sharutils 4.11 - en to sv translation catalogue (149 entries)

en: 
      -m, --base64    use base64 encoding as of RFC1521
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
sv: 
      -m, --base64    använd base64-kodning enligt RFC1521
          --help      visa denna hjälptext och avsluta
          --version   visa versionsinformation och avsluta

en: 
    Option -o is required with -l or -L, option -n is required with -a.
sv: 
    Flaggan -o krävs tillsammans med -l eller -L,
    flaggan -n krävs tillsammans med -a.

en: 
    Protecting against transmission:
      -w, --no-character-count      do not use `wc -c' to check size
      -D, --no-md5-digest           do not use `md5sum' digest to verify
      -F, --force-prefix            force the prefix character on every line
      -d, --here-delimiter=STRING   use STRING to delimit the files in the shar
    
    Producing different kinds of shars:
      -V, --vanilla-operation   produce very simple and undemanding shars
      -P, --no-piping           exclusively use temporary files at unshar time
      -x, --no-check-existing   blindly overwrite existing files
      -X, --query-user          ask user before overwriting files (not for Net)
      -m, --no-timestamp        do not restore file modification dates & times
      -Q, --quiet-unshar        avoid verbose messages at unshar time
      -f, --basename            restore in one directory, despite hierarchy
          --no-i18n             do not produce internationalized shell script
sv: 
    Skydd mot överföringsfel:
      -w, --no-character-count      använd inte "wc -c" för att kontrollera
                                    storleken
      -D, --no-md5-digest           använd inte "md5sum" för kontroll
      -F, --force-prefix            skriv prefixtecknet på alla rader
      -d, --here-delimiter=STRÄNG   skilj filer åt i arkivet med STRÄNG
    
    Olika typer av skalarkiv:
      -V, --vanilla-operation   gör enkla arkiv som använder få kommandon
      -P, --no-piping           använd enbart temporärfiler vid uppackning
      -x, --no-check-existing   skriv över existerande filer vid uppackning
      -X, --query-user          fråga uppackaren om filer ska skrivas över
                                (inte för arkiv till nätet)
      -m, --no-timestamp        återskapa inte filers modifieringstid
      -Q, --quiet-unshar        undvik utförliga meddelanden vid uppackning
      -f, --basename            packa upp filer i en katalog, oavsett hierarki
          --no-i18n             skapa inte internationaliserade skalarkiv

en:   -S, --stdin-file-list   read file list from standard input
    
    Splitting output:
      -o, --output-prefix=PREFIX    output to file PREFIX.01 through PREFIX.NN
      -l, --whole-size-limit=SIZE   split archive, not files, to SIZE kilobytes
      -L, --split-size-limit=SIZE   split archive, or files, to SIZE kilobytes
    
    Controlling the shar headers:
      -n, --archive-name=NAME   use NAME to document the archive
      -s, --submitter=ADDRESS   override the submitter name
      -a, --net-headers         output Submitted-by: & Archive-name: headers
      -c, --cut-mark            start the shar with a cut line
      -t, --translate           translate messages in the script
    
    Selecting how files are stocked:
      -M, --mixed-uuencode         dynamically decide uuencoding (default)
      -T, --text-files             treat all files as text
      -B, --uuencode               treat all files as binary, use uuencode
      -z, --gzip                   gzip and uuencode all files
      -g, --level-for-gzip=LEVEL   pass -LEVEL (default 9) to gzip
      -j, --bzip2                  bzip2 and uuencode all files
sv:   -S, --stdin-file-list   läs fillista från standard in
    
    Dela arkivet:
      -o, --output-prefix=PREFIX        gör filerna PREFIX.01 till PREFIX.NN
      -l, --whole-size-limit=STORLEK    dela arkivet i STORLEK kbyte bitar,
                                        individuella filer delas inte
      -L, --split-size-limit=STORLEK    som ovan, individuella filer delas
    
    Kontroll av fält i arkivhuvudet:
      -n, --archive-name=NAMN   använd NAMN för att dokumentera arkivet
      -s, --submitter=ADRESS    ange explicit adress för arkivinlämnaren
      -a, --net-headers         lägg in Submitted-by: och Archive-name:
      -c, --cut-mark            börja arkivet med en "klipp-här"-rad
      -t, --translate           översätt meddelanden i skriptet
    
    Kontroll av hur filer lagras:
      -M, --mixed-uuencode         avgör automatiskt om uuencode behövs
                                   (standardvärde: på)
      -T, --text-files             behandla alla filer som text
      -B, --uuencode               behandla alla filer som binär data,
                                   använd uuencode
      -z, --gzip                   kör gzip och uuencode på alla filer
      -g, --level-for-gzip=NIVÅ    ge flaggan -NIVÅ till gzip (standardvärde: 9)
      -j, --bzip2                  kör bzip2 och uuencode på alla filer

en:   -Z, --compress               compress and uuencode all files
      -b, --bits-per-code=BITS     pass -bBITS (default 12) to compress
sv:   -Z, --compress               kör compress och uuencode på alla filer
      -b, --bits-per-code=BITAR    ge flaggan -bBITAR till compress
                                   (standardvärde: 12)

en:   -p, --intermix-type     allow -[BTzZ] in file lists to change mode
sv:   -p, --intermix-type     tillåt -[BTzZ] i fillistor för att ändra läge

en:   -p, --intermix-type     allow -[BTz] in file lists to change mode
sv:   -p, --intermix-type     tillåt -[BTz] i fillistor för att ändra läge

en: %s is probably not a shell archive
sv: %s är förmodligen inte ett skalarkiv

en: %s looks like raw C code, not a shell archive
sv: %s ser ut som C-kod, inte som ett skalarkiv

en: %s: Illegal file name: %s
sv: %s: Ogiltigt filnamn: %s

en: %s: No `begin' line
sv: %s: "begin"-rad saknas

en: %s: No `end' line
sv: %s: "end"-rad saknas

en: %s: Not a regular file
sv: %s: Inte en normal fil

en: %s: Short file
sv: %s: Stympad fil

en: %s: Write error
sv: %s: Skrivfel

en: %s: data following `=' padding character
sv: %s: det finns data efter utfyllnadstecknet "="

en: %s: illegal line
sv: %s: felaktig rad

en: %s: invalid option -- '%c'
sv: %s: ogiltig flagga -- "%c"

en: %s: option '%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "%c%s" tar inget argument

en: %s: option '%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "%s" är tvetydig

en: %s: option '--%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "--%s" tar inget argument

en: %s: option '--%s' requires an argument
sv: %s: flaggan "--%s" kräver ett argument

en: %s: option '-W %s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "-W %s" tar inget argument

en: %s: option '-W %s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "-W %s" är tvetydig

en: %s: option '-W %s' requires an argument
sv: %s: flaggan "-W %s" kräver ett argument

en: %s: option requires an argument -- '%c'
sv: %s: flaggan behöver ett argument -- "%c"

en: %s: unrecognized option '%c%s'
sv: %s: okänd flagga "%c%s"

en: %s: unrecognized option '--%s'
sv: %s: okänd flagga "--%s"

en: (binary)
sv: (binär)

en: (bzipped)
sv: (bzip-komprimerad)

en: (compressed)
sv: (komprimerad)

en: (empty)
sv: (tom)

en: (gzipped)
sv: (gzip-komprimerad)

en: -C is being deprecated, use -Z instead
sv: -C kommer att tas bort, använd -Z i stället

en: Archives must be unpacked in sequence!
    Please unpack part `cat ${lock_dir}/seq` next.
sv: Arkiv måste packas upp i ordning!
    Packa upp del `cat ${lock_dir}/seq` härnäst.

en: Cannot access %s
sv: Kan inte komma åt %s

en: Cannot chdir to `%s'
sv: Kan inte gå till katalog "%s"

en: Cannot get current directory name
sv: Kan inte komma åt namnet på aktuell katalog

en: Cannot open file %s
sv: Filen %s kunde inte öppnas

en: Cannot use -a option without -n
sv: Flaggan -a kan inte användas utan -n

en: Cannot use -l or -L option without -o
sv: Flaggan -l eller -L kan inte användas utan -o

en: Closing `%s'
sv: Stänger "%s"

en: Copyright (C) %s Free Software Foundation, Inc.
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sv: Copyright © %s Free Software Foundation, Inc.
    Detta är fri programvara; se källkoden för kopieringsvillkor.  Det finns
    INGEN garanti; inte ens för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT
    ÄNDAMÅL.

en: Could not fork
sv: Kunde inte grena

en: Could not popen 'wc' command:  %s
sv: Kunde inte köra (popen) "wc": %s

en: Created %d files
sv: Skapade %d filer

en: DEBUG was not selected at compile time
sv: DEBUG valdes inte när programmet kompilerades

en: End of %s part %d
sv: Slut på %s del %d

en: End of part %d, continue with part %d
sv: Slut på del %d, fortsätt med del %d

en: File %s (%s)
sv: Fil %s (%s)

en: File %s is complete
sv: Fil %s är komplett

en: File %s is continued in part %d
sv: Fil %s fortsätter i arkivdel %d

en: Found no shell commands after `cut' in %s
sv: Hittade inga skalkommandon efter "klipp-här" i %s

en: Found no shell commands in %s
sv: Hittade inga skalkommandon i %s

en: Hard limit %s
sv: Hård begränsning på %s

en: In shar: remaining size %s
sv: I shar: kvarvarande storlek %s

en: Limit still %s
sv: Begränsningen är fortfarande %s

en: MD5 check failed
sv: MD5-kontrollen misslyckades

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
    
      -d, --directory=DIRECTORY   change to DIRECTORY before unpacking
      -c, --overwrite             pass -c to shar script for overwriting files
      -e, --exit-0                same as `--split-at="exit 0"'
      -E, --split-at=STRING       split concatenated shars after STRING
      -f, --force                 same as `-c'
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
    
    If no FILE, standard input is read.
sv: Obligatoriska argument för långa flaggor är obligatoriska även för korta.
    
      -d, --directory=KATALOG     gå till KATALOG före uppackning
      -c, --overwrite             ge -c flaggan till arkivet för överskrivning
      -e, --exit-0                samma sak som `--split-at="exit 0"'
      -E, --split-at=STRÄNG       dela upp ihoplagda arkiv efter STRÄNG
      -f, --force                 samma sak som "-c"
          --help                  visa denna hjälptext och avsluta
          --version               visa versionsinformation och avsluta
    
    Om ingen FIL ges så läses standard in.

en: Mandatory arguments to long options are mandatory for short options too.
    
    Giving feedback:
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
      -q, --quiet, --silent   do not output verbose messages locally
    
    Selecting files:
sv: Obligatoriska argument för långa flaggor är obligatoriska även för korta flaggor.
    
    Välja information:
      -h, --help              visa denna hjälptext och avsluta
      -v, --version           visa versionsinformation och avsluta
      -q, --quiet, --silent   använd inte utförliga meddelanden lokalt
    
    Välja filer:

en: Mandatory arguments to long options are mandatory to short options too.
      -o, --output-file=FILE   direct output to FILE
          --help               display this help and exit
          --version            output version information and exit
sv: Obligatoriska argument för långa flaggor är obligatoriska även för korta.
      -o, --output-file=FIL    skriv resultatet till FIL
          --help               visa denna hjälptext och avsluta
          --version            visa versionsinformation och avsluta

en: New file, remaining %s,
sv: Ny fil, återstår %s,

en: No input files
sv: Inga infiler

en: No user `%s'
sv: Ingen användare "%s"

en: Note: not verifying md5sums.  Consider installing GNU coreutils.
sv: OBS: verifierar inte md5-summor.  Överväg att installera GNU coreutils.

en: Opening `%s'
sv: Öppnar "%s"

en: Option -g implies -z, option -b implies -Z.
sv: Flaggan -g medför -z, flaggan -b medför -Z.

en: Option -g implies -z.
sv: Flaggan -g medför -z.

en: PLEASE avoid -X shars on Usenet or public networks
sv: Vänligen undvik -X för skalarkiv som ska till Usenet eller offentliga nätverk

en: Please unpack part ${shar_sequence} next!
sv: Packa upp arkivdel ${shar_sequence} härnäst!

en: Please unpack part 1 first!
sv: Packa upp arkivdel 1 först!

en: Read error
sv: Fel vid läsning

en: Report bugs to <%s>.
sv: Rapportera fel till <%s>.
    Rapportera fel eller synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: SKIPPING %s
sv: HOPPAR ÖVER %s

en: Saving %s (%s)
sv: Sparar %s (%s)

en: Soft limit %s
sv: Mjuk begränsning på %s

en: Starting `sh' process
sv: Startar en skalprocess

en: Starting file %s
sv: Påbörjar filen %s

en: The `cut' line was followed by: %s
sv: "klipp-här"-raden följdes av: %s

en: This system doesn't support -Z ('compress'), use -z instead
sv: Det här systemet stöder inte -Z ("compress"), använd -z istället

en: Too many directories for mkdir generation
sv: Kan inte generera mkdir-kommandon för så många kataloger

en: Try `%s --help' for more information.
sv: Försök med "%s --help" för ytterligare information.

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: Usage: %s [FILE]...
sv: Användning: %s [FIL]...

en: Usage: %s [INFILE] REMOTEFILE
sv: Användning: %s [LOKAL_FIL] ICKE_LOKAL_FIL

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
sv: Användning: %s [FLAGGA]... [FIL]...

en: WARNING: No user interaction in vanilla mode
sv: VARNING: Ingen användarinteraktion i "vanilla"-läge

en: WARNING: Non-text storage options overridden
sv: VARNING: Lagringsflaggor för icke-text åsidosatta

en: WARNING: not restoring timestamps.  Consider getting and
    installing GNU `touch', distributed in GNU coreutils...
sv: VARNING: tidsinformation för filer återskapas inte.  Överväg att skaffa och
    installera GNUs "touch" som medföljer GNU coreutils...

en: Write error
sv: Skrivfel

en: You cannot specify an output file when processing
    multiple input files.
sv: Du kan inte ange en utfil när flera infiler behandlas.

en: You have unpacked the last part
sv: Du har packat upp den sista arkivdelen

en: all
sv: alla

en: allocate file buffer
sv: allokera filbuffert

en: allocate file name buffer
sv: allokera filnamnsbuffert

en: allocating output file name
sv: allokerar utfilnamn

en: archive
sv: arkiv

en: binary
sv: binär

en: bunzipping file %s
sv: bunzip:ar fil %s

en: bzipped
sv: bzip-komprimerad

en: cannot access %s
sv: kan inte komma åt %s

en: chmod of %s
sv: åtkomständring (chmod) av %s

en: compressed
sv: komprimerad

en: continuing file %s
sv: fortsätter fil %s

en: empty
sv: tom

en: exit immediately
sv: avsluta omedelbart

en: explain choices
sv: förklara alternativ

en: extraction aborted
sv: återskapandet avbryts

en: failed to create %s lock directory
sv: misslyckades med att skapa låskatalog %s

en: fopen(3) of file %s
sv: öppnar (fopen) fil %s

en: fopen-ing %s
sv: öppnar (fopen) %s

en: freopen of %s
sv: öppnar (freopen) %s

en: fstat-ing %s
sv: tar status (fstat) på %s

en: gunzipping file %s
sv: gunzip:ar fil %s

en: gzipped
sv: gzip-komprimerad

en: help
sv: hjälp

en: illegal output prefix
sv: otillåtet prefix för utfiler

en: invalid file size limit `%s'
sv: ogiltig begränsning på filstorlek "%s"

en: invalid format (count field too wide): '%s'
sv: ogiltigt format (räknarfält för stort): "%s"

en: lock directory %s exists
sv: låskatalogen "%s" finns

en: no
sv: nej

en: no memory for %d byte allocation
sv: kunde inte allokera %d byte

en: none
sv: inga

en: overwrite %s
sv: skriva över %s

en: overwrite all files
sv: skriv över alla filer

en: overwrite no files
sv: skriv inte över någon fil

en: overwrite this file
sv: skriv över den här filen

en: pipe(2) failed
sv: skapa rör (pipe) misslyckades

en: popen(3) on: %s
sv: kör (popen): %s

en: printf formatting error:  %s
sv: printf formatfel:  %s

en: quit
sv: avsluta

en: restoration warning:  size of %s is not %s
sv: återskapningsvarning: storleken på %s är inte %s

en: restore of %s failed
sv: återskapande av %s misslyckades

en: sharutils bug - no status
sv: fel i sharutils - ingen status

en: skip this file
sv: hoppa över den här filen

en: standard input
sv: standard in

en: uncompressing file %s
sv: dekomprimerar upp fil %s

en: uudecoding file %s
sv: uudecode:ar fil %s

en: x - SKIPPING %s (file already exists)
sv: x - HOPPAR ÖVER %s (filen finns redan)

en: x - STILL SKIPPING %s
sv: x - FORTSÄTTER ATT HOPPA ÖVER %s

en: x - created directory %s.
sv: x - skapade katalog %s.

en: x - created lock directory %s.
sv: x - skapade låskatalog %s.

en: x - extracting %s %s
sv: x - extraherar %s %s

en: x - failed to create directory %s.
sv: x - misslyckades med att skapa katalog %s.

en: x - failed to create lock directory %s.
sv: x - misslyckades med att skapa låskatalog %s.

en: x - failed to remove lock directory %s.
sv: x - misslyckades med att ta bort låskatalog %s.

en: x - overwriting %s
sv: x - skriver över %s

en: x - removed lock directory %s.
sv: x - tog bort låskatalog %s.

en: yes
sv: ja
