail entirely in some scenarios.
ro: Dacă se activează această opțiune, atunci aptitude va folosi o metodă simplă pentru rezolvarea dependențelor fiecărui pachet marcat pentru instalare. Această metodă este mult mai rapidă decât rezolvatorul intern, dar poate produce rezultate suboptime sau chiar să eșueze total, dependent de situație.

en: If this option is enabled, aptitude will warn you when you attempt to perform an action which you do not have permission to do: for instance, installing packages as a non-root user.  You will be given the option to log in as root and perform the action with root privileges.
ro: Dacă se activează această opțiune, atunci aptitude vă va avertiza atunci când încercați să faceți o acțiune pentru care nu aveți privilegii suficiente, de exemplu: instalarea unui pachet ca un utilizator obișnuit. Vi se va oferi posibilitatea să vă autentificați ca „root” și să efectuați acțiunea cu drepturi de root.

en: If this option is enabled, packages that are automatically installed and that no manually installed package depends on will be removed from the system.  Cancelling the removal will flag the package as manually installed.
    If this option is enabled and "Install recommended packages automatically" is enabled, automatically installed packages will not be removed if any installed package recommends them.
ro: Dacă se activează această opțiune, pachetele instalate automat și cele de care nu depinde nici un pachet instalat manual vor fi șterse automat. Anularea ștergerii va duce la marcarea pachetului ca fiind instalat manual.
    Dacă se activează această opțiune și opțiunea „Instalează automat pachetele recomandate” este activată, pachetele instalate automat, care sunt recomandate cel puțin de un pachet instalat, nu vor fi șterse automat.

en: If this option is enabled, prompts will be displayed in a single line at the bottom of the screen.  If not, prompts will be displayed as pop-up dialog boxes.
ro: Dacă se activează această opțiune, promptul va fi afișat pe o singură linie, la baza ecranului. Dacă nu, atunci vor fi afișate în ferestre de dialog separate.

en: If this option is enabled, tabs will appear at the top of the information area (the pane at the bottom of the screen) listing the different displays of information that can be viewed there.
ro: Dacă se activează această opțiune, vor apărea taburi în partea de sus a zonei de informare (vederea de la baza ecranului) în care vor fi vizibile diferitele vizualizări de informații care pot afișate acolo.

en: If this option is enabled, tabs will appear at the top of the screen listing the currently opened views.
ro: Dacă se activează această opțiune, se vor afișa taburi în partea de sus a ecranului, afișând vizualizările deschise.

en: If this option is enabled, the information area (the pane at the bottom of the screen) in the package list will be visible when the program starts; otherwise, it will be initially hidden.
ro: Dacă se activează această opțiune, zona de informare (vederea de la baza ecranului) va fi vizibilă în lista de pachete, atunci când este pornit programul; altfel, va fi inițial ascunsă.

en: If this option is enabled, the menu bar will only appear when it has been activated by pressing the menu key.
ro: Dacă se activează această opțiune, bara de meniu va apărea doar când este activată prin apăsarea tastei corespunzătoare meniului.

en: If this option is enabled, then after every install run, aptitude will delete from the package cache any package files that can no longer be downloaded from any archive in sources.list.
ro: Dacă se activează această opțiune, atunci, după rularea fiecărei comenzi „install”, aptitude va șterge din zona de stocare temporară a pachetelor orice fișiere-pachet care nu mai pot fi descărcate din nici una din arhivele precizate în sources.list.

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you perform an install run or install or remove packages from the command-line.
ro: Dacă se activează această opțiune, atunci, după o instalare sau ștergere dată din linia de comandă, aptitude va șterge lista de pachete noi.

en: If this option is enabled, then aptitude will clear the list of new packages after you update the package lists (e.g., by pressing 'u').
ro: Dacă se activează această opțiune, atunci, după actualizarea listei de pachete (ex. prin apăsarea tastei „u”), aptitude va șterge lista de pachete noi.

en: If this option is enabled, then highlighting a package that has broken dependencies will automatically display the dependencies that are unfulfilled in the lower pane of the display.
ro: Dacă se activează această opțiune, atunci, la evidențierea unui pachet cu dependențe deteriorate, se vor afișa automat, în vederea inferioară a afișajului, dependențele care nu sunt satisfăcute.

en: If this option is enabled, then on startup, aptitude will select all upgradable packages for upgrade.
ro: Dacă se activează această opțiune, atunci, la pornire, aptitude va selecta pentru înnoire toate pachetele care pot fi înnoite.

en: If this option is enabled, then performing an action on a package (for instance, installing or removing it) will move the selection to the next package in the list.
ro: Dacă se activează această opțiune, atunci, după efectuarea unei acțiuni pentru un pachet (de exemplu, marcarea lui pentru instalare sau ștergere), cursorul se va muta la următorul pachet din listă.

en: If this option is enabled, then when you ask aptitude to perform an install run, it will first display a summary of the actions it is going to perform.
ro: Dacă se activează această opțiune, atunci când îi cereți lui aptitude să facă o instalare, aptitude va afișa mai întâi un sumar al acțiunilor ce urmează să fie făcute.

en: If this option is enabled, then whenever aptitude solves a dependency problem, it will consider modifying held packages, or installing forbidden package versions.  With this option disabled, these solutions will be rejected by default.
    NOTE: At present, this restriction only applies to situations in which aptitude's dependency resolver (the red bar at the bottom of the screen) is activated.  aptitude will still break holds when automatically installing the dependencies of a package that has just been selected for installation or upgrade, due to apt bug #470035.
ro: Dacă se activează această opțiune, atunci aptitude, oricând rezolvă o problemă de dependențe, va lua în considerare modificarea pachetelor păstrate sau instalarea de versiuni interzise ale pachetelor. Dacă se dezactivează această opțiune, aceste soluții vor fi implicit refuzate.
    NOTĂ: În prezent, această restricție se aplică situațiilor în care rezolvatorul lui aptitude (bara roșie de la baza ecranului) este activat. Totuși, datorită problemei nr.470035 a lui apt, aptitude va ignora păstrarea atunci când instalează automat dependențele unui pachet care tocmai a fost selectat să fie instalat sau înnoit.

en: If you select a package, an explanation of its current state will appear in this space.
ro: Dacă alegeți un pachet, o explicație a stării curente va apărea în acest spațiu.

en: If you select a package, an explanation of why it should be installed or removed will appear in this space.
ro: Dacă alegeți un pachet, în acest spațiu va apărea o explicație a motivului pentru care acesta ar trebui să fie instalat sau șters.

en: Ignoring invalid keybinding "%s" -> "%s"
ro: Se ignoră combinația de taste incorectă „%s” -> „%s”

en: Information about %s
ro: Informații despre %s

en: Initializing package states
ro: Se inițializează stările pachetelor

en: InstSz
ro: DimInst

en: InstVer
ro: VersInst

en: Install
ro: Instalare

en: Install %F [%s (%s)]
ro: Se instalează %F [%s (%s)]

en: Install recommended packages automatically
ro: Instalează automat pachetele recomandate

en: Install the following packages:
ro: Se instalează următoarele pachete:

en: Install(%s provides %s)
ro: Instalare(%s furnizează %s)

en: Install(%s)
ro: Instalare(%s)

en: InstallNotCurrent
ro: InstalareNuCeaCurentă

en: Installed
ro: Instalat

en: Installed Packages
     These packages are currently installed on your computer.
ro: Pachete instalate
     Aceste pachete sunt instalate în momentul de față în calculator.

en: Installing %s %s (%s)
ro: Se instalează %s %s (%s)

en: Installing/removing packages requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
ro: Instalarea/ștergerea pachetelor necesită privilegii administrative, care acum nu le aveți. Vreți să schimbați către contul de root?

en: Internal Error, Ordering didn't finish
ro: Eroare internă, cerința n-a fost îndeplinită

en: Internal error: Default column string is unparsable
ro: Eroare internă: Șirul implicit de coloană este neanalizabil

en: Internal error: couldn't generate list of packages to download
ro: Eroare internă: nu s-a putut genera lista pachetelor de descărcat

en: Internal error: invalid value %i passed to cmdline_find_ver!
ro: Eroare internă: valoare nevalidă %i dată la cmdline_find_ver!

en: Internal error: unexpected null solution.
ro: Eroare internă: soluție nulă neașteptată

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:
ro: Comandă Get-Root-Command nevalidă; ar trebui să înceapă cu su: sau sudo:

en: Invalid Get-Root-Command; it should start with su: or sudo:, not %s:
ro: Comandă Get-Root-Command nevalidă; ar trebui să înceapă cu su: sau sudo:, nu cu %s:

en: Invalid entry in keybinding group: "%s"
ro: Intrare incorectă în grupul de definire a combinațiilor de taste: „%s”

en: Invalid entry in style definition group: "%s"
ro: Intrare incorectă în grupul de definiție a stilului: „%s”

en: Invalid mine count; please enter a positive integer
ro: Contor nevalid de mine, vă rog introduceți un număr pozitiv întreg

en: Invalid operation %s
ro: Operațiune necorespunzătoare %s

en: Invalid response.  Please enter a valid command or '?' for help.
ro: Răspunsul nu este valid. Introduceți o comandă validă sau „?” pentru ajutor.

en: Invalid response.  Please enter an integer between 1 and %d.
ro: Răspuns nevalid. Introduceți un număr întreg între 1 și %d.

en: Invalid response; please enter 'y' or 'n'.
ro: Răspuns nevalid; vă rog introduceți 'y' sau 'n'.

en: Invalid response; please enter one of the following commands:
ro: Răspuns nevalid; vă rog introduceți una din următoarele comenzi:

en: Invalid sorting policy type '%s'
ro: Tip de politică de sortare incorect „%s”

en: Invalid tagless entry in style definition group: "%s"
ro: Intrare incorectă, fără etichetă, în grupul de definiție a stilului: „%s”

en: Invalid zero-length sorting policy name
ro: Nume nevalid la politica de sortare 'lungime zero'

en: It appears that a previous version of aptitude left files behind in %s.  These files are probably useless and safe to delete.%n%nDo you want to remove this directory and all its contents?  If you select "No", you will not see this message again.
ro: Se pare că o versiune precedentă a lui aptitude a lăsat fișiere în %s.  Aceste fișiere sunt probabil fără importanță, și pot fi șterse fără grijă.%n%nVreți să ștergeți acest director și tot conținutul său?  Dacă alegeți "Nu", nu veți mai vedea acest mesaj.

en: KABOOM!  You step on a land mine.  --More--
ro: ZZBUUUUM!  Ați călcat pe o mină.  --Încă o dată--

en: Keep
ro: Ține

en: Keep %F at version %s (%s)
ro: Se păstrează %F la versiunea %s (%s)

en: Keep the following packages at their current version:
ro: Se păstrează următoarele pachete la versiunea lor curentă:

en: Leave the following recommendations unresolved:
ro: Se lasă nerezolvate următoarele recomandări:

en: License
ro: Licență

en: List Update
ro: Actualizează Listă

en: Loading cache
ro: Se încarcă cache-ul

en: Localization
ro: Localizare

en: Localized defaults|
ro: aptitude-defaults.ro

en: Localized file|help.txt
ro: help.txt

en: LongAction
ro: AcțiuneExt

en: LongState
ro: StareExt

en: Lost
ro: Pierdut

en: MISSING TAG
ro: ETICHETĂ LIPSĂ

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: Maintainer:
ro: Responsabil:

en: Mark Up^gradable
ro: ^Marchează ce se poate înnoi

en: Mark ^Auto
ro: Marchează ^automat

en: Mark ^Manual
ro: Marchează ^manual

en: Mark all upgradable packages which are not held for upgrade
ro: Marchează toate pachetele ce ar putea fi înnoite care nu sunt ținute la înnoire

en: Mark the selected package as having been automatically installed; it will automatically be removed if no other packages depend on it
ro: Marchează pachetul selectat ca fiind instalat automat; va fi șters automat dacă nici un alt pachet nu depinde de el

en: Mark the selected package as having been manually installed; it will not be removed unless you manually remove it
ro: Marchează pachetul selectat ca fiind instalat manual; nu va fi șters decât dacă îl veți șterge manual

en: Match index %ls is too large; available groups are (%s)
ro: Indexul de potrivire %ls este prea mare; grupurile disponibile sunt (%s)

en: Match indices must be 1 or greater, not "%s"
ro: Indicii de potrivire trebuie să fie 1 sau mai mare, nu "%s"

en: Match pattern ends unexpectedly (expected '%c').
ro: Modelul de căutare se termină în mod neașteptat (se aștepta „%c”).

en: Media change: Please insert the disc labeled '%s' into the drive '%s' and press [Enter].
ro: Schimbare de mediu: Introduceți discul „%s” în unitatea „%s” și apăsați [Enter].

en: Medium
ro: Mediu

en: Minesweeper
ro: Detector de mine

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Multiple descriptions found for group %s, ignoring one
ro: Multiple descrieri pentru grupul %s, se ignoră una

en: Need to get %sB of archives.
ro: Este nevoie de %sB de arhive.

en: Need to get %sB/%sB of archives.
ro: Este nevoie de %sB/%sB de arhive.

en: Never
ro: Niciodată

en: Never display this message again.
ro: Nu mai afișa niciodată acest mesaj.

en: Never wait for the user after downloading packages: always begin the installation immediately.
ro: Nu se așteaptă niciodată interacțiunea cu utilizatorul după descărcarea pachetelor: întotdeauna se începe instalarea imediat.

en: New
ro: Nou

en: New Categorical ^Browser
ro: Navigator nou de ^categorii

en: New Package ^View
ro: ^Vizualizare nouă de pachete

en: New Packages
     These packages have been added to Debian since the last time you cleared the list of "new" packages (choose "Forget new packages" from the Actions menu to empty this list).
ro: Pachete noi
     Aceste pachete au fost adăugate în Debian de când ați golit ultima dată lista cu pachete "noi" (alegeți "Uită de pachetele noi" din meniul Acțiuni pentru a goli această listă).

en: New ^Debtags Browser
ro: Navigator nou de ^etichete deb

en: New ^Flat Package List
ro: ^Listă nouă simplă de pachete

en: News
ro: Noutăți

en: Next
ro: Următor

en: No broken packages.
ro: Nici un pachet deteriorat.

en: No candidate version found for %s
ro: Nu s-a gasit nici o versiune candidat pentru %s

en: No comma following tag name "%s".
ro: Nici o virgulă după numele de etichetă „%s”.

en: No current or candidate version found for %s
ro: Nu s-a gasit nici o versiune candidat sau curentă pentru %s

en: No downloadable files for %s version %s; perhaps it is a local or obsolete package?
ro: Nu sunt fișiere descărcabile pentru %s versiunea %s; poate este un pachet local sau învechit?

en: No hierarchy information to edit
ro: Nici o informație de editat despre ierarhie

en: No longer requiring the installation of %s version %s (%s)
ro: Nu mai este nevoie de instalarea lui %s versiunea %s (%s)

en: No longer requiring the removal of %s
ro: Nu mai este nevoie de ștergerea lui %s

en: No more solutions.
ro: Nu mai sunt soluții.

en: No package named "%s" exists.
ro: Nu există nici un pachetul numit „%s”.

en: No packages are broken.
ro: Nici un pachet nu este deteriorat.

en: No packages are scheduled to be installed, removed, or upgraded.
ro: Nici un pachet nu este programat sa fie instalat, șters sau înnoit.

en: No packages found -- enter the package names on the line after 'c'.
ro: Nici un pachet găsit -- introduceți numele pachetului pe o linie după 'c'.

en: No packages found -- enter zero or more roots of the search followed by the package to justify.
ro: Nu s-a găsit nici un pachet -- introduceți zero sau mai multe rădăcini pentru căutare, urmate de pachetul de justificat.

en: No packages matched the pattern "%ls".
ro: Nici un pachet nu îndeplinește modelul "%ls".

en: No packages to show -- enter the package names on the line after 'i'.
ro: Nici un pachet de arătat -- introduceți numele pachetului pe o linie după 'i'.

en: No packages were selected by the given search pattern; nothing to do.
ro: Cu șablonul de căutare dat nu s-a selectat nici un pachet; nu este nimic de făcut.

en: No packages will be installed, removed or upgraded.  Some packages could be upgraded, but you have not chosen to upgrade them.  Type "U" to prepare an upgrade.
ro: Nici un pachet nu va fi instalat, șters sau înnoit.  Unele pachete ar putea fi înnoite, dar n-ați ales asta.  Apăsați "U" pentru a pregăti o înnoire.

en: No packages will be installed, upgraded, or removed.
ro: Nici un pachet nu va fi instalat, înnoit sau șters.

en: No resolution found.
ro: Nici o rezoluție găsită.

en: No solution found within the allotted time.  Try harder? [Y/n]
ro: Nu s-a găsit nici o soluție în timpul acordat. Încerc mai hotărât? [Y/n]

en: No solution to these dependency problems exists!
ro: Nu există nici o soluție la aceste probleme de dependențe!

en: No such package "%s"
ro: Nu există pachetul „%s”

en: Not Installed
ro: Neinstalat

en: Not Installed Packages
     These packages are not installed on your computer.
ro: Pachete neinstalate
     Aceste pachete nu sunt instalate în calculator.

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already going to be installed.
ro: Notă: „%s”, furnizează pachetul virtual
          „%s”, este deja pe cale să fie instalat.

en: Note: "%s", providing the virtual package
          "%s", is already installed.
ro: Notă: „%s”, furnizează pachetul virtual
          „%s”, este deja instalat.

en: Note: selecting "%s" instead of the
          virtual package "%s"
ro: Notă: se alege „%s” în locul
          pachetului virtual „%s”

en: Note: selecting the task "%s: %s" for installation
ro: Notă: alegerea sarcinii "%s: %s" pentru instalare

en: Number of mines:
ro: Numărul de mine:

en: Obsolete and Locally Created Packages
     These packages are currently installed on your computer, but they are not available from any apt source.  They may be obsolete and removed from the archive, or you may have built a private version of them yourself.
ro: Pachete învechite și pachete create local
     Aceste pachete sunt instalate, dar nu sunt disponibile din nici o sursă apt.  Ar putea fi învechite și scoase din arhivă, sau poate ați construit chiar dumneavoastră o versiune particulară.

en: Obsolete downloaded package files have been deleted, freeing %sB of disk space.
ro: Fișierele pachetelor învechite și descărcate au fost șterse, eliberându-se %sB din spațiul pe disc.

en: Obsoletes
ro: Învechește

en: Okay, okay, if I give you an Easter Egg, will you go away?
ro: Bine, bine, daca vă dau un ou de Paște, vă cărați de aici?

en: Online Help
ro: Ajutor imediat

en: Options
ro: Opțiuni

en: Package
ro: Pachet

en: Package %s is not installed, cannot forbid an upgrade
ro: Pachetul %s nu este instalat, nu se poate interzice o înnoire

en: Package %s is not installed, so it will not be removed
ro: Pachetul %s nu este instalat, astfel încât nu va fi șters

en: Package %s is not upgradable, cannot forbid an upgrade
ro: Pachetul %s nu poate fi înnoit, nu se poate interzice o înnoire

en: Package Download
ro: Descărcare Pachet

en: Package names provided by %s
ro: Numele pachetului furnizat de %s

en: Package:
ro: Pachet:

en: Packages
ro: Pachete

en: Packages being automatically held in their current state
     These packages could be upgraded, but they have been kept in their current state to avoid breaking dependencies.
ro: Pachete ce sunt automat ținute în starea curentă
     Aceste pachete ar putea fi înnoite, dar sunt ținute în starea curentă pentru a evita deteriorarea dependențelor.

en: Packages being automatically installed to satisfy dependencies
     These packages are being installed because they are required by another package you have chosen for installation.
ro: Pachete ce sunt automat instalate pentru satisfacerea dependențelor
     Aceste pachete sunt instalate deoarece sunt cerute de alte pachete pe care le-ați ales pentru instalare.

en: Packages being deleted due to unsatisfied dependencies
     These packages are being deleted because one or more of their dependencies is no longer available, or because another package conflicts with them.
ro: Pachete ce sunt șterse datorită dependențelor nesatisfăcute
     Aceste pachete sunt șterse deoarece una sau mai multe din dependențele lor nu mai sunt disponibile, sau pentru că alt pachet este în conflict cu acestea.

en: Packages being held back
     These packages could be upgraded, but you have asked for them to be held at their current version.
ro: Pachete ținute
     Aceste pachete ar putea fi înnoite, dat ați cerut să fie ținute la versiunea lor actuală.

en: Packages being removed because they are no longer used
     These packages are being deleted because they were automatically installed to fulfill dependencies, and the planned action will result in no installed package declaring an 'important' dependency on them.
ro: Pachete ce sunt șterse pentru că nu mai sunt folosite
     Aceste pachete sunt șterse deoarece au fost instalate automat pentru îndeplinirea dependențelor, iar în urma acțiunii planificate nici un pachet instalat nu va mai avea o dependență 'importantă' față de ele.

en: Packages depending on %s
ro: Pachete ce depind de %s

en: Packages matching this search pattern will always be treated as if an installed package depends on them: they will never be targeted for removal as unused packages.
ro: Pachetele care se potrivesc cu acest model de căutare vor fi mereu tratate ca și cum un pachet instalat depinde de ele: nu vor fi niciodată ținta ștergerilor pe motiv că sunt nefolosite.

en: Packages that are partially installed
     These packages are not fully installed and configured; an attempt will be made to complete their installation.
ro: Pachete ce sunt parțial instalate
     Aceste pachete nu sunt complet instalate și configurate; se va încerca terminarea instalării lor.

en: Packages that should never be automatically removed
ro: Pachete care n-ar trebui niciodată șterse automat

en: Packages to be downgraded
     An older version of these packages than is currently installed will be installed.
ro: Pachete de retrogradat
     Se va instala o versiune mai veche a acestor pachete decât cea care este în momentul de față instalată.

en: Packages to be installed
     These packages have been manually selected for installation on your computer.
ro: Pachete de instalat
     Aceste pachete au fost selectate manual pentru instalare.

en: Packages to be reinstalled
     These packages will be reinstalled.
ro: Pachete de reinstalat
     Aceste pachete vor fi reinstalate.

en: Packages to be removed
     These packages have been manually selected for removal.
ro: Pachete de șters
     Aceste pachete au fost selectate manual pentru ștergere.

en: Packages to be upgraded
     These packages will be upgraded to a newer version.
ro: Pachete de înnoit
     Aceste pachete vor fi înnoite la o versiune mai nouă.

en: Packages which are recommended by other packages
     These packages are not strictly required, but they may be necessary to provide full functionality in some other programs that you are installing or upgrading.
ro: Pachete recomandate de alte pachete
     Aceste pachete nu sunt strict necesare, dar ar putea fi necesare pentru funcționarea deplină a altor programe pe care le instalați sau înnoiți.

en: Packages which are suggested by other packages
     These packages are not required in order to make your system function properly, but they may provide enhanced functionality for some programs that you are currently installing.
ro: Pachete sugerate de alte pachete
     Aceste pachete nu sunt necesare pentru funcționarea corespunzătoare a sistemului, dar ar putea furniza funcționalități extinse pentru alte programe pe care le instalați în momentul de față.

en: Packages which depend on %s
ro: Pachete ce depind de %s

en: Packages with unsatisfied dependencies
     The dependency requirements of these packages will be unmet after the install is complete.
     .
     The presence of this tree probably indicates that something is broken, either on your system or in the Debian archive.
ro: Pachete cu dependențe nesatisfăcute
     Necesitățile de dependențe ale acestor pachete nu vor fi împlinite după ce se va încheia instalarea.
     .
     Prezența acestei arborescențe indică faptul că ceva este deteriorat, fie în sistemul dumneavoastră, fie în arhiva Debian.

en: Pause after downloading files
ro: Pauză după descărcarea fișierelor

en: Perform all pending installs and removals
ro: Execută toate instalările și ștergerile nerezolvate

en: Perform the actions contained in the currently selected solution.
ro: Executarea acțiunilor conținute de soluția selectată.

en: Please insert the disc labeled "%s" into the drive "%s"
ro: Introduceți discul numit „%s” în unitatea „%s”

en: PreDepends
ro: Pre-depinde

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Press Return to continue.
ro: Apăsați Enter pentru a continua.

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Preview of package installation
ro: Previzualizare a instalării de pachete

en: Previous
ro: Precedent

en: Priority
ro: Prioritate

en: Priority %s
ro: Prioritate %s

en: Priority:
ro: Prioritate:

en: ProgName
ro: NumeProg

en: ProgVer
ro: VersProg

en: Prompt for confirmation at exit
ro: Cere confirmarea la ieșire

en: Provided by
ro: Furnizat de

en: Provides
ro: Furnizează

en: Provides: cannot be broken
ro: Furnizează: nu poate fi deteriorat

en: REINSTALL
ro: REINSTALARE

en: REMOVE
ro: ȘTERGERE

en: REMOVE, DEPENDENCIES
ro: ȘTERGERE, DEPENDENȚE

en: REMOVE, NOT USED
ro: ȘTEGERE, NEFOLOSIT

en: Ran out of time while trying to find a solution.
ro: A expirat timpul în încercarea de a se găsi o soluție.

en: Ran out of time while trying to resolve dependencies (press "%s" to try harder)
ro: A expirat timpul la încercarea de a rezolva dependențele (apăsați „%s” pentru a încerca mai mult)

en: Read the full user's manual of aptitude
ro: Citiți manualul complet de utilizare al lui aptitude

en: Reading extended state information
ro: Se citesc informațiile extinse de stare

en: Reading task descriptions
ro: Se citesc descrierile sarcinilor

en: Really Continue
ro: Continuă întradevăr

en: Really discard your personal settings and reload the defaults?
ro: Chiar renunțați la setările personale și le reîncărcați cele implicite?

en: Really quit Aptitude?
ro: Chiar părăsiți Aptitude?

en: Recommendations
ro: Recomandări

en: Recommended Packages
ro: Pachete Recomandate

en: Recommends
ro: Recomandă

en: Reconfiguring %s
ro: Reconfigurare %s

en: Reinstall
ro: Reinstalare

en: Reject Breaking ^Holds
ro: Refuză ^ignorarea păstrărilor

en: Reject all actions that would change the state of held packages or install forbidden versions
ro: Refuză toate acțiunile care ar schimba starea pachetelor păstrate sau care ar instala versiuni interzise

en: Rejecting the installation of %s version %s (%s)
ro: Se respinge instalarea lui %s versiunea %s (%s)

en: Rejecting the removal of %s
ro: Se respinge ștergerea lui %s

en: Related Dependencies
ro: Dependențe conexe

en: Reload the package cache
ro: Reîncărcare a cache-ului de pachete

en: Remove
ro: Ștergere

en: Remove %F [%s (%s)]
ro: Se șterge %F [%s (%s)]

en: Remove obsolete package files after downloading new package lists
ro: Șterge fișierele cu pachetele învechite după descărcarea listelor cu noile pachete

en: Remove the filter from the package list
ro: Șterge filtrul listei de pachete

en: Remove the following packages:
ro: Se șterg următoarele pachete:

en: Remove unused packages automatically
ro: Șterge automat pachetele nefolosite

en: Remove(%s provides %s)
ro: Ștergere(%s furnizează %s)

en: Remove(%s)
ro: Ștergere(%s)

en: Removing %s
ro: Se șterge %s

en: Removing user tag "%s" from the package "%s".
ro: Se șterge eticheta de utilizator „%s” pachetului „%s”.

en: Repeat the last search
ro: Repetă ultima căutare

en: Repeat the last search in the opposite direction
ro: Repetă ultima căutare în direcția opusă

en: Replaces
ro: Înlocuiește

en: Reporting a bug in %s:
ro: Raportare eroare în %s:

en: Req
ro: Cerut

en: Requiring the installation of %s version %s (%s)
ro: Se cere instalarea lui %s versiunea %s (%s)

en: Requiring the removal of %s
ro: Se cere ștergerea lui %s

en: Reset all settings to the system defaults
ro: Restaurează toți parametrii la valorile implicite ale sistemului

en: Resolve Dependencies
ro: Rezolvă Dependențe

en: Resolve these dependencies by hand? [N/+/-/_/:/?]
ro: Se rezolvă manual aceste dependențe? [N/+/-/_/:/?]

en: Resolver
ro: Rezolvator

en: Resolver state successfully written!
ro: Scrierea starii rezolvatorului a reușit!

en: Resolving dependencies...
ro: Se rezolvă dependențele...

en: Search
ro: Căutare

en: Search backwards
ro: Căutare în direcție opusă

en: Search backwards for:
ro: Căutare înapoi pentru:

en: Search for solutions to unsatisfied dependencies
ro: Caută soluții pentru dependențele nesatisfăcute

en: Search for:
ro: Căutare pentru:

en: Search forwards
ro: Caută înainte

en: Section
ro: Secțiune

en: Section:
ro: Secțiune:

en: Security Updates
     Security updates for these packages are available from security.debian.org.
ro: Actualizări de securitate
     Actualizările de securitate pentru aceste pachete sunt disponibile din security.debian.org

en: Select the first solution to the dependency problems.
ro: Selectați prima soluție pentru problemele de dependențe.

en: Select the last solution to the dependency problems that has been generated so far.
ro: Selectați ultima soluție pentru problemele de dependențe generate până acum.

en: Select the next solution to the dependency problems.
ro: Selectați următoarea soluție pentru problemele de dependențe.

en: Select the previous solution to the dependency problems.
ro: Selectați soluția precedentă pentru problemele de dependențe.

en: Select the version of %s that should be used:
ro: Selectați versiunea lui %s care ar trebui folosită:

en: Servers
ro: Servere

en: Setup custom game
ro: Aranjare joc particularizat

en: Show partial search results (incremental search)
ro: Arată rezultate parțiale ale căutării (căutare incrementală)

en: Skipping this solution, I've already seen it.
ro: Se omite această soluție, s-a mai vazut.

en: Some dependencies of %B%s%b are not satisfied:
ro: Unele dependențe ale lui %B%s%b nu sunt satisfăcute:

en: Some packages were broken and have been fixed:
ro: Unele pachete au fost deteriorate și au fost reparate:

en: Source Package:
ro: Pachetul sursă:

en: Starting search with parameters %ls
ro: Se pornește căutarea cu parametrii %ls

en: State
ro: Stare

en: Stop it!
ro: Opriți-vă!

en: Subprocess exited with an error -- did you type your password correctly?
ro: Subproces terminat cu eroare -- ați tastat corect parola?

en: Suggest %F
ro: Sugerează %F

en: Suggest keeping all packages at their current version.
ro: Sugerează ținerea tuturor pachetelor la versiunile lor curente.

en: Suggests
ro: Sugerează

en: TAGLESS PACKAGES
ro: PACHETE FĂRĂ ETICHETE

en: Tag
ro: Etichetă

en: Tags
ro: Etichete

en: Tasks
ro: Sarcini

en: Terminal policy '%s' should be the last policy in the list
ro: Politica de terminal „%s” ar trebui să fie ultima politică din listă

en: The apt cache file is not available; cannot auto-clean.
ro: Fișierul cache apt nu este disponibil; nu se poate face auto-curățarea.

en: The board height must be a positive integer
ro: Înălțimea tablei trebuie să fie un număr pozitiv întreg

en: The board width must be a positive integer
ro: Lățimea tablei trebuie să fie un număr pozitiv întreg

en: The dart was poisoned!  The poison was deadly...  --More--
ro: Săgeata a fost otrăvită! Otrava a fost mortală...  --Încă o dată--

en: The default color may only be used as a background.
ro: Culoarea implicită poate fi utilizată doar ca fundal.

en: The default display-limit for package views
ro: Limita de afișare implicită pentru vizualizările pachetelor

en: The default grouping method for package views
ro: Metoda de grupare implicită pentru vizualizarea pachetelor

en: The display format for package views
ro: Formatul de afișare pentru vizualizările pachetelor

en: The display format for the header line
ro: Formatul de afișare pentru linia de antet

en: The display format for the status line
ro: Formatul de afișare pentru linia de stare

en: The following ESSENTIAL packages will be BROKEN by this action:
ro: Următoarele pachete ESENȚIALE se vor DETERIORA în urma aceastei acțiuni:

en: The following ESSENTIAL packages will be REMOVED!
ro: Următoarele pachete ESENȚIALE vor fi ȘTERSE!

en: The following NEW packages will be automatically installed:
ro: Următoarele pachete NOI vor fi instalate automat:

en: The following NEW packages will be installed:
ro: Următoarele pachete NOI vor fi instalate:

en: The following actions will resolve these dependencies:
ro: Următoarele acțiuni vor rezolva aceste dependențe:

en: The following actions will resolve this dependency:
ro: Următoarele acțiuni vor rezolva aceste dependențe:

en: The following commands are available:
ro: Următoarele comenzi sunt disponibile:

en: The following packages are BROKEN:
ro: Următoarele pachete sunt DETERIORATE:

en: The following packages are RECOMMENDED but will NOT be installed:
ro: Următoarele pachete sunt RECOMANDATE dar NU vor fi instalate:

en: The following packages are SUGGESTED but will NOT be installed:
ro: Următoarele pachete sunt SUGERATE dar NU vor fi instalate:

en: The following packages are unused and will be REMOVED:
ro: Următoarele pachete sunt nefolosite și vor fi ȘTERSE:

en: The following packages conflict with %B%s%b and will be broken by its installation:
ro: Următoarele pachete sunt în conflict cu %B%s%b și se vor deteriora datorită instalării sale:

en: The following packages conflict with %B%s%b, or depend on a version of it which is not going to be installed.
ro: Următoarele pachete sunt în conflict cu %B%s%b, sau depind de o versiune ce nu se va instala.

en: The following packages conflict with %B%s%b:
ro: Următoarele pachete sunt în conflict cu %B%s%b:

en: The following packages conflict with version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
ro: Următoarele pachete sunt în conflict cu versiunea %B%s%b a lui %B%s%b și se vor deteriora dacă este %s.

en: The following packages depend on %B%s%b and are broken:
ro: Următoarele pachete depind de %B%s%b și sunt deteriorate:

en: The following packages depend on %B%s%b and will be broken by its removal:
ro: Următoarele pachete depind de %B%s%b și vor fi deteriorate prin ștergerea sa:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b, or conflict with the currently installed version:
ro: Următoarele pachete depind de o versiune a lui %B%s%b alta decât versiunea lui %B%s%b instalată în momentul de față, sau este în conflict cu versiunea curentă:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b other than the currently installed version of %B%s%b:
ro: Următoarele pachete depind de o versiune a lui %B%s%b alta decât versiunea curentă a lui %B%s%b:

en: The following packages depend on a version of %B%s%b which is not going to be installed.
ro: Următoarele pachete depind de o versiune a lui %B%s%b care nu va fi instalată:

en: The following packages depend on the currently installed version of %B%s%b (%B%s%b), or conflict with the version it will be %s to (%B%s%b), and will be broken if it is %s.
ro: Următoarele pachete depind de versiunea curentă instalată a lui %B%s%b (%B%s%b), sau sunt în conflict cu versiunea ce va fi %s la (%B%s%b), și vor fi deteriorate dacă este %s.

en: The following packages depend on version %B%s%b of %B%s%b, and will be broken if it is %s.
ro: Următoarele pachete depind de versiunea %B%s%b a lui %B%s%b și se vor deteriora dacă este %s.

en: The following packages have been automatically kept back:
ro: Următoarele pachete au fost automat păstrate:

en: The following packages have been kept back:
ro: Următoarele pachete au fost păstrate:

en: The following packages have unmet dependencies:
ro: Următoarele pachete nu au dependențele îndeplinite:

en: The following packages will be DOWNGRADED:
ro: Următoarele pachete vor fi RETROGRADATE:

en: The following packages will be REINSTALLED:
ro: Următoarele pachete vor fi REINSTALATE:

en: The following packages will be REMOVED:
ro: Următoarele pachete vor fi ȘTERSE:

en: The following packages will be automatically REMOVED:
ro: Următoarele pachete vor fi automat ȘTERSE:

en: The following packages will be upgraded:
ro: Următoarele pachete vor fi înnoite:

en: The following partially installed packages will be configured:
ro: Următoarele pachete instalate parțial vor fi configurate:

en: The list of sources could not be read.
ro: Lista cu surse nu poate fi citită.

en: The package cache is not available.
ro: Cache-ul de pachete nu este disponibil.

en: The package cache is not available; unable to download and install packages.
ro: Cache-ul de pachete nu este disponibil; nu se pot descărca și instala pachetele.

en: The package index files are corrupted. No Filename: field for package %s.
ro: Fișierul de indecși ai pachetelor este deteriorat. Nu există câmpul 'Nume fișier' pentru pachetul %s.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
ro: Listele cu pachete sau fișierul de stări nu au putut fi analizate sau deschise.

en: The spikes were poisoned!  The poison was deadly...  --More--
ro: Țepele au fost otrăvite! Otrava a fost mortală...  --Încă o dată--

en: The version %s is available in the following archives:
ro: Versiunea %s este disponibilă în următoarele arhive:

en: There are no Easter Eggs in this program.
ro: Nu există ouă de Paște în acest program.

en: There is %d newly obsolete package. | There are %d newly obsolete packages.
ro[0]: Există %d nou pachet învechit.
ro[1]: Există %d noi pachete învechite.
ro[2]: Există %d de noi pachete învechite.

en: There is %d newly obsolete package:  | There are %d newly obsolete packages:
ro[0]: Există %d nou pachet învechit:
ro[1]: Există %d noi pachete învechite:
ro[2]: Există %d de noi pachete învechite:

en: There really are no Easter Eggs in this program.
ro: Dar chiar nu există ouă de Paște în acest program.

en: This group contains %d package. | This group contains %d packages.
ro[0]: Acest grup conține %d pachet.
ro[1]: Acest grup conține %d pachete.
ro[2]: Acest grup conține %d de pachete.

en: This option controls how aptitude formats lines of the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
ro: Această opțiune controlează felul în care aptitude formatează liniile listei de pachete. A se vedea manualul utilizatorului de aptitude pentru informații legate de felul în care se precizează un format de afișare.

en: This option controls how aptitude formats the header line (the line above the package list).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
ro: Această opțiune controlează modul în care aptitude formatează linia de antet (linia aflată deasupra listei de pachete). A se vedea manualul utilizatorului de aptitude pentru informații legate de felul în care se precizează un format de afișare.

en: This option controls how aptitude formats the status line (the line between the package list and the lower pane).  See the aptitude user's manual for information on how to specify a display format.
ro: Această opțiune controlează modul în care aptitude formatează linia de stare (linia dintre lista de pachete și panoul inferior). A se vedea manualul utilizatorului de aptitude pentru informații legate de felul în care se precizează un format de afișare.

en: This option controls how aptitude organizes the package list.  See the aptitude user's manual for information on how to specify a grouping method.
ro: Această opțiune controlează felul în care aptitude organizează lista de pachete. A se vedea manualul utilizatorului pentru mai multe informații referitoare la metodele de grupare.

en: This option controls whether aptitude will wait for confirmation after a download before it goes ahead and installs packages.
ro: Această opțiune controlează dacă aptitude va aștepta o confirmare după o descărcare, înainte de a continua cu instalarea pachetelor.

en: To continue, enter "%s"; to abort, enter "%s":
ro: Pentru a continua, introduceți „%s”; pentru a renunța, introduceți „%s”:

en: To continue, type the phrase "%s":
ro: Pentru a continua, tastați fraza „%s”:

en: Toggle ^Approved
ro: Comută „acțiune ^aprobată”

en: Toggle ^Rejected
ro: Comută „acțiune ^respinsă”

en: Toggle whether the currently selected action is approved.
ro: Comutare dacă acțiunea selectată este aprobată.

en: Toggle whether the currently selected action is rejected.
ro: Comutare dacă acțiunea selectată este respinsă.

en: Total Progress:
ro: Progresul total:

en: Touching the cockatrice corpse was a fatal mistake.  --More--
ro: Atingerea cadavrului în putrefacție a fost o greșeală fatală.  --Încă o dată--

en: True
ro: Adevărat

en: UI options
ro: Opțiuni pentru interfață

en: UNAVAILABLE
ro: INDISPONIBIL

en: UNCATEGORIZED
ro: NECATEGORIZAT

en: UNCONFIGURED
ro: NECONFIGURAT

en: UNSATISFIED
ro: NESATISFĂCUT

en: URL to use to download changelogs
ro: URL de folosit la descărcarea jurnalelor de modificări

en: Unable to correct dependencies, some packages cannot be installed
ro: Nu se pot corecta dependențele, unele pachete nu pot fi instalate

en: Unable to correct for unavailable packages
ro: Nu se poate realiza corecția pentru pachetele indisponibile

en: Unable to create temporary directory from template "%s": %s
ro: Nu se poate crea directorul temporar din șablonul „%s”: %s

en: Unable to find a reason to install %s.
ro: Nu se poate găsi o un motiv pentru instalarea lui %s.

en: Unable to find a reason to remove %s.
ro: Nu se poate găsi un motiv pentru ștergerea lui %s.

en: Unable to find a solution to apply.
ro: Nu se poate găsi o soluție de aplicat.

en: Unable to find a version "%s" for the package "%s"
ro: Nu s-a putut găsi o versiune „%s” pentru pachetul „%s”

en: Unable to find an archive "%s" for the package "%s"
ro: Nu s-a putut găsi o arhivă „%s” pentru pachetul „%s”

en: Unable to find the source package for "%s".
ro: Nu s-a putut găsi pachetul sursă pentru „%s”.

en: Unable to list files in "%s"
ro: Nu se pot afișa fișierele din „%s”

en: Unable to locate package %s
ro: Nu s-a putut localiza pachetul %s

en: Unable to open %ls
ro: Nu se poate deschide %ls

en: Unable to open %s for writing
ro: Nu s-a putut deschide %s pentru scriere

en: Unable to open %s to log actions
ro: Nu s-a putut deschide %s pentru înregistrarea acțiunilor

en: Unable to parse pattern %s
ro: Nu se poate analiza modelul %s

en: Unable to parse pattern after "%s"
ro: Nu se poate analiza modelul după „%s”

en: Unable to parse pattern at '%s'
ro: Nu se poate analiza modelul la „%s”

en: Unable to parse some match patterns.
ro: Nu s-au putut analiza unele modele de căutare.

en: Unable to remove "%s"
ro: Nu se poate șterge „%s”

en: Unable to remove directory "%s"
ro: Nu se poate șterge directorul „%s”

en: Unable to remove the old temporary directory; you should remove %s by hand.
ro: Nu se poate șterge vechiul director temporar; ar trebui să ștergeți manual %s.

en: Unable to replace %s with new configuration file
ro: Nu se poate înlocui %s cu noul fișier de configurare

en: Unable to resolve dependencies!  Giving up...
ro: Nu s-au putut rezolva dependențele! Se renunță...

en: Unable to resolve dependencies.
ro: Nu se pot rezolva dependențele.

en: Unable to safely resolve dependencies, try running with --full-resolver.
ro: Nu se pot rezolva dependențele, încercați să rulați cu --full-resolver.

en: Unable to satisfy the build-depends: %s.
ro: Nu se pot satisface dependențele la compilare: %s.

en: Unable to stat "%s"
ro: Nu se poate efectua stat asupra lui „%s”

en: Unable to stat %s.
ro: Nu s-a putut efectua stat pe „%s”.

en: Unable to transcode package display format after "%ls"
ro: Nu se poate transcoda formatul afișării pachetului după „%ls”

en: Uncaught exception: %s
ro: Excepție nedetectată: %s

en: Uncompressed Size:
ro: Dimensiune necomprimat:

en: Undo
ro: Renunță

en: Undo the last package operation or group of operations
ro: Renunță la ultima operațiune de pachet sau grup de operațiuni

en: Unexpected ')'
ro: Caracter neașteptat „)”

en: Unexpected empty expression
ro: Expresie goală neașteptată

en: Unexpected end-of-file on standard input
ro: Sfârșit de fișier neașteptat la intrarea standard

en: Unexpected pattern argument following "keep-all"
ro: Argument șablon neașteptat după „keep-all”

en: Unexpectedly empty tree title after "%s"
ro: Nu era de așteptat un titlu vid de arbore după „%s”

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Unknown action type: %s
ro: Tip de acțiune necunoscut: %s

en: Unknown alignment type '%s'
ro: Tip de aliniament necunoscut „%s”

en: Unknown command "%s"
ro: Comandă necunoscută „%s”

en: Unknown dependency type: %s
ro: Tip de dependență necunoscut: %s

en: Unknown grouping policy "%s"
ro: Politică de grupare necunoscută „%s”

en: Unknown pattern type: %c
ro: Tip de model necunoscut: %c

en: Unknown priority %s
ro: Prioritate necunoscută: %s

en: Unknown style attribute %s
ro: Atribut de stil necunoscut %s

en: Unmatched '('
ro: „(” fără pereche

en: Unmatched '(' in sorting policy description
ro: '(' fără pereche în descrierea politicii de sortare

en: Unrecognized attribute name "%s"
ro: Nume de atribut nerecunoscut „%s”

en: Unrecognized color name "%s"
ro: Culoare nerecunoscută „%s”

en: Unrecognized input.  Enter either "%s" or "%s".
ro: Intrare nerecunoscută.  Introduceți fie „%s” fie „%s”.

en: Unrecognized tasks
ro: Sarcini nerecunoscute

en: Unterminated '"' in the user-tags list of the package %s.
ro: „"” neterminat în lista de etichete de utilizator a pachetului %s.

en: Unterminated literal string after %s
ro: Șir literal neterminat după %s

en: Updating package lists
ro: Se actualizează listele de pachete

en: Updating the package lists requires administrative privileges, which you currently do not have.  Would you like to change to the root account?
ro: Actualizarea listelor de pachete necesită privilegii administrative, pe care acum nu le aveți.  Vreți să schimbați către contul de root?

en: Upgradable Packages
     A newer version of these packages is available.
ro: Pachete ce pot fi înnoite
     O versiune mai nouă a acestor programe este disponibilă.

en: Upgrade
ro: Înnoire

en: Upgrade %F [%s (%s) -> %s (%s)]
ro: Se înnoiește %F [%s (%s) -> %s (%s)]

en: Upgrade the following packages:
ro: Se înnoiesc următoarele pachete:

en: Usage: aptitude [-S fname] [-u|-i]
ro: Utilizare: aptitude [-S fnume] [-u|-i]

en: Use a 'status-line' download indicator for all downloads
ro: Folosește un indicator de descărcare 'linie de stare' pentru toate descărcările

en: Use a minibuffer-style prompt when possible
ro: Folosește un prompt gen minibuffer când este posibil

en: User Tags
ro: Etichete de utilizator

en: User's Manual
ro: Manual de Utilizare

en: User's ^Manual
ro: ^Manualul utilizatorului

en: Version:
ro: Versiune:

en: Versions of %s
ro: Versiunile lui %s

en: View a brief introduction to aptitude
ro: O introducere scurtă despre aptitude

en: View a list of frequently asked questions
ro: Afișează o listă de întrebări frecvente

en: View all the packages on the system in a single uncategorized list
ro: Vizualizați toate pachetele din sistem într-o singură listă, necategorisită

en: View and/or adjust the actions that will be performed
ro: Afișează și/sau ajustează acțiunile ce vor fi executate

en: View available packages and choose actions to perform
ro: Vizualizați pachetele disponibile și alegeți acțiunile de executat

en: View information about this program
ro: Afișează informații despre acest program

en: View next display
ro: Arată următorul afișaj

en: View packages that it is recommended that you install
ro: Vizualizați pachetele recomandate să le instalați

en: View packages which it is recommended that you install, but which are not currently installed.
ro: Vizualizați pachetele recomandate pentru instalare, dar care nu sunt instalate.

en: View previous display
ro: Arată afișajul precedent

en: View the detailed program manual
ro: Afișează manualul detaliat al programului

en: View the important changes made in each version of
ro: Afișează schimbările importante făcute în fiecare versiune a lui

en: View the important changes made in each version of %s
ro: Afișează schimbările importante făcute în fiecare versiune a lui %s

en: View the list of changes made to this Debian package.
ro: Vedeți lista modificărilor făcute în acest pachet Debian.

en: View the on-line help
ro: Afișează ajutorul integrat

en: View the package which will be affected by the selected action
ro: Afișează pachetul care va fi afectat de acțiunea selectată

en: View the progress of the package download
ro: Vizualizarea progresului descărcării pachetelor

en: View the progress of the package list update
ro: Afișează progresul actualizării listelor de pachete

en: View the terms under which you may copy and distribute aptitude
ro: Afișează condițiile și termenii în care puteți copia și distribui aptitude

en: Views
ro: Vizualizări

en: Virtual Packages
     These packages do not exist; they are names other packages use to require or provide some functionality.
ro: Pachete virtuale
     Aceste pachete nu există, sunt doar nume folosite de alte pachete pentru a cere sau furniza anumite funcționalități.

en: W:
ro: A:

en: WARNING
ro: AVERTISMENT

en: WARNING: Performing this action will probably cause your system to break!
             Do NOT continue unless you know EXACTLY what you are doing!
ro: AVERTISMENT: Executarea acestei acțiuni probabil va determina defectarea sistemului!
               NU continuați decât dacă știți EXACT ce aveți de gând să faceți!

en: WARNING: the package cache is opened in read-only mode!  This change and all subsequent changes will not be saved unless you stop all other running apt-based programs and select "Become root" from the Actions menu.
ro: AVERTISMENT: cache-ul de pachete este deschis în modul doar-citire!  Această modificare, cât și toate modificările ulterioare nu vor fi salvate decât dacă opriți toate celelalte programe bazate pe apt și selectați "Autentificare root" din meniul Acțiuni.

en: WARNING: untrusted versions of the following packages will be installed!
    
    Untrusted packages could compromise your system's security.
    You should only proceed with the installation if you are certain that
    this is what you want to do.
ro: AVERTISMENT: vor fi instalate versiuni necertificate ale următoarelor pachete! 
    
    Pachetele necertificate ar putea compromite securitatea sistemului dumneavoastră.
    Ar trebui să continuați cu instalarea doar dacă sigur vreți să faceți
    astfel.

en: WEIRDNESS: unknown option code received
ro: CIUDĂȚENIE: primit cod opțiune necunoscut

en: Wait for confirmation if an error occurred during the download.  If there were no errors, begin installing packages immediately.
ro: Se așteaptă confirmare dacă a apărut o eroare în timpul descărcării. Dacă nu au apărut erori, se începe imediat instalarea pachetelor.

en: Warn when attempting to perform a privileged action as a non-root user
ro: Avertizează când se încearcă folosirea unei acțiuni privilegiate de către un utilizator non-root

en: Warning: group %s is involved in a cycle
ro: Avertisment: grupul %s este implicat într-un ciclu

en: Waste time trying to find mines
ro: Pierdeți timpul încercând să găsiți mine

en: What is it?  It's an elephant being eaten by a snake, of course.
ro: Ce este? Este un elefant mâncat de un șarpe, bineînțeles.

en: When an error occurs
ro: Când apare o eroare

en: When you install or remove packages, a summary of what aptitude does will be written to this file.  If the first character of the file name is a pipe character ('%B|%b'), the remainder of the name will be interpreted as a shell command that is to receive the log on standard input.
ro: În acest fișier se vor scrie toate acțiunile făcute de aptitude la instalarea sau ștergerea de pachete. Dacă primul caracter al numelui fișierului este caracterul „pipe” („%B|%b”), atunci restul numelui va fi interpretat ca fiind o comandă ce va primi jurnalul la intrarea standard.

en: Why Installed
ro: De ce instalat

en: Width of board:
ro: Lățimea tablei:

en: Will free %sB of disk space
ro: Se va elibera %sB din spațiu

en: Will install %li packages, and remove %li packages.
ro: Se vor instala %li pachete, și se vor șterge %li pachete.

en: Will not remove %s; you should examine the files in it and remove them by hand.
ro: Nu se va șterge %s; ar trebui să examinați fișierele din el și să-l ștergeți manual.

en: Will use %sB of disk space
ro: Încă %sB ocupați pe disc

en: Won
ro: Câștigat

en: Would download/install/remove packages.
ro: Se dorește descărcarea/instalarea/ștergerea pachetelor.

en: Would forget what packages are new
ro: Ați vrea să uit ce pachetele sunt noi

en: Would free %sB of disk space
ro: Încă %sB eliberați pe disc

en: Would resolve dependencies, but dependency resolution is disabled.
       (%s::ProblemResolver::StepLimit = 0)
ro: S-ar rezolva dependențele, însă rezolvarea dependențelor este dezactivată.
       (%s::ProblemResolver::StepLimit = 0)

en: Writing extended state information
ro: Se scriu informațiile extinse de stare

en: Xtr
ro: Extra

en: Yes, I am aware this is a very bad idea
ro: Da, am luat la cunoștință că este o idee foarte rea

en: You already are root!
ro: Sunteți deja root!

en: You are jolted by a surge of electricity!  --More--
ro: Sunteți zguduit de un val de electricitate!  --Încă o dată--

en: You are not root and I cannot find any way to become root.  To reconfigure this package, install the menu package, the login package, or run aptitude as root.
ro: Nu sunteți root și nu găsesc nici o cale să deveniți root.  Pentru a reconfigura acest pachet, instalați pachetul menu, pachetul login, sau rulați aptitude ca root.

en: You can only specify a package archive with an 'install' command.
ro: Puteți specifica o arhivă de pachet doar cu comanda 'install'.

en: You can only specify a package version with an 'install' command or a 'forbid-version' command.
ro: Puteți specifica o versiune de pachet doar cu comanda 'install' sau cu 'forbid-version'.

en: You can only view changelogs of official Debian packages.
ro: Puteți să vedeți doar jurnalele de modificări ale pachetelor Debian oficiale.

en: You cannot specify both an archive and a version for a package
ro: Nu puteți alege concomitent o arhivă și o versiune pentru un pachet

en: You die...  --More--
ro: Ați murit...  --Încă o dată--

en: You fall into a pit!  --More--
ro: Ați căzut într-o groapă!  --Încă o dată--

en: You feel here a cockatrice corpse.  --More--
ro: Pare să fie un cadavru în descompunere.  --Încă o dată--

en: You have won.
ro: Ați câștigat.

en: You land on a set of sharp iron spikes!  --More--
ro: Ați aterizat pe un mănunchi de țepe de fier ascuțite!  --Încă o dată--

en: You lose!
ro: Ați pierdut!

en: You may also specify modification to the actions which will be taken.  To do so, type an action character followed by one or more package names (or patterns).  The action will be applied to all the packages that you list.  The following actions are available:
ro: Puteți de asemenea specifica modificarea acțiunilor care vor fi făcute.  Pentru asta, tastați un caracter de acțiune urmat de unul sau mai multe nume de pachete (sau căi).  Acțiunea va fi aplicată tuturor pachetelor pe care le-ați listat.  Sunt disponibile următoarele acțiuni:

en: You may not modify the state of any package while a download is underway.
ro: Nu puteți modifica starea niciunui pachet în timp ce se efectuează o descărcare.

en: You may want to update the package lists to correct these missing files
ro: Ați putea încerca să actualizați listele cu pachete pentru a corecta aceste fișiere lipsă

en: You must choose one to install.
ro: Trebuie să alegeți unul pentru instalare.

en: You turn to stone... --More--
ro: V-ați transformat în piatră...  --Încă o dată--

en: Your wand of %s breaks apart and explodes!  --More--
ro: Bagheta de %s se sparge și explodează!  --Încă o dată--

en: [%d(%d)/...] Resolving dependencies
ro: [%d(%d)/...] Se rezolvă dependențele

en: [DOWNGRADE] %s %s -> %s
ro: [RETROGRADARE] %s %s -> %s

en: [Downloaded]
ro: [Descărcat]

en: [ERROR]
ro: [EROARE]

en: [Hit]
ro: [Găsit]

en: [IGNORED]
ro: [IGNORAT]

en: [UPGRADE] %s %s -> %s
ro: [ÎNNOIRE] %s %s -> %s

en: [Working]
ro: [În lucru]

en: ^About
ro: ^Despre

en: ^Become root
ro: Autentificare ^root

en: ^Changelog
ro: Jurnal de modifi^cări

en: ^Clean package cache
ro: ^Curăță cache-ul de pachete

en: ^Close
ro: Î^nchide

en: ^Dependency handling
ro: Soluționarea ^dependențelor

en: ^Examine Solution
ro: ^Examinează soluția

en: ^FAQ
ro: Întrebări ^frecvente

en: ^Find
ro: ^Caută

en: ^Find Backwards
ro: Ca^ută înapoi

en: ^First Solution
ro: P^rima soluție

en: ^Forbid Version
ro: Interzice ^versiunea

en: ^Forget new packages
ro: Uită de ^pachetele noi

en: ^Help
ro: ^Ajutor

en: ^Hold
ro: ^Păstrează

en: ^Install
ro: ^Instalează

en: ^Install/remove packages
ro: ^Instalează/șterge pachete

en: ^Keep
ro: Țin^e

en: ^Last Solution
ro: U^ltima soluție

en: ^License
ro: ^Licență

en: ^Limit Display
ro: ^Limitează afișajul

en: ^Miscellaneous
ro: Di^verse

en: ^News
ro: ^Noutăți

en: ^Next
ro: ^Următorul

en: ^Next Solution
ro: Soluția ^următoare

en: ^Play Minesweeper
ro: ^Joacă Detectorul de mine

en: ^Preferences
ro: ^Preferințe

en: ^Prev
ro: ^Precedent

en: ^Previous Solution
ro: Soluția ^precedentă

en: ^Purge
ro: ^Curăță

en: ^Quit
ro: I^eșire

en: ^Reload package cache
ro: ^Reîncarcă cache-ul de pachete

en: ^Remove
ro: Ș^terge

en: ^Revert options
ro: ^Restaurează opțiunile

en: ^UI options
ro: ^Opțiuni interfață utilizator

en: ^Un-Limit Display
ro: ^Nu limita afișajul

en: ^Update package list
ro: ^Actualizează lista de pachete

en: ^View Target
ro: ^Afișează ținta

en: abort and quit
ro: renunță și ieși

en: abort automatic dependency resolution; resolve dependencies by hand instead
ro: abandonează rezolvatorul automat de dependențe; rezolvă manual dependențele

en: accept the proposed changes
ro: acceptă modificările propuse

en: adjust the state of the listed packages, where ACTION is one of:
ro: ajustează starea pachetelor enumerate, unde ACȚIUNE este una din:

en: allow_choices
ro: permite_alegeri

en: aptitude failed to find a solution to these dependencies.  You can solve them yourself by hand or type 'n' to quit.
ro: aptitude nu a reușit să găsească o soluție pentru aceste dependențe. Puteți să le rezolvați dumneavoastră manual sau puteți scrie „n” pentru ieșire.

en: awaiting trigger processing
ro: se așteaptă procesarea declanșatorilor

en: awaiting trigger processing by other package(s)
ro: se așteaptă procesarea declanșatorilor de către alte pachete

en: breaks
ro: deteriorează

en: broken
ro: deteriorat

en: but %s is installed and it is kept back.
ro: dar %s este instalat și este păstrat.

en: but %s is installed.
ro: dar %s este instalat.

en: but %s is to be installed.
ro: dar %s e pe cale să fie instalat.

en: but it is not installable.
ro: dar nu este instalabil.

en: cold
ro: rece

en: config-files
ro: fișiere-config

en: conflicts with
ro: este în conflict cu

en: continue with the installation
ro: continuă cu instalarea

en: couldn't replace %s with %s
ro: nu s-a putut înlocui %s cu %s

en: death
ro: moarte

en: delete
ro: șterge

en: dep_level
ro: nivel_dep

en: depends on
ro: depinde de

en: downgraded
ro: retrogradat

en: download: you must specify at least one package to download
ro: descărcare: trebuie specificat cel puțin un pachet pentru descărcare

en: enter the full visual interface
ro: intră în interfața complet vizuală

en: examine the solution in the visual user interface
ro: examinează soluția în interfața vizuală

en: extract-cache-entries: at least one argument is required (the directory
    to which to write files).
ro: extract-cache-entries: este necesar cel puțin un argument (directorul în
     care să se scrie fișierele).

en: failed to remove %s
ro: eșec la ștergerea lui %s

en: failed to rename %s to %s
ro: eșec la redenumirea lui %s în %s

en: false
ro: fals

en: forbidden upgrade
ro: înnoire interzisă

en: give up and quit the program
ro: renunță și ieși din program

en: half-config
ro: semi-config

en: half-install
ro: semi-instal

en: hold
ro: păstrează

en: iconv of %s failed.
ro: eșuare iconv a lui %s.

en: install
ro: instalează

en: installed
ro: instalat

en: invisibility
ro: invizibilitate

en: log report
ro: raport de jurnal

en: magic missile
ro: proiectil magic

en: main
ro: principal

en: make_package_view: bad argument!
ro: make_package_view: argument nevalid!

en: make_package_view: error in arguments -- bad column list for static item
ro: make_package_view: eroare în argumente -- coloană nevalidă de listă pentru articol static

en: make_package_view: error in arguments -- two main widgets??
ro: make_package_view: eroare în argumente -- două widget-uri principale??

en: make_package_view: no main widget found
ro: make_package_view: nu s-a găsit nici un widget principal

en: move to the next solution
ro: treci la soluția următoare

en: move to the previous solution
ro: treci la soluția anterioară

en: no
ro: nu

en: no_key
ro: nu_key

en: none
ro: niciunul

en: not a real package
ro: nu este un pachet real

en: not installed
ro: neinstalat

en: not installed (configuration files remain)
ro: neinstalat (fișierele de configurare rămân)

en: obsoletes
ro: învechit

en: open: %d; closed: %d; defer: %d; conflict: %d
ro: deschis: %d; închis: %d; amânat: %d; conflict: %d

en: open: %zd; closed: %zd; defer: %zd; conflict: %zd
ro: deschis: %zd; închis: %zd; amânat: %zd; conflict: %zd

en: partially configured
ro: parțial configurat

en: partially installed
ro: parțial instalat

en: polymorph
ro: polimorf

en: pre-depends on
ro: pre-depinde de

en: purge
ro: curăță

en: purged
ro: curățat

en: recommends
ro: recomandă

en: reinstall
ro: reinstalează

en: reject the proposed changes and search for another solution
ro: refuză modificările propuse și căută o soluție alternativă

en: replaces
ro: înlocuiește

en: run the automatic dependency resolver to fix the broken dependencies.
ro: rulează rezolvatorul automat de dependențe pentru a repara dependențele deteriorate.

en: search: You must provide at least one search term
ro: căutare: Trebuie să furnizați cel puțin un termen de căutare

en: second
ro: secundă

en: seconds
ro: secunde

en: secret door detection
ro: descoperirea ușii secrete

en: show information about one or more packages; the package names should follow the 'i'
ro: arată informații despre unul sau mai multe pachete; după „i” ar trebui să urmeze numele pachetelor

en: show the Debian changelogs of one or more packages; the package names should follow the 'c'
ro: arată jurnalul de modificări Debian ale unuia sau mai multor pachete; după „c” ar trebui să urmeze numele pachetelor

en: sleep
ro: dormind

en: striking
ro: lovind

en: suggests
ro: sugerează

en: toggle between the contents of the solution and an explanation of the solution
ro: comută între conținutul soluției și explicația soluției

en: toggle the display of changes in package sizes
ro: comută afișajul modificărilor de dimensiune ale pachetelor

en: toggle the display of dependency information
ro: comută afișajul informațiilor de dependențe

en: toggle the display of version numbers
ro: comută afișajul numerelor de versiune

en: triggers-awaited
ro: declanșatori-așteptați

en: triggers-pending
ro: declanșatori-suspendați

en: true
ro: adevărat

en: try to find a reason for installing a single package, or explain why installing one package should lead to installing another package.
ro: încearcă găsirea unui motiv pentru instalarea unui pachet sau explică de ce instalarea unui pachet duce la instalarea unui alt pachet.

en: unknown
ro: necunoscut

en: unpacked
ro: nedespachetat

en: upgrade
ro: înnoire

en: upgraded
ro: înnoit

en: version_selection
ro: select_versiune

en: yes
ro: da

en: yes_key
ro: da_key
